•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Aj my sme sa zúčastnili svätorečenia v Ríme
     • Aj my sme sa zúčastnili svätorečenia v Ríme

      26. 10. 2022

      V nedeľu 9. októbra vyhlásil pápež František saleziána koadjútora Artemide Zattiho za svätého. Na túto slávnosť v Ríme putovala aj skupinka z našej školy, ktorú sme zastupovali my žiaci spoločne s exallievmi, majstrami a saleziánmi. Mali sme tiež špeciálnu úlohu a to priniesť na svätorečenie spomienkové predmety - obrázky s podobizňou sv. Artemide Zattiho. Ako škola sme boli oslovení vyrobiť tieto podobizne, ktoré sa stali  darčekom pre vyše 700 pozvaných hostí svätorečenia, najmä pre saleziánov koadjútorov z celého sveta.

      Naša púť do Ríma bola plná zážitkov, úsmevných príhod, ale aj odriekania a sebazapierania. Naši organizátori pre nás pripravili pekný program a cestou do Ríma si ešte spravili krásny výlet.  Prvý deň vo štvrtok sme navštívili majestátne Dolomity, kde sme sa potešili prenádherným výhľadom a úžasnou prírodou. Navštívili sme aj rodný dom sv. Artemide Zattiho. Ďalší deň sme v turistike pokračovali na Cinque Terre tentoraz s výhľadom na more, v ktorom sme sa aj osviežili. V piatok večer sme úspešne dorazili do Ríma. V sobotu dopoludnia sme sa spolu so saleziánskou rodinou z celého sveta v aule Pavla VI. zúčastnili sv. omše, ktorú celebroval generálny predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime. Po sv. omši nás prišiel pozdraviť svätý otec František. Poobedie sme venovali prechádzke po Ríme a kochaniu sa úžasnými pamiatkami, ktorých je v Ríme neúrekom. A v nedeľu sa už konala slávnostná sv. omša, pri ktorej svätý otec František svätorečil saleziána Artemide Zattiho a kňaza Jána Krstiteľa Scalabriniho. Poobede sme tiež navštívili katakomby sv. Kalixta, ktoré boli krásnou čerešničkou nášho programu a púte v Ríme. Všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli zúčastniť sa tejto jedinečnej púte, patrí veľká vďaka.

      študent Šimon Jirotka, II.NDŠ

     • Imatrikulácie

      24. 10. 2022

      Imatrikulácie sú súčasťou prijatia žiakov prvých ročníkov do jednotlivých cechov. Aj v našej škole si tretiaci počas štvrtkového poobedia (20. 10) pripravili úlohy pre prvákov.

      Prváci boli trošku vystrašení a plní očakávania, čo ich čaká. Všetko dobre dopadlo. Grafici si vyskúšali spoločné kreslenie, autoopravári nám ukázali montáž a demontáž kolesa, upratovanie jednotlivého náradia či meranie napätia. Stolári pílili drevo, zatĺkali klince a murári nanášali strierku. Nechýbalo ani úsmevné video, ktoré si pripravili tretiaci. Celým programom nás sprevádzali moderátori a program bol spestrený hrou na klávesy. Záver sa niesol v duchu odovzdávania cechovacích listov a prijatia do jednotlivých cechov. Ďakujeme všetkým, ktorí program pripravovali a aj prvákom, že sa doň zapojili. Prajeme všetkým prvákom úspešné štúdium v našej škole.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Exkurzia parlament
     • Exkurzia parlament

      24. 10. 2022

       

      Po dlhšej ceste sme prišli do Bratislavy, kde sme sa tešili na všetko, čo nám dnešný výlet ponúkne. Cestou do parlamentu sme sa zastavili na mieste, kde minulý týždeň boli zavraždení dvaja mladí ľudia, aby sme prejavili, že nenávisť plodí zlo a aké môže mať fatálne následky.

      Dostali sme sa do parlamentu, kde sme naživo videli hlasovanie národnej rady a dozvedeli sa množstvo zaujímavosti. Pútavým rozprávaním nás pán previedol priestormi, odfotili sme sa s čestnou strážou a obdivovali nádherné obrazy, ktoré majú hodnotu niekoľko miliónov eur. Následne nás pred hradom čakal šofér autobusu, ktorý bol aj naším sprievodcom. Prehliadka starého mesta s výkladom nás obohatili. Poukázal na renesančné a iné historické budovy či pamiatky. Prehliadka skončila pri Eurovei, kde sme mali rozchod. Na záver sme sa zastavili v pražiarni Zlaté zrnko, ktorá sa nachádza v Ivanke pri Dunaji. Bol o únavný, ale obohacujúci deň plný zážitkov.

      Autor: žiaci I. GDM

    • Po stopách dona Bosca a inšpirácia zo saleziánskych škôl
     • Po stopách dona Bosca a inšpirácia zo saleziánskych škôl

      21. 10. 2022

      Osem zamestnancov našej školy sa s cieľom poďakovať za roky strávené na našej škole a nájsť ďalšiu inšpiráciu vybralo na cestu k donovi Boscovi a jeho dielam.

      Okrem miest, kde pôsobil, a ktoré radi navštevujeme s našimi chlapcami, sme vďační za možnosť navštíviť saleziánske školy: internátne Gimnazija Želimlje pri Ľubľane v Slovinsku a SOŠ podobnú tej našej CFP Rebaudengo v Turíne, ktorá pripravuje budúcich autoopravárov.

      Táto škola je veľmi podobná našej, 360 mladých ľudí tu majú možnosť splniť si povinnú školskú dochádzku prostredníctvom trojročných odborov a získať kvalifikáciu v elektrotechnickom, strojárskom a automobilovom sektore. 

      Hlavným cieľom strediska je ľudský, náboženský a profesionálny rast mladých ľudí podľa výchovnej metódy sv. Jána Bosca. V tomto zmysle sú orientované všetky kultúrne, náboženské, odborné a rekreačné aktivity. V škole pôsobí vzdelávací tím na podporu týchto aktivít a propagátor iniciatív, ktoré podporujú rast človeka.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Autosalón v Nitre
     • Autosalón v Nitre

      14. 10. 2022

      Vo štvrtok 13. 10. 2022 sa druháci mechanici zúčastnili autosalónu v Nitre. Výstava bola pre všetkých zaujímavá a inšpirujúca.

      Zoznámili sme sa s novinkami zo sveta motorizmu. Nechýbala ani prehliadka veteránov či vojenskej techniky. Medzi unikáty výstavy patrilo prvé slovenské vodíkové vozidlo superauto. Jedna z výstavných hál bola venovaná tuningovým skvostom z celého Slovenska. Videli sme viaceré autá napr. bavorák e 46, ktorý mal v sebe motor z AMG - vého mercedesu a felícia s výkonom 464 koní. Bol to úžasný zážitok a určite neľutujeme, že sme sa tejto akcie zúčastnili. 

      Lukáš Cinko,
      žiak II. C

    • Turnaj o pohár riaditeľky školy
     • Turnaj o pohár riaditeľky školy

      12. 10. 2022

      27.09.2022 sa v našej škole uskutočnil tradičný  turnaj, o pohár riaditeľky školy vo futsale, medzi jednotlivými ročníkmi.

      Turnaja sa zúčastnili žiaci jednotlivých ročníkov, ktorí proti sebe bojovali najprv základnej skupine každý s každým a potom v semifinále, kde porazení hrali o tretie miesto a víťazi postúpili do finále. Vo finále sa stretli žiaci maturitných ročníkov a žiaci prvých ročníkov. V súboji o tretie miesto si to zase rozdali žiaci druhých a tretích ročníkov. Viac šťastia mali druháci, ktorí skončili napokon tretí a tretiaci skončili na štvrtom mieste. Celkovým víťazom sa stali žiaci maturitných ročníkov, ktorí porazili prvákov až na pokutové kopy. Najlepším strelcom sa stal Matúš Verčík a brankárom Andrej Šterba. Všetkým ďakujeme za účasť a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto turnaja.

      Miroslav Kaleta,
      vychovávateľ

    • Naši žiaci vyrobili spomienkové predmety na svätorečenie Artemide Zattiho v Ríme
     • Naši žiaci vyrobili spomienkové predmety na svätorečenie Artemide Zattiho v Ríme

      7. 10. 2022

      V nedeľu 9. októbra vyhlási pápež František saleziána koadjútora Artemide Zattiho za svätého. Na túto slávnosť sa v Ríme zíde okolo 800 saleziánov z celého sveta. Všetci prítomní dostanú ako spomienkový predmet obrázok s podobizňou sv. Artemide Zattiho, ktorý vyrobili naši študenti.

      Organizátori svätorečenia Artemide Zattiho oslovili našu školu, či by nemohla vyrobiť pamiatku pre všetkých oficiálnych účastníkov svätorečenia v Ríme. Naši stolári pripravili lepené ikony na dreve – obrázky nanesené špeciálnou technikou na drevenú podložku.

      Skupinka našich stolárov i stolárskych majstrov doplnila slovenskú výpravu 11 koadjútorov, dvoch kňazov a provinciála saleziánov dona Petra Timka a nesú tieto darčeky do Ríma. V sobotu 8. októbra dopoludnia o 10:00 hod. sa v Aule Pavla VI. vo Vatikáne zúčastnia svätej omše, ktorej bude predsedať hlavný predstavený saleziánov dona Bosca don Ángel Fernández Artime. Na poludnie o 12:00 hod. sa uskutoční osobitná audiencia u pápeža Františka pre všetkých saleziánov a členov saleziánskej rodiny, ktorí prídu na Zattiho kanonizáciu.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • CINEAMA - 30. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby
     • CINEAMA - 30. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby

      4. 10. 2022

      Do 30. ročníka celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby sa prepracovali aj naši dvaja žiaci a to v kategórii hraný film. Daniel Mokryš a jeho film Silent Home spolu s Maximom Záborským a jeho dielom Canisterapia.

      Zúčastniť sa, nájsť komunitu ľudí, ktorí zdieľajú rovnakú vášeň pre film a prezentovať svoju prácu, ktorú hodnotia profesionáli. Tieto podnety prilákali aj jedného z našich študentov – Daniela Mokryša,  aby prišiel do Kina Žriedlo v Bardejovských kúpeľoch a ponoril sa na tri dni do sveta filmu.

      Akcia bola otvorená nielen pre tvorcov, ale aj pre ľudí, ktorí chcú objavovať amatérske filmy. Veľká kinosála ponúkala filmový zážitok a bar zasa priestor, kde sa počas prestávok schádzali ľudia na neformálne rozhovory. Mimo premietania filmov bolo možné zapojiť sa do rôznych aktivít ako napríklad workshop natáčania s analógovou kamerou s 8mm filmom, ktorý ste si namieste mohli aj vyvolať. Mimo amatérskych filmov boli na programe aj iné aktivity, napríklad v piatok večer sa premietal poľský film Amatér od režiséra Krzysztofa Kieślowského, a v sobotu večer pásmo krátkych filmov nakrútených na úzky film s názvom Osmičkári. Taktiež sme si zahrali filmársky kvíz alebo maľovali sprejmi.

      Veľkým prínosom pre mladého filmára-amatéra bola možnosť neoficiálneho rozhovoru s porotou ohľadom filmov. Pre súťažiacich bolo vytvorené aj interview, kde zodpovedali otázky, ktoré sa týkali ich ako tvorcov alebo ich diela.

      Vyhodnotenie bolo vo väčšine kategórií urobené bez poradia. Nikto nebol prvý ani posledný, všetci dostali diplom. Pár jednotlivcov dostalo hlavnú cenu, ktorou bola cena poroty. Celkový program bol veľmi príjemný.

      Daniel Mokryš,
      žiak