•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Divadelný workshop s Luciou Janovovou
     • Divadelný workshop s Luciou Janovovou

      8. 12. 2023

      Jeden z osvedčených výchovných nástrojov je nacvičovanie divadla s mladými ľuďmi. Vrámci saleziánskeho výchovného prístupu panuje o tom pozitívne presvedčenie vo všetkých generáciách.

      Učiť sa vystupovať pred druhými, cibriť si pamäť na text, obetovať niečo zo svojho času kvôli nácvikom, ale v prvom rade odovzdať sa dobrodružstvu, zápletke, príbehu a vnútornému svetu jednotlivých postáv – to všetko môže obnášať nácvik divadla.

      V poslednú novembrovú stredu 29.11.2023 sme preto v poobedných hodinách u nás na internáte absolvovali úvodný divadelný workshop pod vedením bratislavskej bábkoherečky, pedagogičky a lektorky Lucie Janovovej, ktorá veľkoryso prijala naše pozvanie. Motiváciou bolo nechať v našich žiakoch rozohrať a rozohriať to hravé. Niečo čo zatiaľ azda ešte drieme pod povrchom?

      Máme necelé dva mesiace na nácvik. Siahli sme po osvedčenom scenári – po detektívke z edície prípadov otca Browna od anglického spisovateľa Gilbert Keith Chestertona upravenej pre potreby našich žiakov voľakedajším riaditeľom našej školy Viliamom Riškom.

      Ďakujeme Lucii Janovovej za vstupné pedagogické vedenie a všetkým ostatným za technickú podporu a otvorenosť rozohrať v sebe to hravé. Workshop bol priebežne fotograficky dokumentovaný žiakom našej školy Filipom Balvanom.

      autor: Michal Žák SDB
      fotografie: Filip Balvan, žiak

    • Keď bábky ožívajú 
     • Keď bábky ožívajú 

      29. 11. 2023

      Pred časom sme si so žiakmi I. GDM dopriali vskutku nevšedný zážitok. V predvečer Medzinárodného dňa študentov a výročia Nežnej revolúcie sme sa vybrali na exkurziu do Rosenfeldovho paláca v Žiline. 

      Umelecký dojem sa vhodne spojil aj s možnosťou oddýchnuť si, keďže prednášku, ktorá bola súčasťou exkurzie, si žiaci mohli vypočuť na pohodlných tulivakoch. Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavé informácie o histórii Bábkového divadla v Žiline, prvého slovenského bábkového divadla vôbec. Mali sme si možnosť vyskúšať rôzne druhy bábok, zahrať sa s nimi či zabubnovať si. Zaujalo maňuškové minipredstavenie v podaní Miška Martinča, mnohé divadelnícke rekvizity a kostýmy. Čas strávený v tomto neobyčajnom podkroví nás všetkých vrátil do detstva, bol naozaj rozprávkový. 

      autorka: Beáta Jarošová, vyučujúca slovenčiny

    • Novinky zo sveta autolakovania a karosárskych opráv
     • Novinky zo sveta autolakovania a karosárskych opráv

      29. 11. 2023

      Dňa 21. novembra sa uskutočnilo školenie druhákov v oblasti autolakovníctva a karosárstva.

      Samotné školenie prebiehalo v školiacom stredisku Servind v Ilave. Žiaci sa oboznámili s novými trendami, technológiami opráv, špičkovým náradím ako aj reálnymi príkladmi z praxe. Súčasťou školenia boli aj rôzne video ukážky a praktické ukážky priamo v dielni na karosérii vozidla. Počas celého školenia vládla prijemná atmosféra, získali sme mnoho nových poznatkov a skúseností, ktoré môžeme následne aplikovať v praxi. Zároveň sa tešíme na ďalšie skvelé školenia, ktoré pre nás firma Servind pripravila. 

      autor: Patrik Krajňák, majster

    • Chceme o tom hovoriť!
     • Chceme o tom hovoriť!

      29. 11. 2023

      V našom saleziánskom stredisku počas tohto školského roka prebieha formačný projekt "Chceme o tom hovoriť!"  Je to vzdelávanie pre tých, ktorí chcú v súlade s Kódexom výchovného správania v saleziánskych dielach hľadať odpovede na výzvy výchovy v oblasti ochrany detí a mladých pred negatívnymi javmi spoločnosti.

      Tri stretnutia na jeseň začali s témou Prevencie vo výchove s lektorom Andrejom Rajským, vysokoškolským profesorom a aktívnym saleziánskym spolupracovníkom. Ďalšie dve stretnutia sa venovali vzdelávaniu o tom, ako s deťmi a mladými hovoriť o citlivých témach sexuality. O svoje skúsenosti sa prišiel podeliť psychológ Róbert Braciník, riaditeľ občianskeho združenia Náruč, ktorý v moderovanej debate objasnil, ako chrániť deti pred obťažovaním a sexuálnym násilím. Pani Lívia Halmkan z občianskeho združenia Tlakový hrniec sa venovala téme Pornografie. Povzbudila prítomných rodičov a účastníkov prednášky k tomu, aby boli prvými dospelými, ktorí budú mladým ľuďom hovoriť o kráse sexuality. 

      Účasť rodičov a vychovávateľov na stretnutiach ukazuje, že v našom stredisku nám záleží na dobrej výchove mladých aj formou vzdelávania sa, hoci aj v náročnejších témach. Tieto formačné stretnutia pre rodičov a vychovávateľov budú pokračovať aj po novom roku s ďalšími novými témami z oblastí on-line sveta médií a predchádzania sociálno patologických javov.

      autor: Michaela Štubňová, školská psychologička

    • Exkurzia vo firme JAFHOLZ
     • Exkurzia vo firme JAFHOLZ

      29. 11. 2023

      Žiaci 3. A odboru stolár sa vo štvrtok 23. novembra 2023 zúčastnili exkurzie u veľkoobchodníka s drevom v JAF HOLZ-i v Žiline.

      Ochotný personál previedol všetkých žiakov spolu s učiteľom P. Vimpeľom celým komplexom firmy. Chlapci sa zorientovali v širokej ponuke predávaných materiálov, ale aj o spôsobe ich výberu a zakúpenia v online priestore. Vo výrobných halách sme mali možnosť vidieť sériovú výrobu nábytkových dielcov z veľkoplošných materiálov pomocou nárezových centier a CNC vŕtacích centier.

      Ing. Peter Vimpeľ, pedagóg

    • Záložka do knihy spája slovenské školy
     • Záložka do knihy spája slovenské školy

      28. 11. 2023

      Naša škola sa aj tento rok zapojila do celoslovenského projektu Záložka do knihy.

      Tento rok bolo hlavnou témou na vytvorenie záložky Môj detektívny hrdina. Zapojili sa doň žiaci z odboru grafik digitálnych médií, ktorí vlastnoručne, ale aj pomocou počítačovej techniky, vytvorili zaujímavé záložky. Naše záložky boli odoslané Strednej polytechnickej škole v Leviciach a na oplátku nám aj oni poslali nimi vytvorené záložky. Bolo to zaujímavé spestrenie v rámci štúdia.

      autor: Mgr. Darina Stebnická, učiteľka

    • Exkurzia do KIA Slovakia
     • Exkurzia do KIA Slovakia

      27. 11. 2023

      V stredu 22. novembra boli tretiaci automechanici, lakovníci a elektrikári na exkurzii v známej automobilke KIA Slovakia. Ide o jedinú automobilku KIA v Európe.

      Aj napriek tomu, že sme prišli o pol hodinu skôr, v správnom čase nás privítali príjemní sprievodcovia, ktorí nám prezentovali rôzne zaujímavé informácie o závode. Po prezentácii nasledovala exkurzia do závodu s výkladom a vysvetlením. Výroba sa začína v lisovni, kde sa lisuje veľká časť automobilu. Následne sa tieto časti spájajú zvarmi na plne automatizovanej zváracej linke, ktorá má vyše 360 robotov, ktorí pracujú samostatne. Potom sme sa premiestnili na kompletovaciu linku, kde sa do karosérie vozidla postupne vkladajú všetky elektrické vodiče a komponenty, palubová doska, sedačky, motor s pohonným systémom a vôbec všetko, čo sa v automobile musí nachádzať. Na konci tejto linky sa auto po prvýkrát naštartuje a odvezie na geometriu, po ktorej nasleduje skúšobná jazda na ich vlastnom testovacom okruhu. Ak je vozidlo v poriadku, dočasne sa odstaví na parkovisko, odkiaľ sa následne rozvážajú do celej Európy. Vyrobiť jedno vozidlo trvá v priemere minútu, čo znamená že celý výrobný a kompletovací systém musí bežať ako hodinky. Bol to skvelý zážitok a tešíme sa na ďalšiu exkurziu.

      autor: Lukáš Cinko, žiak III.C triedy

    • KAMA U19 2023 - nakoniec 6-ty
     • KAMA U19 2023 - nakoniec 6-ty

      27. 11. 2023

      16.11.2023 sa v Bratislave uskutočnil tradičný saleziánsky futsalový turnaj KAMA do 19 rokov, kde sa tradične zúčastňujú aj žiaci našej školy.

      Do Bratislavy sme sa vybrali už 15.11., aby sme spoločne strávili čas a vytvorili tímového ducha. Po príchode do BA sme si urobili nočnú prechádzku Bratislavou a dobre si oddýchli u saleziánov, na Miletičke. Nasledujú deň sme hrali zápasy. Prvý s KŠK Žilina starší nám nevyšiel a kým sme sa zobudili tak sme prehrali, ale to nás nezastavilo a nasledujúci zápas sme zvíťazili nad KŠK mladšími a čakal nás rozhodujúci zápas s BA Mamateyovou. V prípade výhry by sme postúpili do semifinále.

      Zápas sme začali dobre a vyhrávali sme 1:0. Boli sme lepší a mali niekoľko vyložených šanci, ktoré sa nám nepodarilo využiť. Do druhého polčasu sme vstúpili aktívne a vypracovali si znova niekoľko šancí. Súper bol efektívnejší a z ojedinelej štandartky sa mu podarilo vyrovnať, nakoniec dať víťazný gól a postúpiť ďalej. Nám ostal len zápas o 5 miesto. Tam sa nám už nepodarilo uspieť a prehrali sme s Banskou Bystricou. Obsadili sme konečné 6 miesto. Turnaj nám ukázal veľa pozitívnych vecí, ale aj také,  na ktorých nám treba popracovať, aby sme o rok boli úspešnejší. Ďakujeme vedeniu školy za podporu. 

      autor: Mgr. Miroslav Kaletav Vychovávateľ

    • READYCON - online vysielanie o trendoch a inováciách
     • READYCON - online vysielanie o trendoch a inováciách

      27. 11. 2023

      Žiaci vybraných končiacich tried mali aj tento rok možnosť sledovať zaujímavé online vysielanie, ktoré sa v rámci projektu Redycon uskutočnilo v utorok 21. novembra 2023.

      Z ponúknutých relácií zameraných na aktuálne trendy v odborných oblastiach, sme si vybrali: Trendy v elektrotechnike, trendy v stavebníctve či trendy v médiách, marketingu a manažmente. Naši maturanti si prehĺbili prehľad o smerovaní vývoja v daných oblastiach a požiadavkách trhu práce. Ako sme sa v spoločnej debate zhodli, išlo zaujímavé a inšpirujúce podujatie rozširujúce horizont aktuálnych možností.

      autorka: Ing. Janka Funtíková, pedagóg

    • Beh 17. novembra
     • Beh 17. novembra

      27. 11. 2023

      Dňa 10.11. sa uskutočnil Beh 17 novembra.

      Táto akcia je v našom regióne už niekoľko desaťročí a neoddeliteľne sa spája s atletickou jeseňou. Tento rok nás v našej kategórii reprezentovali 3 bežci. V konkurencii 170 pretekárov sa Michal K. umiestnil na 35., Yevhen S. na 4. mieste  a Martin Sch. na 2. mieste. Blahoželáme!

      autor: Vladimír Běhálek, učiteľ

    • Šachový turnaj ŽSK
     • Šachový turnaj ŽSK

      27. 11. 2023

      Aj tento rok sme sa zúčastnili na medzigeneračnom šachovom turnaji. Tento ročník bol okorenení myšlienkou potreby komunikovať a vzájomne sa spoznať aj so seniormi.

      Organizátori pripravili vrecúško s otázkami, ktoré boli pomôckou na rozprúdenie diskusie.

      Naši reprezentanti Janko Z. a Martin D. sa tentokrát neumiestnili na stupni víťazov, avšak nazbierali nové skúsenosti a niekoľko výhier. 

      autor: Ing. Vladimír Běhálek, učiteľ

    • Návšteva imatrikulácie v Čadci
     • Návšteva imatrikulácie v Čadci

      27. 11. 2023

      Po niekoľkých rokoch sa opäť podarilo nadviazať na peknú a vítanú tradíciu družby medzi strednými školami.

      Počas novembrovej stredy 15. 11. 2023 sme navštívili so skupinou žiakov z našej saleziánskej SOŠ sv. Jozefa Robotníka. Skupina 25 chlapcov bola ako publikum na spojených imatrikuláciach v (prevažne dievčenských) stredných odborných školách sv. Márie Goretti a sv. Františka z Assisi. Zúčastnili sa v sprievode vychovávateľov a saleziánov don Petra Boška, Michala Žáka a majstra odborného výcviku Jána Murína. Návšteva bola počas celého divadelného programu, tak aj diskotéky, ktorá trvala do 18:00. Pekným gestom na záver bola pomoc chlapcov pri upratovaní spoločných priestorov.

      informoval Michal Žák SDB

    • Exkurzia do firmy Continental Púchov
     • Exkurzia do firmy Continental Púchov

      27. 11. 2023

      V stredu 15. novembra 2023 navštívili žiaci I. NDŠ odboru dopravná prevádzka výrobný závod na
      pneumatiky v Púchove.

      Exkurzia sa začala v Technologickom centre predstavením firmy a jej výrobného programu. Dozvedeli sme sa, aké sú v súčasnosti požiadavky na moderné pneumatiky, čo všetko sa pri ich vývoji berie do úvahy.


      Exkurzia pokračovala prehliadkou výroby pneumatík v závode – od samotného gumového pásu až po hotovú pneumatiku. Žiaci boli aktívni a kládli veľa zvedavých otázok. Sme vďační za zaujímavé podnety a možnosť aktívne sa učiť v podmienkach reálnej výroby.

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

    • Akčný víkend 2023
     • Akčný víkend 2023

      27. 11. 2023

      Napriek tomu, že bola neskorá jeseň a počasie nebýva to najkrajšie, predsa sme uskutočnili v rámci našej saleziánskej školy sv. Jozefa Robotníka tradičný Akčný víkend v novom šate. Po dlhom čase sme sa vrátili na pôvodné obľúbené miesto pri nohách Veľkej Fatry – Škutovky. Kto by stále nevedel, kde to je, nech googli na mape. 

      Tento víkend od 10. do 12. novembra sa tu zišlo dovedna takmer 50 žiakov a lektorov, aby si v rámci zážitkových aktivít prehĺbili vzťahy, naučili sa kriticky myslieť, rozlíšiť pravdu od klamstva a postaviť sa proti nebezpečenstvu z dezinformácií. Pedagógovia, saleziáni, animátori, žiaci a žiačky zakúsili hodnotu spoločenstva, zasúťažili si medzi sebou v zdravej atmosfére a mali možnosť spoznať  v rámci workshopov odpovede na témy ako budovať charakter, ako obhájiť naše hodnoty a iné... nuž, aby sme zas všetko neprezradili, veď chceme ponechať moment prekvapenia aj novým prvákom na budúci rok. 

      Sme radi, že táto akcia mohla byť podporená aj v rámci výzvy: rozvojové projekty škôl na podporu etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách. 

      PaedDr. Ján Fábian, SDB

    • Exkurzia do mobilného laboratória
     • Exkurzia do mobilného laboratória

      14. 11. 2023

      Počas dňa otvorených dverí na Dopravnej akadémii v Žiline sme si so skupinou študentov II.NDŠ išli pozrieť mobilné laboratórium Škoda EDU.Lab.

      Ide o projekt spoločnosti Škoda, v rámci ktorého nám predviedli najmodernejšie automobilové technológie používané vo firme Škoda – robotika, umelá inteligencia, 3D tlač, virtuálna realita. Okrem toho sa žiaci zaujímali aj o vystavovaný model elektromobilu ENYAQ Škoda a ťahač Scania.

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

    • Exkurzia Osvienčim
     • Exkurzia Osvienčim

      14. 11. 2023

      Exkurzia do Osvienčimu začala skoro ráno. Predtým ako sme sa dostali na miesta, známeho koncentračného tábora z druhej svetovej vojny, navštívili sme nákupné stredisko, kde sme sa posilnili.

      Osvienčim je miesto, kde nacisti väznili a utláčali milióny ľudí. Podmienky pre väzňov boli hrozné. Boli denne vystavení hladu, násiliu a neľudskému zaobchádzaniu. Väzňov tam bolo veľa, lebo boli deportovaní zo všetkých okupovaných krajín vrátane Slovenska. Umierali z dôvodu vyčerpania, chorôb, hladu, mučenia a ohlodávania hlodavcami. Pri nedodržaní pravidiel boli ihneď popravení nemeckými vojakmi. Väzňom sa jedlo nedávalo, boli vystavení nútenej práci, mučeniu a hladovaniu. Boli im odopierané základné ľudské práva. Osvienčim je hrozná a tragická časť histórie, ktorá nám pripomína dôležitosť poučiť sa z minulosti a pracovať na tom, aby sa takéto hrôzy už nikde neopakovali.

      autor: Maximilián Ďugel, žiak I. NDŠ

      Pár osobných postrehov žiakov:

      - Bol to veľmi silný zážitok a živo som si vedel predstaviť všetky zverstvá, ktoré boli páchané na ľuďoch. Jednoznačne by každý človek mal aspoň raz za život navštíviť toto miesto.

      - Pre mňa osobne to bol silný zážitok. Bolo to iné ako len o tom čítať a vidieť fotky. Veľmi som si z tejto skúsenosti zobrala aj vďaka úžasnému sprievodcovi a samotnej atmosfére.

      - Je to miesto nasiaknuté zlom a mŕtvolný pocit počas celej exkurzie. Počuť o tom, čo sa stalo v koncentračných táboroch je strašné, ale vidieť zostatky týchto strašných činov na vlastné oči je životný zážitok. Zlá, ktoré sa odohrali počas 2. svetovej vojny sa nám častokrát zdajú vzdialené v našej dobe pokoja. Byť postavení zoči voče zostatkom týchto strašných činov. Donútiť človeka uvedomiť si akého zla je ľudstvo schopné.

      - Zaujímavá skúsenosť, mrazivý pocit byť tam osobne. Vedieť, že na mieste , kde stojíte zomrelo a trpeli destiaky až tisíce ľudí.

      - Niečo, čo v nás vytvorilo zmätené emócie. Otázka, ktorá sa vynárala každému z nás:  ,,Ako to mohol niekto dopustiť?"

    • Záleží nám na tom, ako sa naši žiaci majú... 
     • Záleží nám na tom, ako sa naši žiaci majú... 

      14. 11. 2023

      ...a preto sme počas októbra pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia zrealizovali viaceré aktivity na podporu starostlivosti duševného zdravia a psychickej pohody.

      Tieto aktivity sme odštartovali príhovorom pani riaditeľky v školskom rozhlase, po ktorom nasledovalo točenie videa, v ktorom nám niektorí žiaci a učitelia odpovedali, niekedy aj vtipne, na otázku, "čo im pomáha, aby sa mali dobre."

      Maturanti mali možnosť absolvovať celodenný workshop s odborníkmi z občianskeho združenia Synergia. Lekár a terapeut Ondrej Žiak a rehabilitačný lekár Marián Dupkala hovorili so žiakmi o tom, ako oni sami môžu hľadať vlastné zdroje psychickej pohody a tiež im odpovedali na mnohé otázky. 

      Mladší žiaci sa zúčastnili workshopov o duševnom zdraví, niektoré prebiehali priamo v škole, iné v Žilinskej poradni Káčko, ktorá je kontaktným bodom pre ľudí v krízových životných situáciách. Počas týchto dní sme mali tiež na škole interaktívnu nástenku, na ktorú mohli žiaci vyjadriť svoje názory a skúsenosti k rôznym otázkam súvisiacim s podporou psychickej pohody. Boli to dni zaujímavej skúsenosti a veríme, že našim žiakom dali viacero podnetov na to ako sa starať o svoje vnútro.


      Mgr. Michaela Štubňová, školský psychológ

    • Okresné kolo vo futsale stredných škôl 2023
     • Okresné kolo vo futsale stredných škôl 2023

      14. 11. 2023

      27. 10. 2023 sa uskutočnilo okresné kolo vo futsale stredných škôl Žilinského okresu.

      Na turnaji sa zúčastnila aj naša škola, ktorá hrala v skupine s SPSŠ stavebná, Bilingválnym gymnáziom Žilina a Strednou odbornou školou poľnohospodárstva. V skupine sme sa umiestnili na druhom mieste, kde sme prehrali iba s budúcim víťazom SPSŠ stavebným. Ďalšie dva zápasy sme vyhrali, ale aj napriek tomu nepostúpili do ďalších bojov o medaily. Zanechali  sme veľmi dobrý dojem. Boj o konečné 5. - 6, miesto je veľmi pekné. Vieme, na čom máme popracovať a o rok sa pokúsime postúpiť ďalej. Ďakujem všetkým chalanom, ktorí mali záujem ísť si zahrať. 

      Mgr. Miroslav Kaleta, vychovávateľ

    • Stužková II. NDŠ
     • Stužková II. NDŠ

      9. 11. 2023

      Dňa 14.10. 2023 sa uskutočnila stužková slávnosť našich nadstavbárov, ktorí sa momentálne pripravujú na maturitnú skúšku.

      Všetko to začalo sv. omšou, ktorú odslúžil don Maroško Bundzel. Omša prebehla v príiemnom duchu, ktorú nám ešte viac spríjemnil náš školský zbor, za čo sme im veľmi vďační. Po svätej omši sme sa s rodičmi presunuli do sály, kde všetko pokračovalo. Nechýbali ani krásne prejavy, pri ktorých sa nedala udržať nejedna slzička. Po študentskej piesni Gaudeamus si naši študenti pripli zelené stužky na hruď. Žiaci si pripravili krásny program, ktorý obsahoval všetko, čo je pre zábavu potrebné. Bolo tu aj hudobné číslo ich spolužiaka, ktorý prekvapil všetkých prítomných. Program obsahoval aj legendárny hriešny tanec, ktorý bol lepší ako originál. Všetko ukončila bohatá tombola. O polnoci pokračoval nástup a voľná zábava, kde sa zabavili nielen žiaci, ale aj učitelia s rodičmi, až do neskorých ranných hodín. Bol to zážitok, ktorý ostane dlho v našich spomienkach.

      autor: Šimon Bariš, žiak II. NDŠ

    • Meranie výkonu na UNIZE
     • Meranie výkonu na UNIZE

      9. 11. 2023

      Túžba po vzdelávaní a overovaní svojich teoretických poznatkov v praxi neobchádza ani
      našich žiakov.

      Dvaja žiaci z prvej a druhej nadstavby odboru cestnej dopravy sa zúčastnili merania výkonu vozidla na Žilinskej univerzite, Fakulte PEDAS, katedre Cestnej a mestskej dopravy. Meranie sa zameriavalo na výkon a emisie pred a po softwarovej úprave riadiacej jednotky motora. Výsledky merania budú použité pri vypracovaní maturitnej práce. Vozidlo bolo po meraní uvedené do pôvodného stavu.

      autor: Ing. Ján Synák, učiteľ