•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Akčný víkend prvákov
     • Akčný víkend prvákov

      20. 10. 2021

      V dňoch od 15. do 17. októbra 2021 sa na našej škole uskutočnil Akčný víkend pre našich prvákov. Stretnutie sme začali zábavným večerom, kde sme rozdelení do skupín súťažili v rôznych zaujímavých aktivitách. Na ďalší deň sme sa zamýšľali nad rôznymi oblasťami,
      ako je napr. tajomstvo Boh, zlo a diabol, základy  kresťanstva a mnohé ďalšie. Poobede nasledovali športové aktivity, pri ktorých sme preverili silu kolektívu. Nechýbala svätá omša, skvelé jedlo, veľa hudby a zábavy. V nedeľu krátko po obede sme sa rozlúčili a tým ukončili náš Akčný víkend 2021.


      Terézia Jureková, II.GDM

    • 7. ročník turnaja o pohár riaditeľky školy
     • 7. ročník turnaja o pohár riaditeľky školy

      6. 10. 2021

      Už tradične sa na našom multifunkčnom ihrisku uskutočnil turnaj o pohár riaditeľky školy vo futsale.

      Turnaja sa zúčastnili žiaci jednotlivých ročníkov, ktorí proti sebe bojovali najprv v základnej skupine každý s každým a potom v semifinále, kde porazení hrali o tretie miesto a víťazi postúpili do finále. Vo finále sa stretli žiaci prvých a tretích ročníkov. Zápas bol veľmi vyrovnaný, ale až do poslednej sekundy viedli prváci, ktorí sa stali celkovými víťazmi turnaja. Žiaci si turnaj užili, zabavili sa na niekoľkých smiešnych situáciách, hrali ako jeden kolektív, ktorý tvoril jednu super partiu, a tou je SOŠ sv. Jozefa Robotníka. Poďakovanie by sme chceli venovať aj našej novej pani riaditeľke. Už teraz sa tešíme na 8. ročník turnaja. 

      Miroslav Kaleta

    • „Sladké“ návraty…
     • „Sladké“ návraty…

      30. 9. 2021

      Náš exaliev Lukáš, obohatil vyučovaciu hodinu ekonomiky svojimi prvými skúsenosťami z práce. Zo stolára, finančný – bankový pracovník, kto by to povedal.

      Lukáš išiel za svojím snom a tento odkaz odovzdal ďalej. Podelil sa aj o veľmi zaujímavé a potrebné informácie z oblasti finančníctva. Aj tu platí môj obľúbený výrok: „Nikdy sa nemôžete učením dozvedieť menej, vždy sa môžete dozvedieť iba viac.“

      Lukášovi želáme úspech v práci, splnené sny a ešte mnohé návraty tam, kde sa to všetko začalo...

      Adriana Tvrdá, vyučujúca

    • 9. slnečný ročník Výstupu Titusa Zemana
     • 9. slnečný ročník Výstupu Titusa Zemana

      28. 9. 2021

      Už po 9. krát sa mnohí nadšenci hôr, v spomienke na blahoslaveného Titusa Zemana, vydali na výstup na Veľký Kriváň v Malej Fatre. A veru, nebolo ich tento krát málo, pretože po viacerých upršaných rokoch sa konečne dočkali krásnej slnečnej septembrovej nedele.

      Jedna skupina začala svoj výstup priamo z doliny Vrátna, iní sa zase vyviezli lanovkou do Snilovského sedla a odtiaľ to už bolo pekná prechádzka priamo na vrchol fatranského Kriváňa. Mladí z Oratka, farnosti, zo školy, zamestanci a rodiny s deťmi slávili na vrchole spolu so saleziánmi svätú omšu. Tohtoročný Výstup Titusa Zemana sa naozaj niesol v atmosfére priateľských stretnutí a vychutnávania si krásnej slovenskej prírody. Aby niektorým vytrvalcom nebolo málo, "potiahli" túru po hrebeni Malej Fatry až na Poludňový Grúň. Tešíme sa a sme zvedaví, čo nám prinesie 10. ročník...  


      Michaela Štubňová

    • Don Bosco Youth Film Festival!
     • Don Bosco Youth Film Festival!

      24. 9. 2021

      Milí mladí, študenti, priatelia!
      Všetkých nadšencov filmu pozývame zapojiť sa do saleziánskeho medzinárodného filmového festivalu Don Bosco Youth Film Festival!

      Témou festivalu je Heslo hlavného predstaveného saleziánov na rok 2021 „Vedie nás nádej!“ Súťažiť môžete v nasledovných kategóriách:

      • krátke hrané filmy (do 1 minúty)
      • krátke hrané filmy (do 10 minút)
      • animovaný film (do 1 minúty)
      • animovaný film (do 5 minút)
      • hudobné video/videoklip (do 5 minút) - tanec/pieseň,muziká

      Do súťaže môžete zaslať aj vaše školské práce a projekty.
      Projekty je možné prihlásiť do 15. októbra 2021. Viac info na web stránke festivalu, alebo u pedagógov Andreja Konušíka a Michaely Štubňovej.

    • SJOROZA na rádiu Lumen v relácii Lupa!
     • SJOROZA na rádiu Lumen v relácii Lupa!

      23. 9. 2021

      V stredu 22. septembra odvysielalo rádio Lumen reláciu Lupa, v ktorej mapuje život katolíckych organizácií a cirkevných škôl na Slovensku. Tento krát bola relácia zameraná na našu školu. Naši zamestnaci, pedagógovia a žiaci sa podelili o svoje skúsenosti, zážitky ale aj úspechy, radosti a výzvy, ktoré prináša každodenný život u nás.

      Michaela Štubňová


      Reprízu relácie je možné si vypočuť na rádiu Lumen v sobotu 25. septembra o 8:30 alebo aj z archívu na nasledujúcich linkoch:

      https://www.lumen.sk/relacie/moderovane-relacie/lupa.html
      https://open.spotify.com/episode/4jE6HbhPSWqUsjUunsKnHg?si=GrPvOAs1SxSmV4LfLUzc9w&dl_branch=1&nd=1

    • Partnerstvo s firmou Mafell úspešne pokračuje.
     • Partnerstvo s firmou Mafell úspešne pokračuje.

      21. 9. 2021

      Počas septembra prebehlo na našej škole stretnutie znovuobnovenia zmluvy so spoločnsťou Mafell. Vďaka tomuto významnému partnerstvu sa už od roku 2014 môžu naši chlapci stolári učiť svojmu remeslu na špičkových strojoch a zariadeniach.

      Zástupca spoločnosti pán inžinier Jiří Odvárka vyjadril spokojnosť so spoluprácou s našou školou a spomenul si tiež na začiatky nadväzovania tejto spolupráce, najmä na pána učiteľa Mariána Kvasnicu, ktorému ako povedal, patrí veľká vďaka za rozbehnutie tohto projektu. Následne spoločne s pani riaditeľkou Jankou Školovou, za prítomnosti odborných majstrov a samotných žiakov, v priateľskej atmosfére, podpísali zmluvu na ďalšie dva roky. Počas stretnutia mali študenti možnosť tiež "obzrieť si" nové zariadenia, s ktorými budú môcť pracovať a od prítomných špecializovaných technikov spoločnosti Mafell sa tiež mohli dozvedieť o ich skúsenostiach s týmito strojmi a o ďalších novinkách z odboru. 

      Chlapcom prajeme, aby aj vďaka takýmto kvalitným zariadenia mohli rozvýjať svoje remeslo v trpezlivosti, tvorivosti a profesionalite!

       


      Michaela Štubňová

    • „Neprestávajte sa za mňa modliť...“
     • „Neprestávajte sa za mňa modliť...“

      21. 9. 2021

      Aj my, študenti našej školy a zamestnanci, sme sa v dňoch 12. až 15. septembra zúčastnili na stretnutiach so Svätým Otcom. Skupina študentov vycestovala na stretnutie mladých so Svätým Otcom do Košíc a zamestnanci školy spolu s exallievmi a ich rodinami za ním putovali do Šaštína. Viacerí mladí z našej školy sa zapojili ako dobrovoľníci. Každá z týchto skupiniek mala možnosť zažiť krásnu atmosféru a duchovné povzbudenie z tohto vzácneho stretnutia.

      Prípravy sa začali už týždeň pred príchodom Svätého Otca. Vyžadovali si nemalé nasadenie, zapojilo sa do nich mnoho dobrovoľníkov z rôznych kútov Slovenska a vďaka sile a túžbe po službe sa všetko zvládlo.

      Na štadióne Lokomotíva v Košiciach, kde sa uskutočnilo stretnutie, organizátori pripravili celodenný sprievodný program na tému „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“. Nechýbali chvály, spev, tanec či svedectvá o tom, ako Boh zmenil život rôznym ľuďom. Nezabudlo sa ani na blahoslavenú Anku Kolesárovú.

      Svätý Otec na papamobile prechádzal medzi mladými, zdravil nás svojím úsmevom a dobrotou. Neskôr vystúpil na pódium, kde si vypočul svedectvá mladých i rodín a následne sa prihovoril aj on. Jeho slová zasiahli množstvo duší vďaka emóciám a atmosfére, ktorá sa tam niesla.  

      Odkázal nám, že sa nemáme trápiť. Máme snívať o láske bez strachu. Nemáme sa sústrediť na  nepríjemné veci, ale vnímať Božiu dobrotu. Najviac to bolo cítiť, keď nás vyzval, aby sme povedali, čo je podľa nás podstatou spovede. Väčšina odpovedala ľútosť alebo vyznanie hriechov. Ale František s úsmevom na tvári odpovedal: „Božie odpustenie.“ Vravel, že Boha neurazíme, ak prídeme na spoveď s množstvom hriechov, aj keď sa opakujú, ale urazíme ho, ak si povieme, že Boh by nám neodpustil.

      Svoju reč ukončil slovami: „Prosím, neprestávajte sa za mňa modliť.“

      Sme veľmi vďační, že sme mali možnosť zažiť pocit blízkosti Svätého Otca a vidieť naživo hlavu Cirkvi.

       

      študenti Terézia Jureková a Tadeáš Petrášek

       

      Link na celý príhovor pápeža pre mladých v Košiciach:

      https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/sk2021-prihovor-papeza-frantiska-na-stretnuti-s-mladymi-v-kosiciach

    • "Zoznamovák" aj toto leto...
     • "Zoznamovák" aj toto leto...

      13. 9. 2021

      Aj tohtoročný zoznamovací výlet sa niesol v priateľskej atmosfére. Prváci sa mohli spoznať pri rôznych športoch, súťažiach a aj pri spoločnom výlete na Straník a do Budatínskeho parku. Zábava bola aj pri spoločenskom večery a mestskej hre po Žiline. Akciu sme ukončili spoločným grilovaním a športami v Oratku, po ktorom bolo spoločné prezeranie fotografií a povzbudivé slová od saleziánov.

      Tadeáš Petrášek, III.GDM

    • Začiatok šk. roka 2021/2022
     • Začiatok šk. roka 2021/2022

      30. 8. 2021

      Slávnostné otvorenie školského roka 2021/2022 začne sv. omšou 2.9.2021 o 10:00 hod. 

      O 9:45 hod. sa žiaci stretnú pred kostolom so svojimi triednymi učiteľmi. Všetci žiaci pred nástupom do školy odovzdajú triednemu učiteľovi Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti a žiaci, na ktorých sa vzťahuje výnimka, aj Oznámenie o výnimke z karantény. Obidve tlačivá možno potvrdiť aj elektronicky cez Edupage.

      Žiaci ubytovaní na školskom internáte môžu prichádzať 1.9.2021 od 17:00 hod. do 20:00 hod.

      Počas školského vyučovania je povinnosť dodržiavať aktuálne platné hygienické nariadenia.

    • Exodus alebo exil?
     • Exodus alebo exil?

      2. 9. 2021

      Som človekom exodu alebo exilu? Aj táto „jednoduchá“ otázka zaznela popri mnohých ďalších počas tohtoročnej predĺženej duchovnej obnovy zamestnancov našej školy. Tentoraz ju viedol salezián Stanislav Seman. Prednášky, rozhovory, zdieľanie, sväté omše, adorácia, modlitby, sviatosť zmierenia... Blízkosť ľudská aj duchovná.

       

      Uvažovali sme nad tým, čo všetko musí človek opustiť, aby dosiahol v živote viac, ale aj nad tým, ako nás môže predstava „sebešťastia“ odrádzať od nášho povolania a poslania. Na príklade starozákonných Židov sme hovorili o vlastných postojoch k „istote“ exilu a slobode exodu v našich životoch. Premýšľali sme o mentalite dnešného človeka neschopného prekonať neistotu z rozhodovania a vykročiť. Potrebujeme detailné plány, stratégie a istoty, ale aj tak sme plní obáv a strachu. Pán Boh to niekedy obracia: Poď a potom sa dozvieš! Pozýva nás zariskovať a staviť na dôveru v neho... S príkladom praotca Abraháma sme uvažovali o našej otvorenosti pre Pravdu a dôveru v Boží prísľub plného života - zahŕňajúceho aj pády a neúspechy, ale i nádej. Rozoberali sme úvahy o tom, ako často túžime „opustiť“ zabehané vzorce a nemáme na to odvahu. Aké je „opúšťanie“ dôležité, najmä ak ide o naše neresti, slabosti, dobrovoľné hriechy a aké býva ťažké vymaniť sa z vnútorného otroctva. Niekedy oveľa ťažšie ako z toho vonkajšieho...

      Návrat do údolia každodennosti

      Ďalším zo silných momentov predĺženej duchovnej obnovy bola katechéza na tému Ježišovo premenenie. „Ak sa modlíme ako Ježiš, zhodíme všetky masky a ukáže sa ten pravý, pôvodný Boží obraz, na ktorý sme stvorení,“ podčiarkol Stanislav Seman. Na starozákonnej postave Mojžiša sme si priblížili obraz zákonodarcu a vysloboditeľa, ktorý tých okolo vovádza do slobody Božích detí, kde ich už vedie sám Boh. S postavou Eliáša sme zas uvažovali nad obrazom proroka, životom aj slovom ukazujúceho na Boha, schopného nanovo rozpoznávať svoje povolanie a sprostredkovať ľuďom všetky dôležité odkazy. Hľadali sme postavy Mojžišov a Eliášov v našich životoch, v našom konaní... Katechéta nás upozornil aj na to, že podobne ako učeníci z biblického príbehu o Ježišovom premenení aj my zvykneme na duchovnú realitu reagovať dvoma spôsobmi: „dobre nám je tu“ - silno prežívame dotyk Boha a nechceme sa od neho vzdialiť alebo sa nás naopak netýka a zaspávame. Obe tieto skúsenosti stoja často vedľa seba. Povzbudil nás, aby sme urobili ďalší krok – čítali Písmo, lebo premieňa človeka zvnútra, je podstatou duchovného rastu, prináša mier, prijatie, silu žiť – presvecuje hmlu z údolia každodennosti.

      Aj nedokonalá láska je dobrá

      Podnetný bol aj pohnutý príbeh Márie Magdalény, o ktorom sme uvažovali v ďalšej katechéze. Priblížili sme si moment premeny hriešnej, smutnej, bezmocnej... ženy na odvážnu, aktívnu, dôslednú. Moment jej stretnutia s Ježišom. On má moc zlomiť  putá zla v srdci každého človeka, ak sa rozhodneme nasledovať ho a slúžiť mu. Snažili sme sa uvedomiť si, aké kroky nasledovania sme už uskutočnili vo svojom živote. Katechéta pritom podčiarkol myšlienku sv. Františka Saleského, že aj nedokonalá láska je dobrá a máme sa z nej tešiť. Máriina láska niesla jej vieru. Netreba čakať na dokonalú vieru, lebo takú nemáme nikdy. Je to milosť a odpoveď na Božie zjavenie. Vo viere rastieme, keď sa o ňu delíme...

      Ďalšou dôležitou témou bola tiež otvorená diskusia o negatívnych javoch ohrozujúcich našich žiakov a novou koncepciou ich prevencie v škole a na internáte. Počas spoločenského večera sme sa zoznámili s novými zamestnancami našej školy, do kresla otázok a odpovedí si zasadla aj nová pani riaditeľka. Nemožno nespomenúť výbornú opekačku, ktorú pre nás pripravili majstri odborného výcviku, trampské „evergríny“ nášho pána zástupcu ani dlhé nočné rozhovory so spriaznenými dušami, s ktorými sme sa počas leta nevideli...  Netušíme, čo tento školský rok prinesie, ale sme odhodlaní čeliť jeho výzvam najlepšie, ako vieme.

      Vďaka všetkým, ktorí pre svojich kolegov pripravili takýto hodnotný čas.

       

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca

       

    • CECHCAMP 2021
     • CECHCAMP 2021

      17. 7. 2021

      Síce všetci študenti školu opustili už v utorok 29. júna, naša škola dlho prázdnotou nezývala, nakoľko už v stredu 30. júna podvečer sa tu začali ozývať hlasy chlapcov, ktorí prišli na Cechcamp 2021.

      Ako aj po minulé roky čakal na nich pestrý program, ktorý pripravili naši animátori spolu s zodpovednými vedúcimi a majstrami. Vo štvrtok a v piatok doobeda sa chlapci mali možnosť naučiť niečo nové v stolárskej, automechanickej a v zámočnícke dielni. Poobede ich okrem zábavného programu, športu, hier a vyzývačiek, čakal aj duchovný program, ktorý pozostával z modlitieb, duchovnej obnovy, spovede a v neposlednom rade aj zo svätých omší. Celý Cechcamp sme zavŕšili jazdou na motokárach. Dúfame, že si všetci tábor užili a veríme, že sa s niektorými stretneme aj na ďalší rok.

       

      Ján Murín, II.GDM

    • Hurá na prázdniny!
     • Hurá na prázdniny!

      2. 7. 2021

      V utorok 29. júna 2021 prišli naši žiaci do školy posledný raz v tomto školskom roku. Uctili si sviatok svätého Petra a Pavla, slávnostne prevzali vysvedčenia a odišli načerpať sily do nového školského roka. 

      Na sviatok svätého Petra a Pavla sme slávnostne zavŕšili tento náročný školský rok. Sviatočný deň sa začal celoškolskou duchovnou obnovou, ktorá sa po týždňoch v online priestore uskutočnila opätovne naživo za pekného počasia v priestoroch oratória. Aktivity sa niesli v duchu odkazu svätého Petra a Pavla. Saleziáni sa venovali mladým svojimi príhovormi a prednáškami. Zdôraznili, aby si aj počas prázdnin chránili svoje srdce, aby zostali sami sebou a nevpustili doň nič, čo by im ublížilo a priviedlo ich na nesprávnu cestu. Povzbudili ich, aby rozvíjali svoj vzťah s Pánom Ježišom, venovali mu svoje srdce, lebo práve ON v každej chvíli bude ich najvernejším priateľom a dôverníkom. Žiaci  sa potom v diskusii pod vedením triednych učiteľov vyjadrovali  k predchádzajúcim podnetom. Vzájomne hľadali odpovede na otázky: Akú radu som si zapamätal z prednášky? Aké plány mám na nastávajúce dva mesiace prázdnin? Ako si zachovám vieru v Boha?  Zároveň všetkým prítomným bola zo strany saleziánov ponúknutá možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia.

      Nasledovala svätá omša, ktorú slávil novokňaz, salezián Peter Boško, ktorý bude pôsobiť v Žiline. V kázni duchovný správca školy Ján Fábian priblížil osobnosti svätého Petra a Pavla a zdôraznil ich prínos pre Cirkev. Podčiarkol práve to, že mali živý vzťah k Ježišovi napriek tomu, že ich životné príbehy neboli jednoduché. Boli ochotní ho nasledovať a položiť zaňho svoje životy.  Na konci svätej omše učitelia odborných predmetov vyhlásili a ocenili víťazov odborných súťaží, ktoré sa uskutočnili počas školského roka. Riaditeľ školy Igor Pecha sa prihovoril všetkým prítomným, poďakoval za trpezlivosť a vytrvalosť a  za to, že zvládli predchádzajúce zložité obdobie, popasovali sa s povinnosťami aj počas náročného dištančného vyučovania, ale i po opätovnom nástupe do školských lavíc. Všetkým zaželal príjemné a zmysluplné prázdniny.

      Po svätej omši žiaci dostali vysvedčenia, rozlúčili sa s učiteľmi a majstrami a rozišli sa do svojich domovov oddýchnuť si a načerpať nové sily do ďalšieho školského roka. Všetkým želáme pokojné dni zaslúženého voľna,  i keď s niektorými sa ešte stretneme v auguste na komisionálnych skúškach. Veríme, že pandemická situácia sa vyvinie priaznivo, že v septembri spoločne vstúpime do nového školského roka a do školy budeme môcť prísť každý deň. Oddýchnutí a zdraví. Teraz však HURÁ NA PRÁZDNINY!

      Ing. Daniela Polníková

    • Vyhodnotenie súťaží žiakov 1. a 2. ročníka odboru autoopravár
     • Vyhodnotenie súťaží žiakov 1. a 2. ročníka odboru autoopravár

      1. 7. 2021

      Počas  školského roku boli žiaci odboru autoopravár  štvrťročne preverovaní  z teoretických vedomostí z odborných predmetov pomocou e-learningových testov  a tiež z praktických zručností.  Výsledný súčet bodov z preverovania určil poradie.

       

      Najlepší  autoopravári  1. ročníka

      1. Martiniak  Tomáš

      2. Homola Tomáš

      3. Podhorský Pavol

       

      Najlepší autoopravári  2. ročníka

      -  v kategórii mechanik-elektrikár : 

      1. Adrián Boháč

      2. Ľubomír Orieščík

      3. Šimon Iwaniec

      -  v  kategórii lakovník :       

      1. Pavol Belko

       2. Tadeáš Vanko

      3. Peter Gelaček

      Blahoželáme …
      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Bodka za školským rokom
     • Bodka za školským rokom

      2. 7. 2021

      Viacerí sme netušili, čo máme čakať. Viacerým sa v očiach zračili nevypovedané otázky typu: uvidím ešte svojich, pokryje moje poistenie naozaj všetky potrebné výdavky, ak... nebolo by mi lepšie doma v obývačke, v teplákoch, zhovárajúc sa s monitorom notbuku, tak zvažujúcim každé slovo... Na druhej strane, mohli sme dať príznačnejšiu bodku za týmto školským rokom, ako splaviť divoké vody Váhu od Vrútok po Strečno?

      Už sme sa zapínali do plávacích viest a stále sme viacerí neboli presvedčení, či ozaj vlezieme do tých nafúkaných člnkov. Poznámka, že si nemáme sadať po úsekoch, tiež neprospela. Poznámka, že každá loď má mať svojho kaplána, to tiež veľmi nevylepšila. A poznámka, že keby sme vypadli z lode, máme plávať nohami napred, nepomohla vôbec.

      Hneď pri brehu nastal rozruch – na čln sa snažil dostať z vody nemenovaný majster odborného výcviku. Jeho nalodenie pripomínalo jednu z tých ušľachtilých akcií známej ochranárskej organizácie, potešiteľné je, že úspešnú. Flotila siedmich plavidiel, s dnom plným vody (vraj to tak má byť) sa vydala dolu Váhom. Zodpovední z každej posádky dostali presný itinerár cesty, aby náhodou neodbočili na Turiec a najmä, aby sa kochali výhľadmi ako z Winetua. „Tak nie – tamto bola Margita a toto bude Besnááá...“ snažili sa na jednom z člnov napasovať slovenskú povesť na realitu. Mierne úseky striedali pereje, nizučkú hladinu, hlbočina... Jedni chytali ryby, druhí sa kúpali.

      Šesť žltých gumových člnov sa pokojne plavilo neregulovaným úsekom Vážskej kaskády, ale ten siedmy - modrý... Áno, všetci si občas radi zasúťažíme, aj s nejakým fŕkancom človek počítal, ale že sa dospelí ľudia budú navzájom naháňať na gumových člnkoch, špliechať sa a šermovať veslami, s tým asi nepočítal nikto... Posádku modrého plavidla sa nakoniec podarilo eliminovať tak, že sa do celoškolskej riečnej naháňačky zapojili úplne všetci... Ešte pár nevšedných záberov strečnianskeho hradu a boli sme v cieli – živí, zdraví a hlavne do nitky mokrí.

       „Všetko sa začalo, keď nám dali do rúk tie veslá...“ snažila sa vyrovnať s tým, čo zažila, účastníčka akcie z ekonomického úseku. „Ty potápaš cudzie lode?“ oborila sa zas kolegyňa na kolegyňu z jedného kabinetu. „Som rád, že som nakoniec išiel,“ dôstojne konštatoval dôstojný pán v šiltovke, z ktorej cícerkom tieklo. Ak mal niekto nadhľad, tak to boli celkom isto kamionisti uviaznutí pod Strečnom v niekoľkokilometrovej zápche sledujúci celý ten čudný výjav „live“.

      Len Váh vie, koľko únavy, stresu, vypätia, ale aj radosti a jasotu sa vyplavilo v posledný deň školského roka do jeho vĺn. Nasledovala opekačka a posedenie v saleziánskom oratóriu. Vďaka všetkým, ktorí sa namáhali a pripravili pre svojich kolegov taký krásny deň. Vďaka všetkým, ktorí ste sa tento školský rok tak namáhali...!

       

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca

    • Školské výlety
     • Školské výlety

      30. 6. 2021

      Po minuloročných zrušených školských akciách sa naši žiaci opäť zúčastnili na triednych výletoch.

      Od piatka 25. júna sa žiaci mohli zabaviť na školských výletoch, ktoré prispeli k obohateniu celého školského roka. Keďže žiaci fungovali takmer počas celého roka na dištančnom vyučovaní, koncoročný výlet bol naozajstným spestrením pred prázdninami. Triedni učitelia zorganizovali zaujímavé jednodňové výlety – žiaci navštívili Šútovský vodopád, Lietavský hrad, vyhliadku na Dubni, Čutkovskú dolinu alebo rozvíjali svoje kamarátstva pri opekačke v areáli školy. Najdlhšie si svoj výlet užili žiaci 3.GDM a ich triedna pani učiteľka, pretože si prenajali chatu na celý víkend v okolí Zvolena. Dúfame, že mnoho podobných školských akcií bude možné uskutočniť aj v nasledujúcom školskom roku, pretože takáto forma vyučovania je pre všetkých žiakov, triedneho učiteľa aj majstrov veľmi dôležitá.

      Erika Čvapková

     • Druhý termín prijímacieho konania do NDŠ

      25. 6. 2021

      Prihlášku na denné nadstavbové štúdium do odborov 3757 L dopravná prevádzka a 3347 L drevárska a nábytkárska výroba je potrebné podať pre druhý termín do 31. júla 2021. Prijímacie skúšky pre dvojročné nadstavbové štúdium sa uskutočnia 24. augusta 2021.

      Ak sa na štúdium hlási uchádzač z inej ako našej školy, je potrebné k prihláške doložiť kópie z koncoročných vysvedčení za 1., 2., a 3. ročník štúdia. 

      Bez prijímacej skúšky budú prijatí uchádzači, ktorých aritmetický priemer známok z koncoročných vysvedčení za 1., 2. a 3. ročník bude menší ako 2,00.

      Tuto sú kritériá prijatia: kritériá prijatia

       

    • Nové poznatky o vodíkových pohonoch
     • Nové poznatky o vodíkových pohonoch

      24. 6. 2021

      V utorok 22. 6. 2021 sa uskutočnila beseda na tému  VODÍKOVÉ POHONY, ktorú sme v našej škole pripravili v spolupráci  s firmou KVANT, spol. s r.o.  a IT akadémiou.

      Na besede sa zúčastnili žiaci autoodborov z viacerých ročníkov. Okrem informácií spojených s vysvetľovaním princípu pohonu či vplyvu na životné prostredie, prednášajúci odpovedali na veľa  zvedavých otázok. Žiaci sa zaujímali aj o súťaž, ktorú organizuje spomínaná spoločnosť a priebeh pretekov autíčok, pomocou ktorých prednášajúci aj prezentovali vodíkový pohon motora. Jej účastníkmi sú študenti, ktorí zostavujú vlastný hybridný model auta na vodíkový pohon.

      „Som rád, že som sa niečo naučil o tomto novom palive a že ľudia sa snažia vyrábať palivá  šetrné k životnému prostrediu, ktoré majú nízku uhlíkovú stopu. Tiež bola zaujímavá jazda s modelom RC autíčka na vodíkový pohon, ktorú sme si mohli vyskúšať,“ uzavrel jeden z prítomných študentov.

    • A ešte raz výročie školy!
     • A ešte raz výročie školy!

      23. 6. 2021

      Literárna súťaž

       

      30 rokov v živote školy nie je zanedbateľné obdobie. Za ten čas prešlo jej chodbami množstvo žiakov a vystriedalo sa mnoho učiteľov. Steny toho videli a počuli ozaj veľa. Škola vychovala tisícky absolventov, formovala ich osudy zodpovednou prácou, vštepila im nielen vedomosti, ale aj morálne hodnoty, vďaka ktorým sa môžu uplatniť v pracovnom i osobnom živote. Ponúka množstvo akcií, podujatí, aktivít a súťaží, kde žiaci môžu uplatniť svoj talent a preukázať svoje schopnosti. Je na čo spomínať, je za čo ďakovať, je čo oslavovať, a najmä KOHO!

      Aj žiaci odboru grafik digitálnych médií sa zapojili do osláv krásneho okrúhleho výročia na hodinách SJL súťažou v literárnej  tvorbe. Cieľom bolo vytvoriť prácu, ktorá reflektuje na aktuálne výročie školy. Fantázia pracovala na plné obrátky, nápady len tak sršali a žiaci vytvorili hodnotné práce v oblasti poézie i prózy. Preukázali svoju šikovnosť nielen v rámci svojho odboru grafika digitálnych médií, ale aj v oblasti narábania so slovami. Úprimne prejavili svoje pocity, vyjadrili, že škola je pre nich dôležitá, tvorí neoddeliteľnú súčasť ich života a rovnako vyslali aj posolstvo, že má čo ponúknuť nielen im, ale aj širšej verejnosti.

      Prvé miesto v súťaži patrí Tadeášovi Jozefovi Michalovi Petráškovi z II.GDM za prózu V núdzi poznáš priateľa,  na druhom mieste skončila Nikola Hodásová z III.GDM, ktorá vytvorila výstižnú a podnetnú úvahu  Učiteľ dobrý, kde bývaš...? a na treťom mieste sa umiestnil Ján Murín z II.GDM za tvorivý kaligram s motívom loga školy. Napokon, veď posúďte sami.

      Výhercom blahoželáme a všetkým účastníkom prajeme veľa chuti do ďalšej práce! 

      Ing. Daniela Polníková

    • Slávnostné odovzdávanie výučných listov našim tretiakom
     • Slávnostné odovzdávanie výučných listov našim tretiakom

      15. 6. 2021

      V piatok 11. júna sme sa počas slávnostnej svätej omše rozlúčili s našimi tretiakmi,  samozrejme za dodržania bezpečnostných opatrení. Po tomto neštandardnom období ukončilo úspešne tretí ročník 73 žiakov, z ktorých sa stanú stolári, murári, automechanici, autoelektrikári alebo autolakovníci.

       

      Slávnostnú svätú omšu viedol don Ján Fabián, ktorý sa našim tretiakom prihovoril a pripomenul, čo je v živote dôležité a za čo všetko treba ďakovať. Po svätej omši nasledovalo odovzdávanie výučných listov a vysvedčení našim tretiakom. Žiakom každého odboru pogratuloval a odovzdal výučné listy a spomienkové predmety jeho triedny učiteľ, majster odborného výcviku a riaditeľ školy Igor Pecha.

      Po odovzdávaní sa žiakom prihovoril aj zástupca exallievov a riaditeľ školy.

       

      Viacero žiakov sa prihlásilo aj do nadstavbového štúdia, takže sa s nimi budeme stretávať aj v ďalších dvoch školských rokoch. Z ostatných žiakov sa stali exallievi, ktorí budú mať dvere do našej školy vždy otvorené.

       

       

      Michal Sventek
      TU III.B

    • MICRO:BIT na škole, teda Robotika bez rozdielu
     • MICRO:BIT na škole, teda Robotika bez rozdielu

      15. 6. 2021

      Na našej škole sme na hodinách informatiky rozbehli inováciu obsahu tematického celku algoritmického myslenia.  

      Žiaci sa postupne vnárali do tajomstva programovania micro:bit procesorov pomocou blokového programovania v prostredí makecode. Cieľom bolo oboznámiť sa s hardvérom, vstupnými senzormi a výstupnými signalizáciami rôznych veličín. Ambície žiakov sa nezastavujú len pri základoch, ale plánujú zostrojiť autonómne robotické vozidlá a experimentovať s modelmi inteligentných domácností, samozrejme cez rozširujúce micro:bit moduly.

      Ak sa vrátime k obdobiu pandémie, tak s radosťou zisťujeme, že myslieť informaticky sa dá  naučiť aj online, hoci na experimenty s reálnymi procesormi sa ani z ďaleká nechytá. Toto oživenie a spestrenie výuky, sme mohli zrealizovať vďaka Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis.

       

      Fábian Ján
      učiteľ

    • TEENAGE CREATIVE CAMP!
     • TEENAGE CREATIVE CAMP!

      11. 6. 2021

      POZOR,  všetci kreatívni, aktívni mladí ľudia!

      Pozývame vás na školský mládežnícky camp 12.-16. júla, kde spolu chceme zažiť „také normálne leto“! 

      Čaká na vás týždeň hudobných, grafických, či kreatívnych umeleckých workshopov, ale aj neformálny čas s priateľmi, večerné diskusie so zaujímavými hosťami, šport a výlety.

      Stiahni si prihlášku TU a prihlás sa do 30. júna. Počet miest na Campe je obmedzený.

      →  Viac info u Mišky Štubňovej, don Mareka Vaška alebo pána učiteľa Konušika.

    • 30tka cez hľadáčik grafikov
     • 30tka cez hľadáčik grafikov

      10. 6. 2021

      Aj naši druháci a tretiaci grafici sa zapojili do osláv tridsiateho výročia školy!

      V rámci odborných predmetov a v spolupráci s profesionálnym fotografom Vladimírom Škutom dostali zadanie nafotiť "kreatívnu tridsiatku". Vyšli z toho zaujímavé fotografie, ktoré sa stali súčasťou súťaže na sociálnych sietiach. 

      Cez tri kolá súťaže sa prebojovala a víťazom súťaže sa stala Júlia Lesková z III.GDM triedy so svojou zaujímavou fotografiou stvárnenia "30tky". Odmenení budú tiež 4 z našich hlasujúich.

      Výhercom gratulujeme a našim žiakom prajeme veľa ďalších kreatívnych nápadov "za foťákom".

       

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka 

    • Slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčení
     • Slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčení

      9. 6. 2021

      Život nie je o počte nadýchnutí, ale o chvíľach, ktoré berú dych.

      O okamihoch, z ktorých sa v mysli utkáva pavučina spomienok. Jemné vlákna pádov i výhier, sklamaní a úsmevov, spoznávania i lúčenia. Takéto chvíle sme prežívali 4. júna 2021 v slávnostnej atmosfére v Kostole sv. Jána Bosca, kde sa zišli naši tohtoroční maturanti, ich triedni učitelia, vyučujúci a hostia.

      Latinské príslovie hovorí: „Non scholae, sed vitae discimus.“ Neučíme sa pre školu, ale pre život. Aj my prajeme našim exallievom, aby vzdelanie, vedomosti, skúsenosti získané na našej alma mater si zobrali so sebou do ďalšieho života, a aby nezabudli, že svet sa neskladá len z materiálnych hodnôt, ale tiež z toho, čo si každý z nás nosí vo svojom vnútri – snov, túžob, ideálov.

       

      Adriana Tvrdá,

      vyučujúca

    • Film BRIDGE vyhral medzinárodný festival!
     • Film BRIDGE vyhral medzinárodný festival!

      7. 6. 2021

      Študenstký film BRIDGE (MOST), vyhral túto sobotu 5. júna medzinárodný festival FESTICLIP.

      Všetko sa to začalo jednoduchou túžbou niektorého zo žiakov: "Máme potenciál! Pomôžte nám využiť ho!" Pokračovali mesiace, počas ktorých sme boli svedkami, že aj napriek pandémií, sa tu okolo nás v škole "motali" žiaci s kamerami, rekvizitami, či s hudobnými nástrojmi. A spoločne vytvorili film BRIDGE (MOST), ktorý opisuje príbeh mladého dievčaťa, kráčajúceho za svojím snom...

      Vo štvrtok 3. júna prebehla v radostnej atmosfére premiéra filmu, kde sa zúčastnili nie len samotní žiaci - tvrocovia filmu, ale tiež ich spolužiaci, rodičia, súrodenci a učitelia. Toto nadšenie zo spoločne vytvoreného diela sa prenieslo aj do on-line sledovania samotného festivalu v sobotu 5. júna. Žiaci mali možnosť stretnúť sa s porotou festivalu a vypočuť si spätnú väzbu a slová povzbudenia a pochvaly na svoju tvorbu. Tie sa naplnili počas gala večera festivalu, kde sa rozdávali rôzne ceny - cena za najlepší sountrack, kreativitu, cena hlasujúcich a hlavná cena poroty. Keďže minulý rok sa festival nemohol uskutočniť, hlavnú cenu vyhrali dva filmy. BRIDGE bol jeden z nich!

      Našim mladým zo srdca gratulujeme a prajeme im veľa chuti, nápadov a nadšenia do ďalšej tvorby!


      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Koľko tvárí má SJOROZA?
     • Koľko tvárí má SJOROZA?

      1. 6. 2021

      30? 300? 3000? Určite veľmi veľa! Veľa tvárí, príbehov, osobností prešlo našou školou počas jej tridsiatich rokov fungovania. 

      Počas mesiaca máj, kedy sme si pripomenuli a oslávili 30. výročie našej školy prebehla na našich sociálnych sieťach aktivita 30 tvárí SOŠ sv. Jozefa Robotníka. Predstavili sme si spoločne 30 osobností našej školy, ktoré v ankete vybrali naši žiaci, rodičia, zamestnanci, či exallievi. Všetky fotografie si môžete pozrieť v albume v našej galérii.

      Nie len týmto tridsiatim, ale všetkým, ktorí počas týchto rokov pôsobili na našej škole a venovali ochotne a obetavo svoj čas a schopnosti pre toto don Boscove dielo chceme vysloviť veľké: ĎAKUJEME!


      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Premiéra filmu "BRIDGE"
     • Premiéra filmu "BRIDGE"

      31. 5. 2021

      Milí priatelia, žiaci, rodičia, zamestnanci školy!

      Sme veľmi radi, že vás môžeme pozvať na premiéru študentského filmu s názvom BRIDGE /MOST/ - vo ŠTVRTOK 3.júna o 19:30 u saleziánov v telocvični pri kostole.

      Ide o projekt žiakov našej školy, v rámci ktorého vytvorili krátky 7 minútový film, vďaka ktorému sa zapojili do medzinárodného filmového festivalu FestiClip.
      Tešíme sa na vás!

       

      Štubňová Michaela, Konušik Andrej

    • CECHCAMP 2021
     • CECHCAMP 2021

      28. 5. 2021

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline pozýva chlapcov, ktorí ukončili 6. a 7. ročník ZŠ, na tábor CECHCAMP, ktorý sa uskutoční od 30. júna do 3. júla 2021 v priestoroch našej školy a školského internátu.

      Spolu s našimi animátormi pre Vás pripravujeme zábavu, športový program, výlet, či duchovné povzbudenie. Bude to aj veľká príležitosť stretnúť sa s našimi majstrami v dielňach a niečo nové sa naučiť. Bližšie informácie na prihláške.

      Tešia sa na Vás saleziáni, majstri a animátori!

      2021prihlaska_cechcamp.pdf

    • Oslávili sme sviatok Panny Márie Pomocnice
     • Oslávili sme sviatok Panny Márie Pomocnice

      26. 5. 2021

      V pondelok 24. mája sme oslávili významný sviatok, ktorý je pre celú saleziánsku rodinu viac než osobný prejav zbožnosti.

      História úcty Panny Márie, Pomocnice kresťanov, siaha veľmi ďaleko, no o jej rozšírenie sa vo veľkej miere zaslúžil sv. Ján Bosco, ktorý si ju vybral za hlavnú patrónku saleziánskej rodiny a celého svojho diela. V duchu tohto odkazu sv. Jána Bosca sa i v našej škole konali aktivity, ktorými sme si pripomenuli tento dôležitý sviatok. Začali sme duchovnou prípravou v podobe deviatnika, ktorý sme sa mohli konečne po dlhom období izolácie pre covidové opatrenia modliť aj spoločne. V pondelok sme zavŕšili oslavu sviatku spoločnými aktivitami v oratóriu školy. Ako to už býva, predpovede počasia sa pre nás našťastie nevyplnili a hoci sa obloha spočiatku mračila, nakoniec slnečné lúče rozjasnili okolie a podčiarkli slávnostnú atmosféru tohto dňa. 

      Po prvých odučených hodinách sa všetci presunuli do oratória, kde sa rozdeleným skupinkám žiakov venovali saleziáni. Spoločne aj s triednymi učiteľmi pripomenuli význam svätého prijímania pre život mladého človeka a rozvinuli diskusiu o tom, prečo máme v úcte Pannu Máriu. Saleziáni zároveň boli k dispozícii všetkým, ktorí potrebovali pristúpiť k sviatosti zmierenia.

      K sviatku Panny Márie Pomocnice patrí neodmysliteľne svätá omša. Tá sa konala na novovybudovanom školskom ihrisku, celebroval ju don Ján Holubčík. Súčasťou svätej omše bolo aj posvätenie sochy Panny Márie na vynovenom nádvorí pri ihrisku.

      Aj keď sa neustále musíme chrániť pred nákazou, ani rúška, ani odstupy nám neukrojili z radosti z týchto slávnostných okamihov. Veľká vďaka patrí aj oslávenkyni, Panne Márii, že nám dopriala pekné počasie.

       

      Mária, pomocnica kresťanov, oroduj za nás.

       

      Ing. Daniela Polníková

    • Digitálny 3D svet pre všetkých
     • Digitálny 3D svet pre všetkých

      25. 5. 2021

      Stoličky sú síce vyložené, ako je to často túžbou každého učiteľa po poslednej hodine, ale tentokrát je to kvôli Covid19. Napriek tomu sa na škole pracuje, tlačia sa tie najkrajšie projekty a nápady žiakov.

      Vytlačiť formičky na pečenie piškótového cesta, je nápadom kreatívnych dievčat. Nuž, ale aký motív použiť? Po chvíľke úvahy sa dvihnú oči na logo našej školy a už ani netreba viac špekulovať. Kto to však vymodeluje? Azda to bude nejaký šikovný študent spomedzi grafikov? Načrime do skúseností našich štvrtákov. A ako to dopadlo? Pokračovanie nabudúce...

      Ako, svoje nápady a túžby previesť do STL formátu a nastaviť parametre pre 3D tlač? Samoštúdium a samovzdelávanie niektorých našich žiakov posunulo rozšíriť si obzory a obohatiť sa vedomosťami aj nad rámec študijného programu maturitných ročníkov. V odbore autoopravár jednoducho to nemôže byť  ináč, keby študent nenavrhol 3D model ako učebnú pomôcku nejakej autosúčiastky. Bonusom je, keď si tuto tému vyberie ako svoju záverečnú maturitnú prácu, ktorú si aj úspešne obháji. Jeho cieľom nebolo vymyslieť niečo nové, ale modifikovať projekt tak, aby  svojou prácou obohatil druhých. To sa mu teda podarilo... Model kompresoru vzduchu je na svete...

       

      Hovorí sa, že už prvá lastovička prináša jar. Skutočne sa to rozbieha s nápadmi na 3D modelovanie. Myšlienka stvárniť učiteľov v podobe sošky zvieratka je opovážlivý návrh, ale o pokus to stojí. Anonymný tvorca posiela do tlače svoju sovičku..., ale koho zobrazuje?  To vám nepovieme...

      Ani informatici sa nedajú zahanbiť. Nie sú to profi dizajnéri, ale pracovné pomôcky pre demonštrácie inštalácie siete pre žiakov sú nápady súce na tlač, hlavne keď sa to využije aj v praxi. Mnohé modely sú už vytvorené vo svete internetu, samotné modifikácie ale vyžadujú bádateľský prístup žiakov aj učiteľov, aby mohli vylepšovať modely využiteľné aj v praxi.

      Čaká sa ešte na tvoj nápad. Navrhni nejakú učebnú pomôcku pre svoj odbor, alebo niečo veľmi tvorivé, skús ho vymodelovať a ak to bude stáť zato, v rámci workshopu to vytlačíme.

       

      Fábian Ján

    • Prijali sme stého žiaka!
     • Prijali sme stého žiaka!

      24. 5. 2021

      V piatok 21. mája sme prijali do prvého ročníka nasledujúceho školského roku stého žiaka. Nielenže sa tak naplnila kapacita prvákov, ktorých môže naša škola prijať, ale neutíchajúci záujem je v jubilejnom tridsiatom roku pôsobenia SOŠ sv. Jozefa Robotníka potvrdením, že naše dlhoročné snaženie prináša ovocie.

      Toto výnimočné dielo dona Bosca reaguje na potreby dnešných mladých osobitným výchovným systémom, zjednocujúcim výchovu a odbornosť s dôrazom na prevenciu. Situácia mladých dnes nie je jednoduchá, podobne, ako to bolo v časoch známeho turínskeho kňaza, ktorému osudy mladých neboli ľahostajné. Aj na jeho príhovor a príhovor Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorú don Bosco mimoriadne uctieval, s pokorou vstupujeme do ďalšieho snaženia v službe mladým!

      Beata Jarošová

    • 1. sväté prijímanie
     • 1. sväté prijímanie

      19. 5. 2021

      Dňa 18.5. prijal 1.sväté prijímanie náš žiak Tibor Fergeľ. Prežili sme spoločne s ním túto slávnostnú chvíľu. Nasledovalo malé posedenie v kruhu najbližšej rodiny a priateľov. Ďakujeme, že sme mohli byť súčasťou jeho veľkej životnej chvíle.

    • Rodí sa spolupráca s Teslou!
     • Rodí sa spolupráca s Teslou!

      19. 5. 2021

      Trend elektromobility nás nenechá v nečinnosti! Inovácie sú súčasťou vzdelávania na našej škole. S vývojovými trendami kráčame spoločne, aby naši študenti boli čo najlepšie pripravení pre prax.

      Spoločnosť TESLA nám umožnila zážitok jazdy v modeli TESLA X, jeho zrýchlenie, prvky bezpečnosti, komfort aj autonómnu jazdu. Novým výzvam sme otvorení...

      Ing. Janka Funtíková

    • Posviacka zámočníckej dielne
     • Posviacka zámočníckej dielne

      10. 5. 2021

      30. apríla pred sviatkom výročia našej školy sme posvätili prerobenú zámočnícku dielňu, ktorej patrónom sa stal blahoslavený Pier Giorgio Frassati. Na malej slávnosti, ktorú viedol provinciál saleziánov don Peter Timko sa zúčastnili naši chlapci prváci z odoboru autoopravár, pre ktorých je táto dielňa určená. Pod vedením majtra Petra Pilka sa tu chlapci učia prvým zručnostiam svojho remesla. Držíme im teda palce a nech za nich oroduje aj ich nový patrón!

    • Prijímacie pohovory do učebných odborov
     • Prijímacie pohovory do učebných odborov

      7. 5. 2021

      V čase prebiehajúcich osláv 30. výročia založenia SOŠ sv. Jozefa Robotníka prebehli 28.­ - 29. 4. 2021 prijímacie pohovory do učebných odborov stolár, murár a autoopravár. Budúci prváci tak v tejto dobe rôznych obmedzení  mali vlastne prvú možnosť vidieť našu  školu „naživo“. O tom, že o štúdium na SOŠ sv. Jozefa Robotníka je veľký záujem, svedčí aj množstvo prihlásených žiakov. Po tom, ako sa najskôr zastavili pri administratívnej časti pohovoru a fotografovaní, prešli k vlastnému pohovoru, na konci ktorého sa väčšina chlapcov dozvedela o prijatí do 1. ročníka v nasledujúcom školskom roku.

      Všetkým prijatým gratulujeme a tešíme sa, že v septembri začneme spolu písať ďalšiu kapitolu v živote školy a študentov.

       

      RG

       

    • 30 rokov v službe mladým
     • 30 rokov v službe mladým

      7. 5. 2021

      Na prelome apríla a mája 1991 sa začala písať história. Z výrobného  pásu vtedy v jednej časti Európy zišiel posledný Trabant a na Slovensku, v Žiline, sa začal písať úspešný príbeh SOŠ sv. Jozefa Robotníka.

      Aj keď obmedzenia dnešných dní nám nedovolili osláviť toto výročie so všetkými zamestnancami, žiakmi, rodičmi, exallievmi a ďalšími partnermi a priateľmi, predsa sa nám podarilo pripomenúť si tento medzník aspoň v malom.

      Pri tejto príležitosti nás navštívil provinciál slovenských saleziánov  don Peter Timko SDB. Najskôr sme boli účastníkmi posviacky prerobenej zámočníckej dielne, ktorej patrónom sa stal blahoslavený Pier Giorgio Frassati. Potom sme  poďakovali na slávnostnej sv. omši za 30 rokov spoločného diela. Na záver slávnostného dňa sme z rúk provinciála  dona Petra Timka a riaditeľa školy Igora Pechu dostali malý darček, ktorý nám toto výročie bude pripomínať. Súčasťou bol i výročný list pre každého zamestnanca, v ktorom bolo poďakovanie za doterajšiu službu. Slávnostnú atmosféru sprevádzalo aj pekné jarné počasie.

      Oslavy budú naďalej prebiehať v digitálnej on-line forme na našom webe a sociálnych sieťach až do konca školského roka.

      Prajeme našej škole, aby ohobacovala  mladé životy aj nasledujúce desaťročia.

       

      RG

     • 30 minút spomienok - 3.časť

      23. 4. 2021

      Naše spomienkovanie o škole sa blíži do finále! Privítame posledných hostí LIVE STREAMINGU "30 minút spomienok s..." a budú nimi majstri odborného výcviku zo študijného odboru grafik digitálnych médií:

      - Katka Krupová, ktorá bola pri začiatkoch tohto odboru a Daniel Mihok, exalliev a súčasný majster.

      Na ich spomienky sa ich budú pýtať maturanti Eliška Klinovská a Matúš Chovan.

      Sledujte nás v nedeľu o 19:00 na školskom YOUTUBE kanály.

     • 30 minút spomienok s don Ferdom Kubíkom

      20. 4. 2021

      Aké to je byť riaditeľom na novozaloženej škole? Ako nájisť žiakov, učiteľov, lavice či knihy?

      Pozrite si 2.časť nášho spomienkového streamovania. Aj keď naša zostava hostí nebola nakoniec kompletná, salezián don Ferdo Kubík sa s nami podelil o svoje cenné spomiekny na úplne začiatky našej školy.

      Ďakujeme don Ferdovi za všetko, čo spravil preto, aby sme tu aj my dnes mohli byť!

    • Prezentácia maturitných prác grafikov
     • Prezentácia maturitných prác grafikov

      16. 4. 2021

      Naši grafici sa každý rok prezentujú záverečnou prácou pred maturitnou komisiou. Už druhý školský rok však túto možnosť nedostali.

      Keďže nám tento slávnostný deň chýbal, rozhodli sme sa stráviť jedno dopoludnie online, kde štvrtáci predstavili svoju prácu spolužiakom, pedagógom, rodičom a kamarátom. Videli sme množstvo zaujímavých fotografií, tlačovín, moderných web stránok, videí a animácií.  Štvrtákom za ich prácu ďakujeme a prajeme veľa úspechov v ďalšom profesijnom živote.

      kolektív pedagógov odboru GDM

     • 30 minút spomienok - 2. časť

      16. 4. 2021

      Ďalšími hosťami nášho spomienkového LIVE STREAMU budú saleziáni: don Juraj Malý a don Ferdo Kubík. Boli to práve oni, ktorí boli pri začiatkoch vzniku našej školy.

      Kde vôbec nabrali odvahu založiť nejakú školu? Na ich spomienky sa ich bude pýtať moderátor - salezián Marek Vaško už túto nedeľu 18. apríla o 19:00 na školskom YOUTUBE kanály.

    • Máme potenciál! Pomôžte nám využiť ho!
     • Máme potenciál! Pomôžte nám využiť ho!

      14. 4. 2021

      Pred nejakým časom sa na našej škole rozbehol „projektík“, ktorého obsahom je vytvoriť sedem minútový film. Ako k tomu vôbec došlo?

      Naši pedagógovia, Andrej Konušík a Miška Štubňová, prišli s návrhom prepojiť divadlo s dostupnou technológiou, ktorou disponuje naša škola. Nečakane na to prišla ponuka zapojiť sa do filmového festivalu vo Francúzsku. A bolo rozhodnuté! Neváhali a pozvali všetkých študentov, z ktorých sa mnohí, vskutku talentovaní, zapojili a spoločnými silami sme sa pustili do práce. Tak vznikol školský tím "Film Crew". Ruka v ruke sme vytvorili hlavnú myšlienku a rozdelení na tímy pracujeme na rôznych úlohách.

      Momentálne je film vo fáze hereckého skúšania, v ktorom ochotne prispel svojimi skúsenosťami a radami aj študent VŠMU, Tadeáš Bolo, za čo mu patrí veľká vďaka. Tiež pracujeme na tvorbe storybordov, nahrávaní a skladaní vlastnej piesne a hudby. O pár dní už točíme "naostro" a do konca apríla musíme film spracovať a odoslať na festival. Tak nám držme palce! 

      Lucia Martinčová, I.GDM

     • 30 minút spomienok s Jankom Holubčíkom

      13. 4. 2021

      "Chcete vedieť ako sa mladí vedia dostať saleziánovi do počítača? Alebo ako nájisť v noci stratený kľúčik v kope snehu?"  

      Máme za sebou prvý spomienkový livestream k 30 výročiu založenia našej školy. Už ste ho videli?

      Naši moderátori exalliev Peťo a žiačka Terezka Jurekovci milým a vtipným spôsobom "vyspovedali" don Janka Holubčíka, ktorý si zaspomínal na svoje pôsobenie na škole, ale tiež porozprával o tom, čo považuje za dôležité v práci saleziána a vychovávateľa medzi mladými v školskom prostredí. 

      Ďakujeme Jankovi za jeho podelenie sa s nami a tešíme sa na ďalších hostí.

     • 30 minút spomienok - 1.časť

      9. 4. 2021

      ZAČÍNAME SPOMIENKOVANIE NA NAŠU ŠKOLU!

      Pozrite si 1. LIVE STREAM v nedeľu 11. apríla o 19:00 na školskom YOUTUBE kanály.

      Našimi prvými hosťami budú saleziáni:
      don Vilo Riško, bývalý riaditeľ školy a don Janko Holubčík, bývalý katechét školy a asistent na internáte.

      Moderujú súrodenci Jurekovci - Terezka, žiačka 1.GDM a Peťo, exalliev.

     • 30 rokov v službe mladým!

      7. 4. 2021

      Naša škola slávi tento rok 30. výročie svojho založenia!

      Chceme preto pozvať všetkých našich žiakov, rodičov, zamestnancov, exallievov, ale aj ďalších partnerov a priateľov našej školy, aby sa spojili spoločne s nami vo vďačnosti za týchto 30 rokov v službe mladým.

      Fotky, videá, on-line debaty a rozhovory, či svedectvá mnohých exallievov, rodičov a zamestnancov nám pomôžu lepšie si priblížiť a zaspomínať si na zaujímavé a dôležité momenty histórie školy. Protagonistami a tvorcami týchto aktivít budú samotní žiaci a zamestnanci.

      Počas apríla nám svoje svedectvo a skúsenosti so školou priblížia niektorí rodičia. Čakajú nás 3 on-line "spomienkovania" so zaujímavými hosťami a na konci apríla veľká SJOROZA súťaž. Oslavy však budú priebiehať v digitálnej on-line forme až do konca školského roka.

      Sledujte preto náš web a sociálne siete, aby Vám neušlo nič zaujímavé!

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

       

    • Mediálna gramotnosť – Nenechajte so sebou manipulovať
     • Mediálna gramotnosť – Nenechajte so sebou manipulovať

      18. 3. 2021

      V ponuke online vzdelávacích aktivít možno nájsť množstvo podnetných vecí. Isto medzi ne patril aj nedávny online workshop o mediálnej gramotnosti.

      O tom, ako sa tvoria a upravujú mediálne obsahy, ako fungujú mediálne spoločnosti, kto vlastní médiá, ako rozlíšiť komerčný obsah od spravodajského, ako odhaliť mediálne manipulácie a konšpiračné teórie, o tom a ešte o mnohom inom žiakom II.NDŠ  porozprávala lektorka Aneta Bednářová.

      Online workshop pre našu školu zrealizovalo OZ Cesty k podnikaniu v spolupráci s Akademii mediální gramotnosti.

      Verím, že vďaka hodnotnému obsahu workshopu, odkazom na rôzne  linky, filmy a seriály, ktoré hovoria o tejto problematike, budeme vedieť čítať a analyzovať mediálne obsahy, rozumieť im a využívať ich pre svoje potreby.

      Adriana Tvrdá

     • Filmárske "pokecy" č. 1 - OBRAZ A ZVUK

      16. 3. 2021

      Dnes v prvom Live streamingu o 19:00 na FaceBooku SOŠ sv. Jozefa Robotníka privítame dvoch zaujímavých hostí:

      • Andrej Konušík - po praktických skúsenostiach vo "full service" agentúre prišiel učiť na našu školu, venuje sa najmä videám, animácii, fotografii ale aj webom
      • Tomáš Fečo - náš exalliev sa vypracoval na kreatívneho videomakera, pracuje nielen za kamerou, ale tiež ako scénograf a strihač

      Naši moderátori, študenti 2. ročníka GDM Tadeáš Petrášek a Daniel Mokrýš sa ich budú pýtať na ich skúsenosti, tvorbu, ale aj záujmy a preferencie "za kamerou".

     • Live Filmárske "pokecy"

      15. 3. 2021

      FILMÁRSKI A FILMOVÍ NADŠENCI POZOR! 🤩🎥🎞️

      Máme pre vás hŕstku zaujímavých stretnutí o filmovaní! Ako sa tvorí námet, realizuje, nakŕúca či hrá? Týmto témam sa budeme venovať v našich Live FILMOVÝCH "POKECOCH"📺 

      Každý marcový utorok (16-23-30) o 19:00 na FaceBooku SOŠ sv. Jozefa Robotníka 

      Tešia sa na Vás naši hostia zo sveta filmovania a moderátori - študenti z odboru grafik digitálnych médií.

       

    • Online vyučovanie, tentoraz o kontajnerovej doprave
     • Online vyučovanie, tentoraz o kontajnerovej doprave

      15. 3. 2021

      Spolupráca našej školy s Katedrou cestnej a mestskej dopravy Žilinskej univerzity systematicky pokračuje aj v čase dištančného vzdelávania. Osobitne prínosná je pre študentov odboru dopravná prevádzka a nebolo to inak ani počas ostatnej online vyučovacej hodiny.

      Žiakov privítal vedúci katedry prof. Jozef Gnap, PhD. Tentoraz sme sa zaoberali témou kontajnerová doprava, ktorú prezentovali Ing. Peter Marienka a Ing. František Synák, PhD. Zaujímavé boli najmä informácie spojené s cestou kontajnera od odosielateľa na miesto určenia, či už cestnou, železničnou alebo lodnou dopravou do krajín alebo z krajín Európskej únie.

      „Kontajner precestuje doslova celý svet. Dozvedeli sme sa o rôznych kritériách na prepravu tovaru alebo ako sledovať tovar. Kontajner je prepravovaný najčastejšie na lodiach. Potom sa už často distribuuje cestnou dopravou na miesto určenia, “ zhrnul jeden z účastníkov online vyučovania.

      Ďakujeme a tešíme sa na pokračovanie tejto užitočnej spolupráce.

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Maroš Pjontek, žiak II. NDŠ

     • Naši Exallievi, hľadáme Vás!

      5. 3. 2021

      DOTAZNÍK PRE EXALLIEVOV

      Milí exallievi,

      tohto roku slávime 30-te výročie založenia našj školy. Keď sa občas stretneme s Don Ferdom Kubíkom, Jurajom Malým či Mariánom Bielikom, Vilom Riškom, Štefanom Wallnerom, Jožkom Sarneckým,... a rozpamätávame sa na Vaše študentské časy, tak nám to už ide dosť ťažko, už je Vás veľa. :) 

      K 30-temu výročiu našej školy chystáme už tradičné spoločné stretnutie. Oslavu však nateraz presúvame z tradičného 1. mája na september. 

      Aj kvôli tomu Vám zasielame dotazník, v ktorom môžete aktualizovať Vaše údaje a kontakty z obdobia z Vašich študentských čias. Ak máte vo svojom okolí niektorých exallievov, na ktorých možno nemáme aktuálny kontakt, prepošlite im, prosím, túto správu.

      Za dotazník ďakujeme. Veľa síl, zdravia a radosti zo života všetkým želáme!

      Zostávam s pozdravom, Mgr. Igor Pecha SDB, riaditeľ SOŠ sv. Jozefa Robotníka

       

    • Druhý cyklus finančnej gramotnosti – BÝVANIE
     • Druhý cyklus finančnej gramotnosti – BÝVANIE

      5. 3. 2021

      Pokračovaním nášho online cyklu finančnej gramotnosti bola tentoraz prednáška lektorky Mgr. Veroniky Škrobákovej zo spoločnosti Partners group o bývaní.

      Zabezpečenie vlastného bývania bez nutnosti čerpať hypotekárny úver je ideálom, ku ktorému má väčšina ľudí a zvlášť mladých, po absolvovaní školy poriadne ďaleko. Ale dá sa to, o tom sa presvedčili aj naši študenti. Mali možnosť sa oboznámiť s piatimi krokmi k vlastnému bývaniu, ktoré im môžu pomôcť vyhnúť sa možným rizikám v budúcnosti.

      Adriana Tvrdá

    • V službe pani účtovníčky už 25 rokov!
     • V službe pani účtovníčky už 25 rokov!

      1. 3. 2021

      Na prvý pohľad možno nie v prvej línii pri plnení poslania a výchovy na našej škole, ale predsa... za oponou v dôležitej, tichej a vernej službe každodennosti pani Evka Horníková pracuje na našej škole už 25 rokov. 

      A prečo? "Ja to robím rada. Je mi tu s vami dobre."

      Aj v takejto jednoduchosti sa dá verne dlhé roky prežívať saleziánska rodinnosť a charizma don Bosca!

      V mene svojom a v mene našich chlapcov, žiakov i zamestnancov srdečne ďakujem za všetko úsilie a za všetko, čo nám je dané cez našu pani Evku.

      Igor Pecha, riaditeľ školy 

     • Organizácia vyučovania od 1.3.2021

      26. 2. 2021

      Milí rodičia, žiaci,

      od 1.3.2021 teoretické vyučovanie vo všetkých triedach (vrátane končiacich ročníkov) bude prebiehať dištančne podľa dnes zverejneného rozvrhu. Odborný výcvik pre triedy I.C, I.D, II.A, II.B, II.C bude prebiehať v školských dielňach v malých skupinách do 5 žiakov + majster OV. Rozdelenie do skupín na jednotlivé dni dohodnú s vami individuálne majstri OV.

      Nevyhnutnou podmienkou nástupu na OV je negatívny test žiaka a jeho jedného zákonného zástupcu, ktorý nie je starší ako 7 dní a vyplnené tlačivo o bezinfekčnosti. Tlačivo spolu s kópiou negatívnych testov odovzdajú žiaci svojmu majstrovi OV.

       V prípade zmien Vás budeme informovať.

    • Prázdninová škola aj u nás.
     • Prázdninová škola aj u nás.

      23. 2. 2021

      Kto by to bol povedal, že počas prázdnin sa budú žiaci hrnúť do školy?! A predsa! Aj u nás sa počas jarných prázdnin vystriedalo okolo 40 žiakov, ktorí sa už nevedeli dočkať návratu na praktický výcvik a využili preto možnosť "Prázdninovej školy". 

      Za dodržania všetkých potrebných opatrení sa chlapci mohli znova obliecť do monteriek. Prváci autoopravári v zámočníckej dielni sa učili, ako správne vŕtať a brúsiť skrutky či rozmotovať a poskladať motor auta. U stolárov si zase skúsili hoblovanie materiálu a výrobu spojov na drevárskych výrobkoch. Okrem prváckych dielní ožili aj tie ostatné stolárske a autoopravárske, kde sa vystriedali viacerí žiaci druhých ročníkov.  

      Chlapci boli vďační za túto možnosť znova sa na pár dní vrátiť do školy na prax. To, že im škola chýba, vyjadrili aj svojím nadšením dochádzať viac dní z rôznych kútov Slovenska.

    • Prežime pôst spoločne!
     • Prežime pôst spoločne!

      22. 2. 2021

      Začali sme pôstne obdobie a nakoľko to bude možné, chceme ho prežiť spoločne a pripraviť sa dobre na Veľkú Noc! Preto ponúkame našim žiakom a ich rodinám viaceré hodnotné ponuky:

      • Výzva na týždeň: myšlienka z Božieho Slova s výzvou
      • Prayer group: krátka pôstna spoločná modlitba, každý štvrtok o 18:00 na školskom Teamse

      Ďalšie ponuky na hodnotné prežitie pôstu nájdete na našej web stránke v sekcii duchovné aktivity.

      Požehnané prežitie pôstu Vám praje SOŠ sv. Jozefa Robotníka!

    • Povolanie podnikaním online
     • Povolanie podnikaním online

      13. 2. 2021

      „Vzdelávanie je živý proces, podobne ako pestovanie rastlín. Rastliny rastú samy, úlohou záhradníka je vytvoriť pre ich rast tie najlepšie podmienky.“  (Ken Robinson)

      On-line vzdelávanie poskytuje veľa možností a príležitostí a jednu z nich som využila aj ja. Bola som pozvaná na lektorovanie v rámci projektu „Povolanie podnikaním“, do ktorého boli zapojené dve stredné školy - žilinská a ostravská. Technickú podporu projektu zastrešoval aj náš absolvent odboru grafik digitálnych médií Benajmín Deket.

      Workshop pod názvom „Dizajn thinking“ sprevádzal účastníkov od prvotného nápadu, zreálnenia predstavy, emotívneho rozhovoru, brainstormingu, až po vytvorenie prototypu a jeho následnej prezentácie. Žiaci tak mohli oveľa hlbšie preniknúť do každej fázy procesu tvorby či výroby. Bola to dobrá skúsenosť, aspoň človek zistí, čo všetko ešte dokáže. Verím, že aj tento čas venovaný mladým, vytvoril zaujímavý priestor pre ich rast, veď to je úlohou nás „záhradníkov“.

      Ing. Adriana Tvrdá

    • Vrátime sa do školy?
     • Vrátime sa do školy?

      10. 2. 2021

      Od pondelka sa u nás zase rozozvučali stroje a ožil život v našich autoopravárskych a stolárskych dielňach. Mnohí žiaci končiacich ročníkov, ktorým to vzdialenosť dovoľuje, s radosťou privítali možnosť aspoň trochu sa vrátiť do školského rytmu. Potešili sa tiež oneskorenému vianočnému darčeku - šatkám s logom 30 výročia školy.

    • Hodina informatiky netradične
     • Hodina informatiky netradične

      9. 2. 2021

      IT akadémia v spolupráci s Katedrou informatiky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bella v Banskej Bystrici pripravila 5. februára online webinár na tému „Programovanie 2D hier v MakeCode Arcade“, ktoré umožňuje vytvárať hry v blokovom prostredí.

      V rámci hodiny informatiky sa  webinára zúčastnili aj žiaci I. NDŠ – Dopravná prevádzka. Najskôr sa zoznámili s týmto prostredím a vzápätí si vyskúšali vytvorenie dvoch 2D hier, ktoré obsahovali animácie. Ich funkčnosť si overili na simulátore konzoly či mobilnom zariadení.

      „Bolo to veľmi zaujímavé. Odporúčam každému zúčastniť sa na takom webinári a niečo nové sa dozvedieť z oblasti programovania,“ zhodnotil prínos webinára jeden zo študentov.

       

       

      Ing. Janka Funtíková, pedagogička

      David Kundrát, žiak I. NDŠ

    • "Nedeľná polhoďka..."
     • "Nedeľná polhoďka..."

      8. 2. 2021

      Saleziánska komunita v Žiline sa po úspešnej on-line Don Bosco Show rozhodla pokračovať s ďalšou ponukou v mediálnom priestore - je ňou relácia "Nedeľná polhoďka" - rozhovory s ľuďmi pôsobiacimi v žilinskom saleziánskom diele. Prvým hosťom bol náš pán riaditeľ - salezián koadjútor Igor Pecha, ktorý rozpráva nie len o začiatkoch svojho povolania ale aj o našej škole. Rozhovor si môžete porieť na školskej web-stránke.

    • Opäť online vyučovanie na Katedre cestnej a mestskej dopravy ŽU
     • Opäť online vyučovanie na Katedre cestnej a mestskej dopravy ŽU

      4. 2. 2021

      Ďalšie online stretnutie žiakov maturitného ročníka z odboru Dopravná prevádzka s vyučujúcimi z Katedry cestnej a mestskej dopravy (KCMD) Žilinskej univerzity sa uskutočnilo 1. februára 2021.

      Privítal nás vedúci katedry prof. Ing. Jozef Gnap, PhD. a informoval o najnovších predpisoch z oblasti dopravy. V ďalšej časti vyučovacej hodiny nás Ing. Tomáš Settey oboznámil s podmienkami  dopravy a jej bezpečnosti či povinnosťami vodičov. Žiakom zároveň názorne vysvetlil fungovanie digitálneho tachografu. Dôležité bolo aj to, že poznatky nadväzovali na učivo predmetu Cestná a mestská doprava, rozvíjali ho a dopĺňali.

      Naši žiaci sa aktívne zapájali do konverzácie s prednášajúcim a prezentovali vedomosti, ktoré získali počas štúdia. Aj takéto hodiny motivujú a usmerňujú mladých odborníkov pri rozhodovaní sa pre ďalšie štúdium a pri výbere školy... Ďakujeme.

       

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Samuel Kvak, žiak II.NDŠ Dopravná prevádzka

    • Najlepší Instagram profil.
     • Najlepší Instagram profil.

      1. 2. 2021

      Počas týždňa prípravy na sviatok don Bosca prebehla súťaž prvákov grafikov o najlepší Instagram profil. Žiaci sa denne uchádzali o čo najviac fanúšikov, ktorí by podporili ich fotografickú tvorbu. Do druhého kola súťaže sa dostalo 10 najlepších profil a súťaž nakoniec vyhrala Lucia Kamenická so svojimi krásnymi fotkami v snehu: @luciana.phtx. Vyhráva 32GB USB kľúč s logom školy. Druhé miesto získal Andrej Kmeť @kmetko.photography a tretia skončila Mária Obšivanová @_maria_photoss_.

      Všetkým prvákom blahoželáme k ich zaujímavej tvorbe a prajeme im veľa ďalších nápadov a chuti do fotenia!

      Michaela Štubňová, Andrej Konuším

    • Súťaž grafikov 1. ročníka o najzaujímavejší Instagram profil.
     • Súťaž grafikov 1. ročníka o najzaujímavejší Instagram profil.

      25. 1. 2021

      Žiaci prvých ročníkov odboru grafik digitálnych médií v rámci odborného výcviku-fotografia počas januára pracovali na zaujímavom projekte. Zadaním bolo nafotiť jeden ľubovoľný objekt z 30 rôznych možných pohľadov. Fotografie mali editovať, farebne zjednotit a následne vybrať 3-9 TOP fotografií, ktoré zverejnia na svojom novom Instagram profile. Tým sa zapoja do školskej súťaže o najlepší prvácky Instagram profil.

      Počas celého týždňa od 25. až do 30. januára, je možné v "príbehoch/storkách" na našom Instagrame a Facebook prostredníctvom mobilných aplikácií denne hlasovať za 6 uverejnených profilov. Počas víkendu prebehne 2 kolo súťaže a víťazov sa dozvieme 31. januára na sviatok don Bosca! 

      Našim prvákom grafikom držíme palce a prajeme im radosť z tvorby (nielen fotografickej)!

      Mgr. Andrej Konušík, Michaela Štubňová

     • IT ČAJOVŇA

      18. 1. 2021

      Milí žiaci

      Ste pozvaní  do IT Čajovne  na tému "Vykašli sa na predsudky", ktorá sa uskutoční ONLINE na platforme ZOOM, dňa 27.01.2020 o 16:00 (do17:30).

      Lektorka Lenka Hlinková  Vás naučí základy diverzity a inklúzie. Dozviete  sa, prečo máme nevedomé predsudky a ako ich je možné rozpoznať. Zároveň si poviete, aký škodlivý je dopad predsudkov na život človeka. Budú Vám predstavené najčastejšie predsudky a tiež praktický spôsob, ako na ne reagovať.

      Prihlasovanie je do 26.01.2021 12:00 - http://dotazniky.itakademia.sk/index.php/354487?lang=sk  (prihlasovacie údaje na webinár budú zaslané len prihláseným žiakom na emailovú adresu, ktorú uvediete do prihlášky a to 26.1.2021 po 12:00)

      Ing. Funtíková,  koordinátor

    • Ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu,
     • Ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu,

      4. 12. 2020

      Vám vie pomôcť aj Grow with Google - ktorej cieľom je vytvoriť viac príležitostí pre všetkých formou bezplatných kurzov, nástrojov a školení online alebo offline, zameraných na digitálny marketing použiteľný v podnikaní alebo v kariére.   

      O tom všetkom a ešte viac prišla online porozprávať Grow with Google Student Ambassadors 2020 Lucka Hasprová, ktorá študuje odbor marketingovej komunikácie a reklamu a so spolužiakmi založila študenstkú marketingovú agentúru wasper.sk.

      Svoje inšpiratívne rozprávanie zakončila súťažou o hodnotné ceny spoločnosti Google pre troch najlepších.

       

      Adriana Tvrdá

     • ICDL, ECDL na škole v rámci IT AKADÉMIA

      2. 12. 2020

      Pripravujeme kurz získania Európskeho certifikátu počítačových zručností (ECDL) pre žiakov našej školy (dnes už International Certification of Digital Literacy, teda ICDL). Na stránke  https://www.ecdl.sk/ sa môžete dočítať viac o tom, o čom to je.

      V skratke, ak chceš zvýšiť svoju kvalifikovanosť a získať o tom aj Európsky (už medzinárodný) certifikát, tak je táto ponuka práve pre teba. Po úspešnom zvládnutí testov, môžeš získať osvedčenie zo štyroch modulov a tak sa zapíšeš do medzinárodnej databázy digitálne pripravenej generácie. Pri tvojom remesle je táto možnosť BONUSOM pre trh práce.

      Záujemcovia sa môžu prihlásiť poslaním mailu na adresu  skola@sjoroza.sk s údajmi :

      hlavička správy :ECDL

      telo správy: meno, priezvisko, ročník(trieda), email, mobil a krátka motivácia o tom, prečo to chceš získať.

      Kapacita je obmedzená preto neváhaj. Kurz na získanie certifikátu je bezplatný v rámci projektu: ITAKADEMIA.

      Prihlášky akceptujeme odoslané len do 4.12.2020 do 12:00.

    • Nebojme sa investovať svoj čas
     • Nebojme sa investovať svoj čas

      30. 11. 2020

      Aj počas dištančného vzdelávania pokračujeme v zlepšovaní finančnej gramotnosti našich žiakov. V spolupráci s lektorkou  Veronikou Škrobákovou zo spoločnosti Partners Group sme žiakom tretích ročníkov sprostredkovali cyklus troch lekcií z oblasti financií. Tentoraz sme sa zaoberali témou „Bohatí alebo chudobní“.

      Uvedomuje si, že budúcnosť patrí tým, ktorí sa chcú vzdelávať a učiť sa nové veci. Preto sa nebojme investovať čas, okrem iného, aj do vlastného vzdelávania.

      Hovorí o tom i najväčší podnikateľ svojej doby Tomáš Baťa: „Sú tri druhy hodnôt, ktoré potrebujete v akejkoľvek práci na svete: kapitál, vedomosti a sloboda.“

      Adriana Tvrdá
       

    • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT
     • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT

      26. 11. 2020

      Milí žiaci, v rámci IT Akadémie v spolupráci s IT firmami ste pozvaní do  IT Čajovní. Môžete si vybrať z ponúkaných tém:

      • 03.12.2020 - 16:00 17:30 - lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: Moja digitálna stopa -  pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/  - dozvedia sa aký je rozdiel medzi digitálnou stopou a osobnou značkou? Ako reagovať na trollov, ako sa chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom na sociálnych sieťach? Povieme si aj, ako fungujú sponzorované príspevky, ako to, že vám vyskakujú reklamy akoby vás mobil či počítač odpočúval a aké sú novodobé pravidlá etiky na internete.
      •  09.12.2020 14:00 -16:00 - lektori z GlobalLogic - Názov: Ak raz, potom navždy - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - dozvedia sa že aj keď sú niektoré veci dostupné na internete alebo online úžasné stačí sa raz niekde objaviť a z internetu sa to už nikdy nestratí.
      •  16.10.2020 16:00 - 17:30  lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: "IamRemarkable" - len pre dievčatá 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - ide o interaktívny tréning pre dievčatá na zlepšenie sebaprezentácie a vnímania vlastnej hodnoty. Je to globálna aktivita pod záštitou firmy Google a obieha celý svet. Od minulého roka ňou prešlo vyše 140-tisíc ľudí a 90% z účastníkov potvrdilo zlepšenie schopnosti odprezentovať seba, prípadne svoje úspechy v nasledujúcich 3 mesiacoch.
      • 21.12.2020 14:00 - 16:00 - lektor: Iveta Tonhauserová ( má na starosti softvérový vývoj v americkej spoločnosti GoHealth)-  názov: Chcem do IT, ako na to a bude ma to vôbec baviť? - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG)  - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - žiaci zistia aká je realita práce v IT? Aké sú jej výhody ale i tie menej zábavné stránky? Povieme si, čo potrebujete na to, aby sa vám v tejto oblasti darilo a zároveň vás to i čo najviac bavilo. Ako začať, ak zatiaľ ani netušíte, čo skratka IT znamená (nie, naozaj nie je neskoro) a ako sa pohnúť ďalej bez zbytočných chýb a straty času.

      Ing. Janka Funtíková, koordinátor

    • iBobor u nás na škole
     • iBobor u nás na škole

      25. 11. 2020

      Ako každý rok, aj v tomto školskom roku 2020/21 sme sa ako škola sv. Jozefa Robotníka zapojili do celoslovenskej súťaže iBobor. Z deviatich záujemcov si skutočne zasúťažili siedmi odvážlivci v dvoch kategóriách.

      Naši šiesti starší žiaci si pomerali sily už 10. novembra 2020 v kategórii Seniorov, kde súťažilo až 3 229 súťažiacich. Školu reprezentovali: D. Hampl (81 precentil), T. Hodásová (81 percentil), M. Maďar, Š. Jirotka, M. Chovan, J. Pomahač.

      12. novembra 2020 v kategórii Juniorov súťažilo 6 234 žiakov. Medzi 1 741 (27,9%) úspešných riešiteľov sa tento rok zapísal Ján Murín z 2. GDM. Gratulujeme Jankovi, ktorý si svojimi 50,69 bodmi vyslúžil uznanie v podobe diplomu (pre štatistické porovnanie: priemer získaných bodov z 80 možných bol 41,6).

      Gratulujeme jemu i ďalším riešiteľom našej školy v tejto súťaži informačno komunikačných technológií.

      J.F., koordinátor súťaže iBobor

    • Spolupráca online
     • Spolupráca online

      12. 11. 2020

      Dlhodobé spolupráca so Žilinskou univerzitou, Katedrou cestnej a mestskej dopravy, pokračuje aj v období dištančného vzdelávania.

      V utorok 10. novembra sa uskutočnila zaujímavá online vyučovacia hodina - prednáška, na ktorej sa zúčastnili žiaci II. NDŠ, odbor dopravná prevádzka. Aj keď virtuálne, o nič menej srdečne žiakov privítal  vedúci katedry prof. Ing. Jozef Gnap, PhD. Hodina pokračovala v réžii Ing. Františka Synáka, PhD. Bola zameraná  na preverenie  a doplnenie vedomostí získaných na teoretickom vyučovaní v našej škole aj s ich praktickou ukážkou. Išlo o meranie výkonu motora na výkonovej stolici MAHA, meranie emisií. Žiaci sa zapájali a odpovedali na otázky vyučujúceho.

       „Všetci sme zaujato počúvali a dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých vecí. Sme vďační za túto príležitosť, “ zhodnotil prínos takejto formy vzdelávania jeden zo žiakov.

      Na záver len dodáme, že sa tešíme na ďalšie virtuálne či reálne vyučovacie hodiny na spomínanej katedre. Ďakujeme...

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Dominik Hanák, žiak II. NDŠ

    • Stužkovanie štvrtákov
     • Stužkovanie štvrtákov

      15. 10. 2020

      V piatok 9. októbra absolvovali žiaci IV. GDM slávnostné odovzdávanie zelených stužiek. Týmto aktom sme pomyselne uzatvorili jednu kapitolu svojho študentského života. Aj keď sme si svoju stužkovú predstavovali inak, museli sme sa prispôsobiť súčasným hygienickým opatreniam a nariadeniam.

      Po sv. omši v réžii dona Fabiána a príhovoroch riaditeľa školy, pani učiteľky Adriany Tvrdej a spolužiaka Samuela Kolčáka nastala tá chvíľa... Triedna pani učiteľka pripla každému z nás zelenú stužku ako znak nádeje, že maturitnú skúšku zvládneme. Nasledovalo spoločné fotografovanie, pri ktorom sme zistili, aké ťažké je nežmurknúť... Po fotení sme sa presunuli do saleziánskej miestnosti, kde na nás čakal slávnostný obed. Spestrili sme si ho svojimi improvizovanými vystúpeniami.

      Tak ako je celý tento rok zvláštny a iný, iná bola aj naša stužková. Užili sme si ju, hoci sme nemali možnosť tak, ako je zvykom, poďakovať všetkým, čo pri nás stoja. Aspoň touto cestou ďakujeme učiteľom, ktorí nás učia, triednej pani učiteľke Adriane Tvrdej a samozrejme našim rodičom za to, že nás sprevádzajú naším študentským životom. Aj vďaka vám všetkým sme tým, čím sme - MATURANTMI.

      Adam Homolík
      maurant, IV. GDM

    • Amplión - prvé vysielanie školského rozhlasu
     • Amplión - prvé vysielanie školského rozhlasu

      2. 10. 2020

      Dnes sa nám cez náš rozhlas prihovoril pán riaditeľ Igor Pecha: Vážení poslucháči, žiaci a zamestnanci našej školy, som rád, že môžeme po 1 x v 30 ročnej histórii našej školy spúšťať školský rozhlas a je to práve na sviatok našich Anjelov strážcov.

      Chcem sa poďakovať našim technikom, ktorí nám to vybudovali, na čele s pánom zástupcom Stanom a osobitne „ oravskej legende“ DJ Piďovi a všetkým, ktorí nám pomáhali a fandili. Nasledoval príhovor katechétu školy Jána Fábiana, v ktorom nám priblížil dnešné evanjelium a pripomenul nám, že všetci potrebujeme božiu ochranu, či už v tejto dobe pred chorobami, v športe pred úrazmi a na ceste domov, o ktorú môžeme cez našich anjelov prosiť.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Trash Hero
     • Trash Hero

      1. 10. 2020

      Dňa 24.9.2020 žiaci Spojenej školy internátnej na sídlisku Vlčince v Žiline upratali širšie okolie svojej školy čo si zaslúži verejné uznanie a pochvalu.

      Organizátorom akcie a aj prednášajúcim ohľadom ekológie bol pedagóg zo Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka.

      Pevne veríme, že podobných akcií bude len pribúdať.

      Vladimír Běhálek

    • EXALLIEVI už 150 rokov
     • EXALLIEVI už 150 rokov

      30. 9. 2020

      Dňa, 26.9.2020 sa v Žiline uskutočnilo predsedníctvo exallievov z celého Slovenska. Medzi nimi boli aj zástupcovia z našej školy: Patrik Krajňák, Ján Synák a Igor Pecha.

      Okrem formálnych záležitostí sme si navzájom vymenili rôzne postrehy, zážitky a skúsenosti s pôsobením exallievov v rôznych častiach Slovenska. Zároveň nám zástupcovia združenia  predstavili celkovú činnosť v rámci saleziánskej rodiny.  Pevne veríme, že sa naše združenie bude aj naďalej rozrastať a rozvíjať a aby aj bývalí žiaci tejto školy cítili túžbu spoločne tvoriť komunitu aj po ukončení štúdia. Na záver prijal členský odznak Ján Miške, a bude sa s nami spolupodieľať na živote exallievov našej školy. Celú stretnutie zdokumentovali naši chlapci grafici.  

      Ing. Patrik Krajňák

    • Výstup Títusa Zemana na Veľký Fatranský Kriváň
     • Výstup Títusa Zemana na Veľký Fatranský Kriváň

      30. 9. 2020

      Titus ideš ! bolo heslo tohtoročného výstupu na Veľký Fatranský Kriváň, vzhľadom na nie veľmi priaznivé poveternostné podmienky. Nás to ale neodradilo a uvedomili sme si, že ani blahoslavený Títus nechodil len za pekného počasia.

      Skupinka takmer 25 nadšencov vyrazila ráno cez Kraviarske. S počtom 70 sme sa zišli na poludnie na vrchole Kriváňa, kde sme slávili svätú omšu.

      Odhodlanie, dobrá nálada, primerané počasie a jeho posolstvo nás sprevádzali pekným dňom. S podnetmi na premýšľanie o tom ako neostať zahľadený do seba, ale všímať si záujmy druhých, ako Titus sme zostupovali dole, kde sa na nás usmialo aj slnko.

      Tešíme sa na ďalší ročník, kde si opäť pripomenieme tohto bojovníka za nové duchovné povolania.

      Petra Kostiková

       

    • Dopravný deň v škôlke
     • Dopravný deň v škôlke

      28. 9. 2020

      Vo štvrtok 17. septembra ma pozvali do neďalekej materskej školy na Jarnej ulici. V rámci týždňa mobility som mal deťom počas ich vzdelávacej aktivity vysvetliť, čo to znamená mať motorku a ako sa človek môže stať motorkárom...

      Pozvanie som prijal a snažil som sa deťom zábavnou formou priblížiť, aký dôležitý je pre jazdca na motorke riadny motorkársky výstroj, i to, ako sa  správať počas jazdy.
      Komunikovať s malými deťmi bola pre mňa nová, veľmi zaujímavá skúsenosť, za ktorú som vďačný. Myslím si, že aj deti mali veľmi pekný zážitok. Pedagógom sa akcia zapáčila, a tak sme sa dohodli na ďalšej spolupráci.

      Matej Mrenka,  II. NDŠ

    • Kňazská vysviacka
     • Kňazská vysviacka

      18. 9. 2020

      Dňa 12.-13.9. sme sa zúčastnili na kňazskej vysviacke a primíciách nášho nového pána asistenta don Mareka Vaška.

      Samotná kňazská vysviacka sa konala 12.9. o 10:00 v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca na Trnávke v Bratislave. Omšu celebroval mons. Stanislav Zvolenský z ktorého rúk prijal Marek Vaško kňazské svätenie. Po omši a Marekovom novokňazskom požehnaní bolo vo farskej záhrade agapé. Počas neho sme boli prevedení saleziánskym dielom na Trnávke. Neskôr sme sa presunuli na saleziánske stredisko na Mamateyovej ulici kde sme si v rámci voľna zajazdili na šliapacích motokárach. Noc sme strávili práve na tomto stredisku a ráno sme sa presunuli do Šamorína kde mal o 9:15 don Marek svoju primičnú svätú omšu.

      Bol to skutočne nádherný zážitok. Aj týmto by sme chceli don Marekovi popriať veľa síl a trpezlivosti na jeho ceste životom.

      žiak, SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • CSFF 2020 Banská Bystrica
     • CSFF 2020 Banská Bystrica

      16. 9. 2020

      Prvý septembrovú nedeľu sa žiaci našej školy zúčastnili celoslovenského futbalového finále KAMA v Banskej Bystrici. 

      Bol to záverečný turnaj tejto celkom úspešnej sezóny, kedy sme sa umiestnili na KAME v Dubnici nad Váhom na prvom mieste. Na záverečnom turnaji sa mám už tak nedarilo. Aj keď sme postúpili do semifinále, kde sme sa stretli s domácimi z BB, ale tesne sme prehrali 1:0 a tak sme sa museli upokojiť z bojom o 3 miesto kde sme podľahli Bardejovu a tak sme skončili na 4 mieste. 

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Zo školy na Hradisko
     • Zo školy na Hradisko

      16. 9. 2020

      V stredu 9. septembra žiaci prvého a druhého ročníka vymenili školské lavice za prírodu – zúčastnili sa účelového cvičenia na Hradisku.

      Program sa začal o 7.30. V tomto čase sa žiaci so svojimi triednymi učiteľmi a majstrami stretli na školskom ihrisku, kde sa zoradili a dostali základné pokyny od organizátora celého účelového cvičenia Ing. Vladimíra Běhálka. Postupne sa všetci zúčastnení presunuli na Hradisko. Na tomto mieste každá trieda vytvorila jedno stanovište, na ktoré dohliadal učiteľ, majster alebo obaja spolu. Na jednotlivých stanovištiach sa žiaci dozvedeli niečo nové, prípadne si pripomenuli to, čo už vedeli: skúsili si hodiť granátom, zastrieľať zo vzduchovky, snažili sa poskytnúť prvú pomoc, pracovali s kompasom, mapami a pod.

      Po príjemne strávených hodinách na slnku sa prváci, druháci a učitelia s majstrami dostavili späť pred školu. Tu sa program skončil okolo 13.00 a žiaci sa mohli vrátiť domov či na internát. 

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Prvý týždeň v škole
     • Prvý týždeň v škole

      4. 9. 2020

      Žiakom sa opäť začala škola, prázdniny sú nenávratne preč. Oddýchnutí sa vrátili do školských lavíc, pripravení nabehnúť na staré a známe školské povinnosti.

      V stredu 3. septembra sa uskutočnilo slávnostné otvorenie školského roka 2020/2021. Po dvojmesačnom oddychu sme školský rok začali svätou omšou. Riaditeľ školy Igor Pecha vo svojom príhovore privítal všetkých na pôde školy, osobitne nových kolegov, žiakov prvých ročníkov a ich rodičov.  Mnohí sme sa videli naozaj po veľmi dlhom čase, o to boli stretnutia srdečnejšie. 

      Vo štvrtok sme už zarezávali naplno, vychutnávali sme si hlahol školského zvončeka.

      Súčasťou otvorenia školského roka bola aj piatková duchovná obnova, ktorej sa zúčastnili všetci žiaci aj učitelia školy. Prednášateľ Pavol Grach nám vo svojom príhovore priblížil evanjeliový príbeh o tom, ako Pán Ježiš uzdravil nemého človeka. Rozvinul myšlienku našej „nemoty“ – neschopnosti úprimne komunikovať. Často býva za našou neschopnosťou hovoriť ukrytý strach, obavy, nedôvera, ale aj pýcha. Pripomenul nám, že človeku, ktorý nedokáže úprimne hovoriť o tom, čo prežíva, niečo vzácne chýba. Možno je to práve to „žasnutie“ tých okolo, ktorí by pre náš život mohli byť veľkým obohatením, keby sme im otvorili svoje vnútro. Don Grach ukončil prednášku otázkou, komu otvoríme svoje srdce, pred kým prehovoríme...?  

      Za príjemného slnečného počasia sme sa potom po triedach v skupinkách  pozhovárali o podnetoch, ktoré sme dostali. Inšpirovali sme sa navzájom a saleziáni zároveň boli k dispozícii všetkým, ktorí potrebovali pristúpiť k sviatosti zmierenia. Nasledovala svätá omša a nechýbalo ani fotografovanie na školskom dvore.

      Prvý školský týždeň je za nami a ani zvýšené hygienické opatrenia a rúška na tvári  nám nezabránia tešiť sa z nasledujúcich dní.

                                                                                                                                                 Ing. Daniela Polníková

    • Čo ponúkame, odovzdávame, zasievame...?
     • Čo ponúkame, odovzdávame, zasievame...?

      2. 9. 2020

      Koncom augusta sa naši učitelia, majstri odborného výcviku a ostatní zamestnanci školy už tradične zúčastnili na predĺženej duchovnej obnove v Čičmanoch. Hlavným prednášateľom bol don Pavol Grach, ktorý sa po rokoch pôsobenia v Bratislave a v Miláne vracia späť do Žiliny.

      Sprevádzaní vzácnym učiteľom sme dostali priestor každý sám pre seba, v zdieľnosti s druhými i všetci spoločne uvažovať o viacerých rozmeroch učiteľskej práce. V prednáške o učiteľoch a učení prednášajúci podčiarkol dôležitosť komunikácie a to, že učiteľ nehovorí  len o poznatkoch, komunikujme toho oveľa viac. Zaznela otázka, čo chceme odovzdávať a k čomu priviesť svojich žiakov? Hovorili sme o vnútornej motivácii sprevádzať mladých, ale aj o tom, čo ju posilňuje či naopak o tom, čo spôsobuje prekážky.

      Deň druhý

      V ďalšej prednáške sme sa zaoberali duchovnou stránkou vzdelania. Bez neho človeku chýba jeden veľmi dôležitý rozmer. Na podobenstve o rozsievačovi nám don Grach priblížil námahu „rozsievača“, ktorý nie vždy vidí ovocie svojej práce hneď, nie každé semienko padne na úrodnú pôdu, nie každé prinesie bohatú úrodu... Hovorili sme o vlastnej duchovnosti, predstavujeme mladým vieru ako niečo dynamické a tvorivé alebo ako uzatvorenú škatuľu príkazov a zákazov bez vedomia hlbšieho zmyslu, bez nutnosti ho skúmať? Čo žiakom ponúkame, čo do nich zasievame?

      A tak sme sa postupne prepracovali k úvahám o vlastnom povolaní. O tom, že mnohí ľudia dnešnej doby žijú bez vedomia toho, kto ich povoláva a k čomu ich povoláva. Dokonca ani vo veriacich rodinách sa tento rozmer životnej cesty človeka často neskúma. Život ľudí bez povolania stvoril akýchsi novodobých nomádov, putujúcich odnikadiaľ nikam... No my sme súčasťou Kristovho mystického Tela, kde má každý svoje miesto. Objaviť k čomu nás Pán povoláva naplní snaženie človeka nielen hlbokým zmyslom, ale dá mu nevšedný rytmus, dobrodružnosť a atmosféru, akú dokáže vniesť do života človeka len Boh. Nikto netvrdí, že všetko pôjde hladko, ale jedno nehrozí isto – nuda. Na príbehoch známych biblických postáv sme si ukázali, ako sa môže odvíjať život človeka, ktorý reaguje na Božie povolanie. Nech už išlo o prvého povolaného Abraháma, alebo Zacheja, Matúša, Natanaela... Uvažovali sme o tom, či chceme mladým vieru predstaviť ako povolanie – pestré, zaujímavé, dymanické,  tak sami chápeme naše kresťanské povolanie...

      Deň tretí

      Pokračovali sme témou svätosti – prirodzene, veď je to to najvznešenejšie kresťanské povolanie. K tej nie sú povolávané len veľké osobnosti viery, ale my všetci. Don Grach priblížil myšlienky Svätého Otca Františka, ktorý hovorí, že život kresťana nemá byť pôstom bez Veľkej noci, nemal by sa tváriť ako na pohrebe, mal by viesť dialóg so svetom, evanjelizovať, modliť sa a pracovať... Hovorili sme o dynamike budovania nášho výchovného spoločenstva, ako k nej prispievame, v čom vnímame prekážky...

      Čas duchovnej obnovy je za nami. Strávili sme ho uvažovaním, ale aj relaxom v krásnom prostredí rázovitých Čičmian, či už aktívne alebo pasívne, v spoločenstve s druhými alebo v tichu kaplnky. Príjemným spestrením podujatia bol spoločenský večer, kde sme sa mali možnosť zoznámiť s novými kolegami. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohtoročnej predĺženej obnovy, osobitne donovi Jánovi Fabiánovi a ostatným saleziánom, ktorí nám boli k dispozícii.

      Pán Ježiš sa dával svojim učeníkom za príklad. Napodobňujeme ho tak, aby sme boli pre našich žiakov či ľudí vo svojom okolí hodnoverní, aby oni mohli napodobňovať nás? Uvažujme.

       

      Beáta Jarošová

    • Zoznamovací výlet
     • Zoznamovací výlet

      8. 9. 2020

      Ako každý rok, aj teraz sme sa spoločne s našimi novými prvákmi stretli na Zoznamovacom výlete 2020.

      Počas týchto dní si naši nováčikovia mohli spoločne s animátormi, saleziánmi i kňazmi užiť krásne chvíle, zážitky a radosti. Samozrejme, taktiež mali možnosť bližšie sa navzájom spoznať ako s rovesníkmi, tak aj s animátormi. Behom 3 dní sa spoločne vydali na cesty po meste, kopcoch aj samotnom areáli našej školy spolu s množstvom rozličných aktivít. Dozvedeli sa mnoho o živote a štúdiu na škole, samozrejme, tiež sa duchovne vzdelali a posilnili. Potrápili sa so súťažami, športovým turnajom a mnohí budúci internátisti taktiež okúsili, ako sa na našom školskom internáte žije. Každopádne, zoznamovací výlet je už sa nami a všetci sme si ho naplno užili. Nový školský rok na nás čaká a my veľmi tešíme!

      Alžbeta Vavricová, žiak

    • Buďme hlavnými hrdinami, nie divákmi!
     • Buďme hlavnými hrdinami, nie divákmi!

      30. 6. 2020

      Slávnostnou svätou omšou pri príležitosti sviatku sv. Petra a Pavla sme v pondelok 29. júna ukončili tento nevšedný školský rok.

      Po týždňoch strávených pri monitoroch počítačov a notebookov sme uzatvorili jeden z najneobyčajnejších školských rokov v histórii výučby na SOŠ sv. Jozefa Robotníka. Pre pandémiu koronavírusu sa život školy preniesol do online priestoru a vo vyučovaní sa pokračovalo tam. To, ako sme si navzájom chýbali, sa ukázalo aj pri osobných stretnutiach so žiakmi a vzájomných zvítaniach, keď bezprostredné nebezpečenstvo nákazy pominulo. Bolo to náročné obdobie, ale verme, že aj prínosné – s vďakou a pokorou v srdci prijímame, že nikto z vyučujúcich, majstrov, ostatných zamestnancov školy ani žiakov a ich rodín nebol zasiahnutý nebezpečnou nákazou a dúfame i naďalej v Božiu pomoc a ochranu Panny Márie Pomocnice kresťanov a príhovor nášho vzácneho patróna.

      Hlavný celebrant don Peter Magura počas svojho príhovoru pripomenul, že tak ako Petra a Pavla, týchto výnimočných mužov viery, aj nás Pán Ježiš volá po mene... Nepotrebuje počúvať nijaké sladké reči, ale túži, aby sme svoje životy spojili s ním, lebo tak budeme spokojní a šťastní.

      Don Jozef Sarnecký na záver pripomenul výzvu Svätého Otca mladým, aby neboli len divákmi vo svojich životných príbehoch, ale hlavnými hrdinami, skúmali Božiu vôľu a hľadali ten Boží plán pre svoj život...

      So želaním radostných prázdnin sa so žiakmi rozlúčil aj riaditeľ školy Igor Pecha. Nasledoval dlhotrvajúci potlesk: žiakov učiteľom, tým teoretickým aj praktickým a učiteľov žiakom – všetkým, ktorí sa snažili! Nech sa naša námaha premení na požehnanie, pre nás, pre naše životy, rodiny, školu, našu krajinu... Požehnané leto!

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca

    • STREDOŠKOLSKÝ PODNIKATEĽSKÝ ZÁMER
     • STREDOŠKOLSKÝ PODNIKATEĽSKÝ ZÁMER

      1. 7. 2020

      Žilinský samosprávny kraj každoročne už 10. rok organizuje súťaž pre stredoškolákov zo škôl na území Žilinského kraja. Jej názov je Stredoškolský podnikateľský zámer a má za cieľ motivovať študentov stredných škôl a podporiť ich záujem o podnikanie, prípadné samo zamestnanie a súčasne aj oceniť iniciatívu a kreativitu mladých ľudí v tejto oblasti.

      Každý rok vyberie 5-členná komisia 3 návrhy, ktoré najlepšie spĺňajú marketingové stratégie. Do úvahy sa preto berie originalita podnikateľského zámeru, realizovateľnosť zámeru, trhové šance a udržateľnosť zámeru, inovačný potenciál zámeru a kvalita spracovaného zámeru (stručnosť, prehľadnosť, zrozumiteľnosť).


      Prvý krát sme sa zapojili do súťaže aj my s podnikateľským zámerom študenta Daniela Feča (II.NDŠ), ktorého cieľom je vyrábať fujary ako kvalitný a plnohodnotný hudobný nástroj. V máji boli zverejnené výsledky a naša pozornosť sa sústredila na krásne 2. miesto. Srdečne mu blahoželáme a veríme, že vedomosti, informácie, ktoré získal touto súťažou využije pri rozbehu vlastného biznisu.

       

      Ing. Adriana Tvrdá

    • SÚŤAŽ O NAJLEPŠIEHO AUTOOPRAVÁRA II. ROČNÍKA
     • SÚŤAŽ O NAJLEPŠIEHO AUTOOPRAVÁRA II. ROČNÍKA

      25. 6. 2020

      Počas školského roka prebiehala súťaž o najlepšieho druháka autoopravára. Žiaci boli štvrťročne vedomostne preverovaní z odborných predmetov formou e-learningových testov s ich bodovým hodnotením.

      Súčtom bodov zo všetkých testov boli na konci školského roku vyhodnotení traja najlepší žiaci z odboru spoločne elektrikár a mechanik a samostatne odboru lakovník.

      V kategórii autoopravár - mechanik, elektrikár:
      1. Václav Haviar II.C
      2. Michal Čajka II.C
      3. Miroslav Bolek II.C


      V kategórii autoopravár – lakovník:
      1. Marek Tkáč II.C
      2. Matúš Šimunek II.C
      3. Leonard P. Dávidík II.C

      Ing. Funtíková, pedagóg

    • Do školy sa vrátil život!
     • Do školy sa vrátil život!

      25. 6. 2020

      Smiech, džavot, výkriky radosti... To všetko sa ozývalo v priestoroch našej školy. Pondelok bol tým dňom, keď žiacipo mnohotýždňovej izolácii mohli opäť zasadnúť do školských lavíc.

      Naša škola znovu ožila, a to vďaka žiakom, ktorí sa do nej vrátili, aby sa spolu so svojimi učiteľmi pripravili na ukončenie tohto netradičného školského roka. Nedalo sa nevšimnúť si neobvyklé nadšenie, s ktorým sa žiaci navzájom zdravili či zvítavali s učiteľmi. Všade navôkol sa ozývali živé rozhovory. Žiaci odovzdali učebnice a pomohli upratať priestory školy, aby bolo všetko pripravené pre nový školský rok. Ani prísne hygienické opatrenia nezabránili šíreniu dobrej nálady. Ukázalo sa, že škola nie je miesto, kde sa iba učí a vzdeláva, ale aj miesto, „kde to žije“.
      Všetci si želáme, aby nás takáto optimistická atmosféra privítala aj v septembri.

      Daniela Polníková,
      Vyučujúca slovenského jazyka

    • ISIC karty
     • ISIC karty

      16. 6. 2020

      Vážení rodičia, milí študenti!

      aby ste v ďalšom školskom roku mohli využívať svoj preukaz žiaka ISIC/EURO<26 na všetky zľavy a výhody doma a v zahraničí je potrebné predĺžiť jeho platnosť.

      Predĺžte si platnosť zľavy na dopravu na Preukaze študenta na rok 2020/2021. Ak pokračujete v štúdiu a chcete naďalej využívať svoj preukaz ako dopravnú kartu, zľavu využívanú v doprave prostredníctvom čipu si predĺžite zaslaním SMS podľa nasledujúcich krokov:

      1. Na číslo 8844 pošlete SMS v tvare: TC medzera priezvisko medzera číslo čipu  (meno uvádzaj ako na preukaze a bez diakritiky, príklad SMS: TC Mrkvicka 1042019005).
      2. Príde vám potvrdzujúca SMS, ktorá je spoplatnená sumou 3 €. Ostatné SMS sú bezplatné.
      3. Po prijatí potvrdzujúcej SMS  prilož kartu k terminálu na svojej škole alebo k verejnému terminálu (mapa je na www.preukazstudenta.sk). Terminál ti predĺži platnosť zľavy na  dopravu na čipe preukazu.

      Viac info na www.preukazstudenta.sk alebo kontaktuj TransData, tel.: 0905 384 092 (pracovné dni 7:00-15:00), email: preukazstudenta@transdata.sk.”

      Informácie o predĺžení preukazu (zakúpenie známky ISIC) nájdete na www.isic.sk.

       

    • Zápis našich budúcich prvákov
     • Zápis našich budúcich prvákov

      16. 6. 2020

      Napriek okolnostiam sa nám podarilo urobiť zápis na našu školu.

      Stretli sme sa s našimi budúcimi prvákmi, odfotili sme ich na preukaz a odmerali na pracovné oblečenie na prax. Mali možnosť opýtať sa na otázky, ktoré mali o našej škole a internáte. Pozvali sme ich aj na zoznamovací výlet, ktorý plánujeme koncom augusta pre nich zorganizovať.

      Veríme, že sa u nás budete cítiť dobre a spoločnou snahou a rešpektom z vás vychováme skvelých odborníkov a slušných ľudí. Vitajte v našej saleziánskej rodine!

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Rozlúčili sme sa s tretiakmi
     • Rozlúčili sme sa s tretiakmi

      8. 6. 2020

      V piatok 5. júna sme sa počas slávnostnej svätej omše rozlúčili s našimi tretiakmi, pochopiteľne za prísnych bezpečnostných opatrení. V tomto netradičnom školskom roku ukončilo tretí ročník 52 žiakov, nastávajúcich stolárov, murárov, mechanikov, elektrikárov či lakovníkov.

      Riaditeľ SOŠ sv. Jozefa Robotníka Igor Pecha v krátkom príhovore pripomenul, že nič nekončí, pretože sú navždy súčasťou saleziánskeho diela. Naďalej sa na ňom môžu podieľať a vytvárať ho, odteraz už ako exalievi. Povzbudil ich zároveň, že sa môžu na školu obrátiť, ak budú potrebovať pomoc aj potom, čo ju ukončili.

      Viacerí žiaci prejavili záujem o nadstavbové štúdium, takže sa s nimi stretneme opäť v novom školskom roku. Ďalší sa už pochválili prvými skúsenosťami s hľadaním zamestnania či budovaním vlastnej dielne.

      „Zo zážitkov sa pomaly stávajú spomienky na udalosti, čo sa za tie roky stali. A na tie sa len tak ľahko nezabúda. Či už to boli vtipné poznámky spolužiakov alebo humorné situácie pred tabuľou, veci veselé aj vážne. Osobne by som sa chcel poďakovať za všetok čas a úsilie, ktoré ste mi počas troch rokov venovali a myslím, že nehovorím len za seba...“ vyjadril sa vo svojom príhovore čerstvý automechanik Filip Čibenka. Spoločne so svojimi spolužiakmi a kolegami ocenili snaženie učiteľov, majstrov a vychovávateľov dlhotrvajúcim potleskom.

      „Prežívam radosť z úspechu mojich žiakov, napriek tejto situácii a želám im čo najviac splnených snov,“ uzavrela Janka Funtíková, triedna učiteľka dnes už bývalej III. B.

      Beáta Jarošová
      pedagogička

    • Odovzdávanie maturitných vysvedčení
     • Odovzdávanie maturitných vysvedčení

      8. 6. 2020

      V piatok 29. mája 2020 žiaci II. NDŠ a IV. GDM vstúpili do školy poslednýkrát ako študenti. Od 7:30 čistili za prísnych podmienok v rúškach a po jednom skrinky, odovzdávali učebnice a s trochou nostalgie sa lúčili s priestormi školy.

      O 11:30 sa v kostole sv. Jána Bosca konala slávnostná svätá omša, po ktorej maturanti dostali maturitné vysvedčenia. Triedne učiteľky sa pred odovzdávaním vysvedčení prihovorili svojim triedam a zaželali im všetko dobré, veľa splnených snov a dosiahnutých osobných  plánov. Učiteľom, majstrom, vychovávateľom a aj ostatným zamestnancom školy sa za všetkých maturantov poďakoval Damián Bačkor. Na konci slávnosti sa s novými exallievmi rozlúčil riaditeľ školy.

      pedagóg SOŠ

    • Úspech v súťaži Junior Internet
     • Úspech v súťaži Junior Internet

      6. 5. 2020

      Súťaž Junior Internet je určená žiakom základných a stredných škôl, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie aplikácií, digitálnu grafiku a dizajn, písanie textov a blogov, tvorbu webov zameraných na vzdelávanie. 

      Tento rok z prihlásených 152 prác sa do finále súťaže prebojovalo 39 projektov, medzi ktorími postúpila aj žiačka odboru grafik digiálnych médií T. Hodásová v kategórií JuniorDESIGN. Do súťaže sa prihlásila so svojimi piatimi prácami vytvorenými počas štúdia v 2. a 3. ročníku.

      Počas dvoch dní 24. a 25. apríla 2020 prezentovalo 48 žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska svoje online projekty v súťažných kategóriách JuniorWEB, JuniorAPP, JuniorBLOG, JuniorTEXT, JuniorLEARN, JuniorDESIGN prostredníctvom videokonferencie, z dôvodu bezpečnosti proti koronavírusu. Po obhájení všetkých projektov nasledovalo 25.4. vyhlásenie výsledkov.

      Naša žiačka T. Hodásová sa umiestnila na peknom 3. mieste v kategórii JuniorDESIGN (výsledky). Tešíme sa na ďalší rok, v ktorom možeš aj ty zabojovať v silnej konkurencii nadaných žiakov.

      Viac informáci o tohtoročnej súťaži Junior Internet, (odkaz) taktiež videokonferenciu z prvého dňa - obhajoby (24.4.), videokonferenciu z druhého dňa - vyhodnotenie, nájdete aj na oficiálnych stránkach.

      T. Hodásová (žiačka)

    • O rok tridsiatka
     • O rok tridsiatka

      30. 4. 2020

      Milí naši žiaci, zamestnanci, priaznivci a exallievi

      Máme pred sebou 1. máj, sviatok sv. Jozefa Robotníka29. výročie založenia našej školy.

      Pri pohľade na obraz sv. Jozefa v našej kaplnke som si uvedomil, že to bol muž činu a vnímavý na Boží zámer.

      Keď don Bosco  v Turíne staval Baziliku Panny Márie Pomocnice, ako ste aj sami viacerí na vlastné oči videli, tak po prvýkrát v histórii prevratným spôsobom znázornil obraz sv. rodiny. Malého Ježiška nedrží Panna Mária, ale sv. Jozef.  Dodnes je to jediná časť baziliky, ktorá nebola upravovaná.

      Na čo chcel don Bosco poukázať? Dáva svojím chlapcom vzor muža, ktorý sa stará o rodinu a aktívne sa zapája aj do výchovy. Dovtedy bola výchova v rodine vnímaná výlučne ako starostlivosť matky. 

      Aj v týchto pohľadoch si môžeme pripomenúť a osláviť patróna našej školy sv. Jozefa.

      S pozdravom

       

      Mgr. Igor Pecha SDB, riaditeľ školy 

    • Majster SR v halovej lukostreľbe mládeže
     • Majster SR v halovej lukostreľbe mládeže

      1. 4. 2020

      Tesne pred karanténou sa Jankovi Hanuliakovi podarilo vybojovať titul Majstra SR v halovej lukostreľbe mládeže ako i Slovenský pohár v halovej lukostreľbe dospelých (pritom je vekom ešte len junior) - t.j. dlhodobú súťaž v zimnej halovej lukostreľbe.

      Toto zlato získal už po druhý krát za sebou - minulý rok len ako 18-ročný, teraz len ako 19-ročný. Mal šancu získať zlato aj medzi dospelými, žiaľ, tieto majstrovstvá nám už karanténou zrušili. Medzičasom už bol zaregistrovaný aj na OH v Tokiu, ktoré sa odkladajú, takisto sú zrušené aj kvalifikačné preteky, kde mohol mať možnosť bojovať o miestenku na OH. Takisto všetky mládežnícke súťaže sú zatiaľ pozastavené až do leta.

      Uvidíme ako sa to bude vyvíjať, zatiaľ poctivo trénuje, učí sa a pomáha otcovi aj vo firme.

      Prajem veľa zdravia.

      Mgr.Viera Hanuliaková

    • Oslava sviatku don Bosca
     • Oslava sviatku don Bosca

      31. 1. 2020

      31. január je sviatkom don Bosca. Veľké oslavy začali v kostole Dobrého pastiera na Solinkách, kde sme sa zišli na slávnostnej svätej omši.

      Hlavným celebrantom bol don Tomáš Danko a počas kázne sa nám prihovoril pán Jozef Poláček. Snažil sa poukázať na osobnosť don Bosca a jeho vplyv na doterajší život. Po svätej omši bolo vyhodnotenie najlepších autoopravárov - elektrikárov, lakovníkov. Presunuli sme sa do kina Cinemax, kde sme si pozreli prvú časť filmu Don Bosco. Po filme nasledoval návrat do školy, kde žiaci dostali polročné výpisy. Zamestnanci mali slávnostný obed.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Nové dielne pred sviatkom dona Bosca
     • Nové dielne pred sviatkom dona Bosca

      30. 1. 2020

      V súlade so známym heslom dona Bosca „Byť na čele pokroku!“ sme 30. januára, v predvečer jeho
      sviatku, sprístupnili zrenovovanú autoelektrikársku dielňu a novovybudovanú stolársku dielňu.

      Mladí autoelektrikári sa vo vynovenej dielni budú učiť pracovať s mnohými modernými prístrojmi,
      napríklad osciloskopom, dozvedia sa, ako sa vykonáva diagnostika vozidiel, či ako opravovať
      klimatizáciu.
      Stolári zas získajú potrebné zručnosti v práci s CNC-strojom, ale aj s lejzrovou vypaľovačkou.
      Nechýbal ani „oldomáš“ – chutný guľáš, ktorým pohostili všetkých návštevníkov čerstvo posvätených
      priestorov naši majstri odborného výcviku. Aj v tomto smere sa prejavili ako majstri. Veríme, že aj
      toto prispeje k príprave našich chlapcov na zodpovedný život.

      Mgr. Beáta Jarošová

     • Svetový pohár v halovej lukostreľbe

      23. 1. 2020

      Svetový pohár v halovej lukostreľbe v juhofrancúzskom Nîmes, alias 5. kolo Svetovej série Indoor. Po 34. mieste pred 2 rokmi, 17. mieste pred rokom na tomto istom turnaji, po 9. mieste na decembrovom kole tej istej série v Ríme nakoniec náš študent, Ján Jakub Hanuliak, vybojoval krásne 5. miesto zo 119 juniorských lukostrelcov z celého sveta. Postup do prvej štvorky mu o bod ušiel. Pokiaľ však archívy neklamú, je to historicky najväčší úspech slovenských juniorov na súťaži tohto typu. A odmena za tvrdú prácu.

      Mgr.Viera Hanuliaková

     • Zomrel don Jozef Sobota

      21. 1. 2020

      S tichou bázňou pred Pánom a s nádejou na slávne vzkriesenie Vám oznamujeme, že náš spolubrat salezián kňaz don Jozef Sobota SDB zaopatrený sviatosťami zosnul v Pánovi v nedeľu 19. januára 2020 vo veku 91 rokov.


      V službe Pánovi v Cirkvi a v Saleziánskej kongregácii prežil 70 rokov rehoľného a 55 rokov kňazského života. Svätá omša za zosnulého s pohrebnými obradmi bude v sobotu 25. januára 2020 o 10:30 hod. vo farskom kostole sv. Šimona a Júdu v Námestove.

      Odpočinutie večné daj mu, Pane, a svetlo večné nech mu svieti. Nech odpočíva v pokoji!

      Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia

    • Školský kalčetový turnaj 2020
     • Školský kalčetový turnaj 2020

      27. 3. 2020

      Dňa 10. 03. 2020 sa uskutočnil tradičný kalčetový turnaj, na ktorom sa zúčastnilo 8 dvojíc.

      Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín, kde si zahrali každý s každým. Do semifinále postúpili prví dvaja z každej skupiny. Víťazmi sa stali Ondrej Dubnička a Filip Dauda. 

      Mgr. Miroslav Kaleta

    • ŠKOLA AKO SEN
     • ŠKOLA AKO SEN

      7. 1. 2020

      Každý človek má nejaké sny. Podobné sny mal počas svojho detstva aj don Bosco. Touto myšlienkou začal úvodné slovo náš prednášateľ don Ján Holubčík.

      Po vianočných prázdninách sa zamestnanci školy zišli o deň skôr. Zamýšľali sme sa nielen nad snom don Bosca, ale aj nad našimi snami. Pracovali sme v skupinách a odpovedali na otázky týkajúce sa poslania a hodnôt, postojov a prostriedkov výchovy.  Výchova je záležitosť srdca, ktorá začína komunikáciou. Je veľmi ťažké niekoho vychovávať, ale je to obrovský dar, ktorý si vyžaduje zodpovednosť a vďačnosť. Aj naším cieľom je výchova chlapcov. Chlapcov, ktorí budú plní života a energie. Chlapcov, ktorí budú žiť svoj život naplno. Nech nám teda Páh Boh pomáha a ochraňuje Panna Mária Pomocnica. 

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE
     • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE

      23. 3. 2020

      Hoci z dôvodu zamedzenia šírenia nákazy novým koronavírusom je od 16.3.2020 prerušené vyučovanie aj na našej škole, neznamená to, že by sme sa prestali vzdelávať.

      Okolnosti nás síce prinútili, že nesedíme spolu v triedach a neprebieha „klasické“ vyučovanie, ale študentský život ide ďalej – vrátane získavania nových vedomostí. Musíme si zvyknúť, že najbližšie dni sa budeme stretávať na diaľku. Tento spôsob výučby prináša veľa nového učiteľom aj študentom.

      Jeden z prvých krokov v tejto situácii bolo pre pedagógov pripomenutie si toho, ako na vec. Po objasnení inštrukcií sa od pondelka 16.3.2020 rozbehol systém on – line vyučovania. Študenti a ich rodičia dostali vysvetľujúci mail a zdá sa, že netradičný systém vzdelávania sa rozbehol....

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Vyhodnotili sme školské kolo Hviezdoslavovho Kubína
     • Vyhodnotili sme školské kolo Hviezdoslavovho Kubína

      7. 1. 2020

      Kalendárny rok 2019 sme ukončili vyhodnotením školského kola Hviezdoslavovho Kubína. Zúčastnilo sa na ňom 20 recitátorov zo všetkých ročníkov. Zazneli verše u študentov obľúbených slovenských básnikov Milana Rúfusa, Miroslava Válka, Daniela Heviera, nechýbala Katolícka moderna ani Štúrovci.

      Na prvom mieste sa umiestnil Samuel Kvak z I. NDŠ, na druhom mieste Šimon Jirotka z II. A a tretie miesto obsadil Adrián Boháč z I. D.

      Porota ocenila aj tvorivý prístup Matúša Chovana, Julky Leskovej, Betky Vavricovej, Niky Hodasovej, Mariany Púčekovej, Nikolaja Pálfyho, Patrika Čanigu a Ľuba Fuska - recitátorov z druhej a tretej GDM, ktorí sa predstavili s multimediálnym recitačným pásmom o akademickom maliarovi Ladislavovi Záborskom. Pripravili ho v rámci projektu 30 rokov slobody na hodinách literatúry, dejepisu a občianskej náuky. 

       

      B. Jarošová

      Foto: Adam Chovanec, Maroš Mohylák

    • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom
     • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom

      11. 3. 2020

      Tentokrát naším hosťom bol exalliev, hudobník a manažér Zuzany Smatanovej Pavol Smolka, ktorý sa s nami podelil o svoj životný príbeh, ako sa z malého chlapca milujúceho hudbu, stal „ten“, ktorý pomohol objaviť Zuzanu Smatanovú, založil jej kapelu, zorganizoval jej prvé koncerty, profesionálne aj priateľsky fungujú až doteraz, a aj vďaka nim je na našej hudobnej scéne už 17 rokov kvalitná slovenská hudba.  

      Stretnutie sa nieslo v príjemnej atmosfére, hlavné posolstvo, ktoré zanechal mladým ľuďom bolo: “Choďte za svojím snom, hľadajte svoje talenty, buďte sami sebou, objavte svoju výnimočnosť, naplno robte to, čo máte radi a budete úspešní ....“ A čo mu dali roky štúdia v našej škole?

      „Dôveru v seba a priestor na realizáciu.“

       

      Adriana Tvrdá,
      pedagóg

    • Grafikon na okresnom kole
     • Grafikon na okresnom kole

      11. 3. 2020

      Recitačný kolektív Grafikon, ktorý sme pred časom založili v našej škole z radov grafikov, sa po prvý raz od svojho vzniku zúčastnil na okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.

      Predstavil sa umeleckým pásmom Dovidenia v nebi, venovanom akademickému maliarovi a grafikovi Ladislavovi Záborskému. V pásme boli použité aj zábery z besedy s jeho švagrinou MUDr. Oľgou Čechovou, ktorá mladým rozpovedala pohnutý príbeh tohto významného slovenského výtvarníka. Recitačné pásmo bolo súčasťou širšieho projektu s názvom 30 rokov slobody, v ktorom sme sa venovali aj prínosu katolíckej inteligencie v zápase s totalitou.  

      Napriek tomu, že Grafikon ešte len získava svoje prvé umelecké skúsenosti, porotu oslovili výkony viacerých recitátorov, najmä Julky Leskovej, Betky Vavricovej, Niky Hodásovej, Mariany Púčekovej, ale aj Matúša Chovana, Patrika Čanigu, Nikolaja Pálfyho či Ľuba Fuska. Dokonca dostali ponuku predviesť pásmo aj na iných „scénach“. Cenná bola i možnosť porovnať si rôzne hodnotenia, s ktorými sa mladí umelci stretli – od uznania, že sa tejto téme venovali, až po to, že ide o „retro“, ktoré dnes už nikoho nezaujíma... Uvidíme, čo bude ďalší počin novovzniknutého recitačného kolektívu, každopádne si myslíme, že sa máme na čo tešiť.

      Osobitné poďakovanie patrí hercovi Bábkového divadla v Žiline Jozefovi Abafimu za jeho cenné postrehy a rady.

      Beáta Jarošová,
      pedagogička

    • Lyžiarsky kurz
     • Lyžiarsky kurz

      9. 3. 2020

      Od 17. do 21. februára 2020 sa žiaci druhého ročníka našej školy zúčastnili lyžiarskeho kurzu v prekrásnom prostredí Veľkej Rače. Ubytovaní boli priamo pri hornej stanici sedačky Dedovka, v chate Tadeáš. Kurzu sa zúčastnilo celkovo 43 žiakov a 5 pedagógov.

               V priebehu výcviku sa všetci zodpovedne zdokonaľovali v ovládaní lyží a snowboardu. Svoje lyžiarske majstrovstvo preukázali v záverečných pretekoch v slalome na zjazdovke Dedovka. Najrýchlejším lyžiarom kurzu sa stal žiak II. C Daniel Truchlík. V kategórii žien dominovala Eliška Králiková a zlato v kategórií snowboard získal Andrej Pirošík. 

               Doplňujúcim programom lyžovačky bol výstup na vrchol Veľkej Rače (1236m), ktorý sa nachádza na hranici s Poľskom.

               Určite zaujímavým zážitkom bola beseda s členom horskej služby p. Androvičom, ktorý chlapcom a  dievčatám pútavo priblížil históriu a súčasnosť práce horskej služby s názornými ukážkami poskytovania prvej pomoci v teréne.

               Dlhé zimné večery boli vyplnené zábavno-súťažným programov, ktorý si pripravili jednotlivé triedy. Posledný večer patril vyhodnoteniu a odovzdávaniu cien víťazom v jednotlivých disciplínach.

               V závere sa každý mohol vyjadriť k tomu, čo sa mu najviac páčilo alebo nepáčilo. Väčšina ocenila dobrú partiu a krásne zážitky.

      Ing. Vladimír Běhálek

    • Školská súťaž stolárov
     • Školská súťaž stolárov

      7. 2. 2020

      V našej škole sa 18. - 19. februára 2020 uskutočnila súťaž stolárov 2. ročníka - MLADÝ STOLÁR, ktorá
      pozostávala z teoretickej a praktickej časti.

      V súčte bodov sa na najlepších miestach umiestnili nasledovní žiaci. Tretie miesto so ziskom 91,5 bodu obsadil Andrej Kramár. Druhé miesto obsadil Lukáš Stehlík, ktorý získal 99,5 bodu. Víťazom súťaže sa stal Martin Maďar so ziskom 103 bodov. 
      Prví dvaja menovaní žiaci budú reprezentovať našu školu v regionálnej súťaži Skills Slovakia, ktorá prebehne 19. marca 2020 v priestoroch našej školy.

      Ing. Martin Puchala

      Oceňovanie výhercov stolárskej súťaže poča sv omše.

    • Venček - Janko Bosco Cameriere
     • Venček - Janko Bosco Cameriere

      19. 2. 2020

      Na prelome rokov 2019 a 2020 sa uskutočnila kulturno-tanečná výchova, spojená s etiketou spoločenského správania s názvom Janko Bosco Cameriere alebo inak povedané Venček. Počas prípravy sa chlapci, ale aj dievčatá učili spoločenskému správaniu a tancu. Dievčatám chceme veľmi pekne poďakovať, že ochotne prichádzali každý pondelok, aj keď ich niekedy niektorí mládenci odmietli pozvať do tanca. Chalani sa tiež naučili slušne správať, ale predovšetkým sa pozrieť dáme do očí. Samotný priebeh príprav spočíval vo výučbe jednotlivych tancov ako sú valčík, walz, polka, cha-cha, jive, čardáš, ale aj spoločných tancov ako bol belgičák, či čivava. V pondelok 10. 2. 2020 sme absolvovali záverečný večer spoločenských tancov. Program sa niesol v duchu tanca, zábavy, hry, kde si mohli dievčatá vybrať najlepších tanečníkov a odmeniť ho vlastnoručne vyrobeným venčekom. Ušlo sa každému. Príjemnú atmosféru a náladu nám dotváral DJ PIĎo.

    • Slávnostné vyhodnotenie súťaže MEDart
     • Slávnostné vyhodnotenie súťaže MEDart

      18. 2. 2020

      Študenti odboru GDM, ktorí sa zapojili do súťaže MEDart, sa 13.02.2020 zúčastnili slávnostného vyhodnotenia na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

      V aktuálnom ročníku súťaže pripravili organizátori pre účastníkov workshopy z oblasti: fotografie, videa, rozhlasu a tlačovín. Prínosnou skúsenosťou bola účasť a dohľad odborníkov z RTVS. Fotografický workshop viedol porotca Branislav Račko so skúsenosťami z TASR, SITA, portálu Aktuality a momentálne pôsobiaci v denníku Nový Čas. Študenti sa stretli s profesionálmi z praxe, dostali cennú spätnú väzbu a dozvedeli sa množstvo nových informácií. 

      Mgr. Ivan Tichánek

    • Grafici na UNIZE
     • Grafici na UNIZE

      18. 2. 2020

      Žiaci 4.GDM sa zúčastnili interaktívneho workshopu organizovaného Fakultou elektrotechniky a informačných technológií ŽILINSKEJ UNIVERZITY V ŽILINE.

      Špeciálne cvičenia na tému „Od 3D skenu po 3D tlač“ nám rozšírili vedomosti z oblasti 3D technológií. Prakticky sme zistili, aký je rozdiel jednotlivých 3D tlačiarní a aké je ich využitie v praxi. Hodnotné boli pre maturantov aj informácie o možnosti vysokoškolského štúdia  v odbore multimediálnych technológií danej fakulty.

      Mgr. Ivan Tichánek

    • Večer plný hudby
     • Večer plný hudby

      18. 2. 2020

      Plesovú sezónu sme dôstojne zavŕšili Večerom plným hudby, ako znelo motto tohtoročného tretiackeho plesu. Už tradične ho pripravujeme spoločne so Strednou odbornou školou pedagogickou sv. Márie Goretti v Čadci.

      Slávnostný večer sa začal sv. omšou v Kostole sv. Jána Bosca, ktorú celebroval duchovný správca školy don Ján Fabián. Vo svojom príhovore podčiarkol, že zdrojom pravej radosti je Kristus a zaželal všetkým prítomným radostný večer plný zábavy.

      Nasledovala slávnostná večera a po nej sa dievčatá a chlapci, ktorým na chvíľku prepožičali identitu slávne literárne, filmové či rozprávkové dvojice, presunuli do oratória. Na našom plese nechýbal Rómeo s Júliou, Quasimodo s Esmeraldou, či Šrek s Fionou. Po krátkych príhovoroch riaditeľky a riaditeľa oboch škôl Renáty Kasmanovej a Igora Pechu už zazneli tóny valčíka. Ples odštartovali mladí tanečníci z klubu spoločenských tancov pri Tanečnom divadle Diana.

      Celým večerom nás sprevádzala moderátorská dvojica Matúš Chovan a Eliška Klinovská z III. GDM. Na organizácii sa podieľali tretiaci so svojimi triednymi učiteľmi a vychovávatelia s chlapcami z internátu. Dievčatá z Čadce tiež neprišli s prázdnymi rukami, pripravili skvelé občerstvenie a improvizovanú fotostenu.

      Z pohľadu „módnej polície“ nechýbali rôzne štýly – plesové róby, obleky na mieru, kroje či folklórne motívy. Zábavu spestrili pripravené súťaže a vystúpenia. V prestávkach vzali Tomáš Srogoň a Štefan Olbert do rúk heligónky a do ďalšieho tanečného kola sme sa jednoducho prespievali. Nemožno nespomenúť, že zaujali aj viaceré tanečné kreácie – tak žiakov, ako aj vyučujúcich.

      Tohtoročný ples teda možno zhodnotiť ako mimoriadne vydarený. Zakladatelia školského plesu don Jozef Sarnecký a Renáta Kasmanová sa zhodli, že evidujú v histórii podujatia viacero párov, ktoré sa zoznámili práve na plese a nakoniec zakotvili v prístave manželskom. Pani riaditeľka s úsmevom konštatovala, že má dojem, že sa niečo rysuje aj tentoraz...

      Beáta Jarošová

    • Školské kolo biblickej olympiády
     • Školské kolo biblickej olympiády

      11. 2. 2020

      30. januára 2020 sa uskutočnilo školské kolo biblickej olympiády, kde sa nominovalo 12 študentov. Po podrobnom preverení ich znalostí z knihy Exodus, Jonáš a z evanjelia podľa Jána si mohli zasadnúť za „testovací pult“, kde v krátkom časovom úseku mali písomne zvládli náročný test.

      Po hodine a pol teoretického zápolenia vykĺzlo poradie víťazov, kde Šimon Jirotka skončil na prvom mieste, Ján Murin ho nasledoval a do tretice sa pridal Tadeáš Petrášek. Prví traja budú mať možnosť reprezentovať našu školu v marci na dekanátnom kole 19. ročníka biblickej olympiády.

      Ján Fábian

    • Hodina diagnostiky na FEIT - Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA v Žiline
     • Hodina diagnostiky na FEIT - Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA v Žiline

      7. 2. 2020

      Dňa 5. 2. 2020 sa naši žiaci 1.NDŠ odboru dopravná prevádzka zúčastnili vyučovacích
      hodín na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA v Žiline.

      V meracom laboratóriu vyučujúci danej katedry predviedli vyučovanie na tému diagnostika osobného automobilu. Žiaci si mohli vyskúšať sériovú a paralelnú diagnostiku pomocou certifikovaných kvalitných diagnostických prístrojov. Mali možnosť merať pomocou diagnostiky jednotlivé časti zapaľovacej sústavy v dielni na pristavenom vozidle KIA SPORTAGE. Ďalej merali priebehy napätí jednotlivých sviečok, ktoré boli vystavené ako učebná pomôcka pre študentov. Z tejto prednášky sme odchádzali s novými vedomosťami a skúsenosťami, s ktorými sme sa ešte doteraz nestretli. Všetci sme vďační, že sme mohli byť súčasťou tejto malej akcie, pretože sme sa dozvedeli niečo, s čím môžeme pracovať aj v nasledujúcich rokoch a možno aj ďalej v našom živote.

       

      študent Dominik Hanák, I. NDŠ

       

    • Kam na vysokú
     • Kam na vysokú

      7. 2. 2020

      Vybraní študenti končiacich maturitných ročníkov mali možnosť na jednom mieste stretnúť zástupcov niekoľkých slovenských a zahraničných vysokých škôl. Išlo o modernú prezentačnú výstavu pomaturitného a celoživotného vzdelávania pod názvom RoadShow.


      Žiaci mali možnosť získať potrebné informácie o možnostiach štúdia na ich školách a uplatnenia v praxi, ktoré im uľahčia pri správnom výbere vysokej školy. Na tejto výstave sme sa zúčastnili workshopu, ktoré organizovalo Leaf Academy. Na workshope vypracovali tímy zložené zo žiakov rôznych stredných škôl Project Canvas, v ktorom mohli uplatniť svoje koníčky, vedomosti, poznatky na rozbeh vlastného projektu. Mohli tiež premeniť svoje sny na realitu. V závere vedúci tímu prezentovali svoje projekty. Overiť si spoluprácu s neznámymi, akceptovať názory iných, rešpekt, ohľaduplnosť, tímovosť bolo cítiť počas celého workshopu.

      Ing. Adriana Tvrdá

    • Odborník z praxe na vyučovaní
     • Odborník z praxe na vyučovaní

      7. 2. 2020

      V stredu 5. februára 2020 na hodine ekonomiky prebehol „kariérny workshop“,na ktorom študenti II.NDŠ dostali veľmi praktické rady ako napísať dobrý životopis, motivačný list a ako úspešne zvládnuť pracovný pohovor.


      Toto interaktívne stretnutie viedol skúsený odborník z oblasti ľudských zdrojov a talent manažmentu Ľubomír Dranga, ktorého sprevádzal jeho hosťka pani Dagmara Marošová personalistka z Kia Motors Slovakia, s.r.o.. Žiaci dostali praktické rady z praxe, aby sa  lepšie mohli predať na trhu práce.


      Ing. Adriana Tvrdá

    • Vianočná duchovná obnova
     • Vianočná duchovná obnova

      26. 12. 2019

      Pred Vianocami sa nám počas duchovnej obnovy prihovoril don Stanislav Seman. Obohatil nás myšlienkami týkajúcimi  sa posolstva Vianoc, poukázal na hodnoty a dary pre nás. Mohli sme pristúpiť k sviatosti zmierenia  a po svätej omši sme utekali do svojich domovov. Tešili sme sa na sviatky strávené v kruhu rodiny, s tými najblizšími.

    • Súťaž iBobor na škole sv. Jozefa Robotníka
     • Súťaž iBobor na škole sv. Jozefa Robotníka

      12. 12. 2019

      Po dlhom čase sa naši žiaci aktívne zapojili do súťaže iBobor, keď sa 12. novembra v kategórii senior zo štyroch študentov sa medzi úspešných riešiteľov zapísala Tereza Hodásová z 3.GDM.

      O dva dni neskôr 14. novembra si zas pomerali sily študenti v kategórii junior, kde sa až traja zo štyroch zúčastnených stali úspešnými riešiteľmi. Gratulujeme teda Mirkovi Bolekovi z 2.C, Jankovi Murínovi a Tadeášovi Petrášekovi z 1.GDM.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

     • Mikuláš

      12. 12. 2019

      Do galérie Mikuláš boli pridané fotografie.

      Okrem oslavy sv. Mikuláša sa 6. decembra prebiehal v našej škole aj deň otvorených dverí. Mikuláš so svojimi pomocníkmi - anjelmi a čertom, rozdal žiakom i ostatným sladké prekvapenie. Srdečnosť a láskavosť sv. Mikuláša nech je pre nás vzorom i počas všedných dní.

    • Cecilfest
     • Cecilfest

      9. 12. 2019

      Aj tento rok sa v našej škole  uskutočnil CecilFest 2019 pri príležitosti slávnosti sv. Cecílie, patrónky hudby a hudobníkov.

      Legenda o sv. Cecílii patrí k najkrajším a najpôsobivejším príbehom kresťanských mučeníkov. O hudobné talenty opäť nebola núdza a prísna porota to ani tento rok nemala ľahké. Skutočnými víťazmi sa stali všetci, ktorí sa zúčastnili. Opäť jedno z krásnych podujatí, ktoré potešia, na ktoré sa nezabúda. V závere prišiel aj sv. Mikuláš, ktorý obdaril našich študentov sladkou odmenou.

      Tomáš Danko, vychovávateľ

    • Olympiáda z cudzích jazykov
     • Olympiáda z cudzích jazykov

      9. 12. 2019

      V stredu 27.11.2019 sa stretli všetci súťaženia chtiví angličtinári a nemčinári z našej školy, aby si zmerali svoje jazykové znalosti z jazyka anglického a nemeckého.

      Svoje znalosti z jazyka si mohli otestovať v úlohách z gramatiky, čítania a počúvania s porozumením, opis obrázku.

      Víťazom blahoželáme.

       

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Stužková slávnosť II. NDŠ
     • Stužková slávnosť II. NDŠ

      9. 12. 2019

      Dňa 16.11.2019 sme svätou omšou v kostole sv. J. Bosca začali stužkovú slávnosť triedy II. NDŠ. Počas svätej omše sa nám prihovoril don Marián Bundzeľ. Na záver sv. omše nám „Bráško“ posvätil naše zelené stužky.

      Po svätej omši sme sa presunuli do sály na Vlčincoch, kde sme slávnostným nástupom otvorili našu stužkovú slávnosť. Pre našich rodičov, pedagógov a hostí sme si pripravili pekný, zábavný a interaktívny program. Na našej stužkovej nechýbala ani tombola plná zaujímavých cien. So slovami známej piesne „Navždy sa zachová v pamäti stužková“ na perách, dobrou náladou a zelenou stužkou na hrudi sme sa zabávali do „rána bieleho“.


      trieda II. NDŠ

    • Diskotéka s GSF
     • Diskotéka s GSF

      6. 12. 2019

      27.11. 2019 sme sa vytancovali na diskotéke so slečnami z internátu sv. Františka z Assisi.

      No nezostalo to len pri tanci. Každý bol skvelo naladený a pri tom zvedavý na párty, ktorá sa konala v internáte sv. Jozefa Robotníka. Na párty nás čakalo slané občerstvenie, skvelý DJ  a dievčatá z GSF. Zišli sme sa síce v menšom počte ako sme všetci očakávali, ale napriek tomu sme si naplno užívali večer. Spoločne sme tancovali a v rámci prestávky sme s dievčatami súťažili o sladké ceny, zahrali sme si aj zopár aktivitiek. Na konci, tak ako vždy, sme sa pomodlili a poďakovali Bohu sa skvelý deň.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Burza povolaní v Martine
     • Burza povolaní v Martine

      4. 12. 2019

      V uplynulých dňoch  sa uskutočnila po prvýkrát už aj s našou účasťou. Organizátora zaujali naše učebné odbory, ktoré sa v regióne nevyučujú aj preventívny systém vo výchove.

      Skupinka žiakov, ktorá neúnavne prezentovala našu školu a tiež pozývali na DOD ,naplnila veľmi dobre svoje poslanie pred 1 200 žiakmi aj rodičmi, ktorí na burzu prišli . Veríme,že sa to prejaví v záujme o našu školu aj v regióne Turca a o rok sme na burzu pozvaní opäť.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Stretnutie zamestnancov - hodnoty školy
     • Stretnutie zamestnancov - hodnoty školy

      2. 12. 2019

      Počas piatkového dňa 29. 11. 2019 sme sa všetci zamestnanci školy zamerali na hodnoty školy. V skupinách sme zosumarizovali našu činnosť a pozreli sa do budúcnosti. Našou úlohou a snahou bolo pozrieť sa na to, kde by sme videli našu školu o dvadsať rokov. Čo by jej pomohlo k tomu, aby bola neustále aktuálna pre mladých? Ako by sme mohli zlepšiť celkové prostredie a vyučovanie? Je to pre nás veľká výzva, preto je dôležité neustále pracovať a zlepšovať sa. 

    • GODZONE
     • GODZONE

      26. 11. 2019

      ,Aj tento rok sme sa zúčastnili na festivale Godzone, ktorý sa uskutočnil dňa 20.11.2019 na Zimnom štadióne v Žiline.

      Skupinka našich mladých sa tam vybrala už skoro ráno na dobrovoľnícku činnosť, a to pomôcť pri vykladaní kamiónov. S ostatnými, asi 35 mladými z internátu, sme sa zúčastnili na večernom vystúpení. Mnohých vystúpenie Godzon povzbudilo a nadchlo k radostnejšiemu prežívaniu svojho kresťanstva. Študenti si nevedeli vynachváliť divadelné vystúpenie, hudbu, dobré ozvučenie a svetelné efekty na akcii. Veľmi povzbudzujúce boli prezentované myšlienky, svedectvá a hlavne to, ako sa v živote títo ľudia obrátili a zmenili svoj život. Celkový štýl tejto akcie bol mládežnícky a plný pozitívnej energie. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť byť na nej prítomní.

      Tomáš Danko, vychovávateľ

    • Workshop - Interreg
     • Workshop - Interreg

      26. 11. 2019

      V dňoch 22. - 24. októbra sa uskutočnil v priestoroch našej školy workshop s 80 žiakmi našej školy a žiakov strednej drevospracujúcej školy z Ostravy.

      Workshopu sa zúčastnili žiaci odboru stolár, drevár. Tento výmenný pracovný pobyt bol zameraný na rozvoj modelovania v programe TurboCad a následné zhotovenie navrhnutých produktov na CNC-frézovačke a laserovej gravírovačke. Rovnaké zameranie mal výmenný pobyt, ktorý prebehol v Ostrave na Strední Škole stavební a drevozpracující v dňoch 19. - 21. novembra. V rámci výmenného pobytu sme boli na obhliadke drevených domov v obci Čičmany a tiež sme videli krásny vyrezávaný betlehem v Rajeckej Lesnej. V Česku sme navštívili múzeum techniky U6 vo Vítkoviciach.

      Martin Puchala, pedagóg

    • Autolakovníci opäť zaškolení
     • Autolakovníci opäť zaškolení

      26. 11. 2019

      V dňoch 21. – 22.11. sme sa zúčastnili ďalšieho z plánovaných školení v stredisku SERVIND v Ilave.

      Pod vedením školiteľa si žiaci opäť prehĺbili vedomosti, ale najmä technické zručnosti v oblasti autolakovníctva. K dispozícii boli všetky dostupné najmodernejšie technológie a pracovné postupy, ktoré si vyžaduje dnešná doba aj v tomto remesle. Nemenej dôležitá bola aj ochota školiaceho personálu poskytnúť svoje úsilie a prostriedky, ktoré posunuli našich žiakov na vyššiu odbornú úroveň. 

      Patrik Krajňák, majster

    • Exkurzia spojená s výučbou na Katedre cestnej a mestskej dopravy v Žiline
     • Exkurzia spojená s výučbou na Katedre cestnej a mestskej dopravy v Žiline

      25. 11. 2019

      21.11.2019 študenti II.NDŠ - odbor dopravná prevádzka, navštívili ŽU – Katedru cestnej a mestskej dopravy. Po privítaní vedúcim katedry Prof. Ing. J. Gnapom , PhD naši študenti zasadli do vysokoškolských lavíc.

       Začala sa hodina na  tému  Tachografy, ich význam a aj  praktické používanie. V  laboratóriách katedry si vyskúšali viazanie a upevňovanie nákladu na nákladnom automobile, spojenú s prednáškou na túto tému. Videli skúšku pevnosti popruhu, ktorý sami uviazali, merali výkon na vozidle Študenti sa aktívne zapájali do úloh , ktoré pre nich pripravil Ing. F. Synák, PhD.

      Ďakujeme za veľmi pekne pripravenú exkurziu a  zaujímavý zážitok a určite sa radi zúčastníme aj ďalších vyučovacích hodín.

      Ing. Janka Funtíková , pedagóg

    • Oceňovanie žiakov Žilinskej diecézy
     • Oceňovanie žiakov Žilinskej diecézy

      22. 11. 2019

      Najúspešnejší žiaci stredných katolíckych škôl bývajú oceňovaní aj žilinským biskupom. Tento rok bol 10. ročník - jubilejný. Sv. omšu svojím spevom a hrou na hudobných nástrojoch doprevádzal zbor našej školy pod taktovkou Šimona Jirotku. Okrem toho nás zastupoval aj náš úspešný študent Filip Hajdúch z I. NDŠ, ktorý bol ocenený biskupom, ako jeden z mnohých študentov. Po sv. omši nasledovala slávnostný obed a beseda. Strávili sme príjemný deň v spoločnosti výnimočných mladých ľudí.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Imatrikulácie v Čadci
     • Imatrikulácie v Čadci

      21. 11. 2019

      Naši chlapci sa aj tento rok rozhodli navštíviť družobnú školu v Čadci a prezrieť si program, ktorý si staršie študentky pripravili pre prváčky. O zábavu nebola núdza a mohli spoznať viacero známych spevákov, či obdivovať úžasné talenty. Po imatrikuláciách nasledovala super zábava, ktorú nám pripravil náš DJ Piďo. Dúfame, že sa čoskoro stretneme a spoločne zabavíme.

    • 30 rokov slobody - beseda
     • 30 rokov slobody - beseda

      21. 11. 2019

      Ďalšie podujatie projektu 30 rokov slobody predstavovala beseda o tom, ako prežívali novembrové udalosti riaditeľka Univerzitnej knižnice Alena Mičicová a fyzik Ivan Turek.  

      Hostia boli milo prekvapení, že chlapci z 1. D prejavili o tému živý záujem a prehľad o dejinných udalostiach. Mnohí sa o nich rozprávali doma s rodičmi či starými rodičmi.

      Pre dnešných mladých nie je jednoduché predstaviť si život spred tridsiatich rokov so všetkými obmedzeniami, ktoré ľuďom prinášal. 

      Pôsobivé boli slová Aleny Mičicovej, ktorá bola v tom čase mladá mamička a veľmi sa bála, že vypukne občianka vojna, kým jej manžel sa do protestov aktívne zapájal. 

      Docent Ivan Turek roky pôsobil ako vysokoškolský učiteľ a vedec na vtedajšej Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline, dnešnej Žilinskej univerzite. Ako sa vyjadril, fyzici a matematici mali vždy v úcte pravdu, preto sa aj on medzi prvými na VŠDS rozhodol vystúpiť proti režimu, i keď s vedomím, že svoju rodinu možno vystavuje jeho pomste.

      Chlapci vo svojich reakciách besedu zhodnotili ako pre nich veľmi prínosnú. K podnetom, ktoré z nej vyplynuli, sme sa ešte vrátili na hodine slovenčiny.

      B. Jarošová, pedagóg
      Foto Marek Holec

    • Ekotopfilm
     • Ekotopfilm

      20. 11. 2019

      V utorok 19.11.2019 sa konal v OC Mirage v Žiline medzinárodný filmový festival o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm. Žiaci I.A, I.B a I.GDM sa spolu s majstrami odborného výcviku zúčastnili bloku, ktorý bol určený pre stredné školy. Filmový program obsahoval inšpiratívne krátke filmy, ktoré svojím príbehom a myšlienkou mládeži predstavili posolstvá ochrany prírody a ochrany životného prostredia. V sprievodnom programe nám pracovníčky štátnych lesov z Liptovského Mikuláša predstavili prácu lesníka a poľovníka. Vysvetlili tiež ako „fungujú“ lesné škôlky.

      Monika Albertová, pedagóg

    • Halová KAMA 2019
     • Halová KAMA 2019

      20. 11. 2019

      ,Halovú kamu 2019 v Dubnici nad Váhom dokázali prekvapivo vyhrať naši žiaci SOŠ sv.Jozefa Robotníka v Žiline. Po vydarenom prvom zápase nad domácou Dubnicou 1:2, výhrou nad Žilinou Oratko 1:3, Mamateykou 0:2 a jednou remízou s Banskou Bystricou 0:0, si naši chlapci vybojovali postup so skóre 7 ku 2 zo skupiny. Žiaci v semifinále nastúpili proti Dolnému Kubínu, kde do zápasu dali všetko a dokázali vyhrať najtesnejším rozdielom 1:0, čo znamenalo postup do finále a radosť. Vo finále ich čakal neľahký súper Banská Bystrica. Naši žiaci nastúpili na tento zápas s veľkým sebavedomím, bojovnosťou, ale aj rešpektom. Zápas bol vyrovnaný na obidvoch stranách. Hralo sa veľmi opatrne, ale zároveň s nadšením pre futbal.Po 20 minútach za stavu 0:0 nasledovali penalty, kde sa už muselo rozhodnúť. Napätie bolo vysoké. Po góloch Jana Slíža, Jakuba Faláta a Tomáša Baloga naši žiaci dvíhali nad hlavy zlatý pohár s medailami na krku. Nič z toho by nedokázali bez pokory, vzájomného povzbudenia a silného priateľstva tímu.

      autor. Jakub Falát žiak II. ročníka

      Viac fotografií nájdete na stránkach www.saldub.sk.

    • Naši exallievi v spoločnosti
     • Naši exallievi v spoločnosti

      19. 11. 2019

      Drahí exallievi a priatelia dona Bosca,

      Prihováram sa k Vám v dnešný, pre Slovensko dôležitý deň. Presne pred tridsiatimi rokmi sa 17. novembra začala formovať protestná akcia voči vtedajšiemu režimu, ktorú neskôr nazvali „Nežná revolúcia“. Táto iniciatíva mladých ľudí sa lavínovo dostala do všetkých sfér života a v pomerne krátkom čase znamenala koniec dlhého obdobia komunizmu a vlády jednej strany vo vtedajšom Česko-Slovensku. Tie pamätné dni priniesli toľko očakávanú, vytúženú a mnohými vymodlenú zmenu – slobodu a demokraciu.

      Dnes po tridsiatich rokoch žijeme na Slovensku v demokratickom zriadení. Naša demokracia je niekedy ubolená, inokedy zas náročná, či dokonca ťažkopádna.

      V rámci bilancovania toho, čo bolo dobré, čo sa mohlo spraviť lepšie a kam by sme sa mohli posúvať dnes, je dôležité pozrieť sa na súčasný stav veci verejných - našej politiky a jej predstaviteľov. Ubehlo už mnoho času od desivej vraždy usmievavého mladého novinára Jána a jeho snúbenice Martiny. Vidíme síce výsledky práce polície – zadržaných páchateľov – ale spoločne s týmto neľudským činom vyplávali na povrch mnohé iné neprávosti, ktoré sa dejú každodenne na našom Slovensku.

      Keď sme sa dozvedeli o ohavnom čine spáchanom na dvoch mladých ľuďoch, našou krajinou

      sa začala valiť vlna emócií, smútku, zdesenia, strachu, bolesti, pobúrenia a znechutenia. Dvaja mladí boli chladnokrvne znesení z tohto sveta kvôli hodnotám, za ktore sa pred tridsiatimi rokmi štrngalo na námestiach – umreli kvôli slobode a pravde.

       

      Drahí exallievi a priatelia dona Bosca,

      v deň výročia začiatku konca bývalého režimu si Vás dovoľujem pozvať autenticky prežívať naše poslanie byť dobrými kresťanmi a čestnými občanmi. 

      Keď sa pri odriekaní modlitby Exallieva dostávam do pasáže, kde sa spomína spojenie „dobrý kresťan a čestný občan“, občas mi hlavou prebehnú aktuálne kauzy, problémy, neprávosť, klamstvo, krádeže a utrpenie ľudí, ktorých máme vôkol seba.

      Tak, ako byť dobrým kresťanom pramení z vnútorného presvedčenia a našej viery a kresťanský život dáva možnosť spasiť si dušu, Don Boscova výzva byť čestným občanom nás vťahuje do spoločenstva ľudí k veciam verejným.

      Čo však znamená byť čestným občanom? Platiť dane? Nepodvádzať v podnikaní, či azda dodržiavať predpísanú rýchlosť pri jazde autom? Áno, zaiste všetky tieto a mnohé iné pravdivé a čestné reakcie na verejný život z nás robia čestných občanov a slúžia nám na ceste do nebeského kráľovstva.

      Avšak som presvedčený, že výzva byť čestný občan v sebe ukrýva aj pozvanie byť aktívny. Nie len správne reagovať, ale i tvoriť a byť iniciatívny.

      Pred tridsiatimi rokmi to bola práve iniciatíva mladých, odvážnych, slušných ľudí, vďaka ktorej môžeme dnes vychovávať naše deti v slobodnej krajine, vyznávať slobodne vieru, prehlbovať v spoločenstvách náš vzťah so Stvoriteľom, vyjadrovať svoje názory .

      Je na každom z nás, aby sme uchopili túto chvíľu do svojich rúk a nedali upadnúť tie dni budovania slobody do zabudnutia. Je na každom z nás, aby sme nedovolili rozsievať názor, že to, čo sa stalo pred tridsiatimi rokmi, nám vlastne prinieslo aktuálny chúlostivý stav našej spoločnosti. Zodpovednosť za dnešný stav nenesie samotná zmena, ale nezvládnutý boj so slobodou, ktorej sa nám dostalo. Dnes, možno ešte viac ako v minulosti, zvádzame boj o naše hodnoty a charakter. Bojujeme o náš vnútorný svet.

      Pozývam Vás, buďme aj dnes aktívnymi čestnými občanmi v spoločenskom živote.

      Táto výzva je o to urgentnejšia v čase keď sa blížia parlamentné voľby a my sme svedkami zápasu o moc a priazeň voličov.

      Zaiste, nemám najlepšiu odpoveď na otázku koho voliť. Som si však istý, že je našou občianskom i exallievovskou povinnosťou zúčastňovať sa verejného života v našom štáte. A ak váhame koho budúci rok vybrať, aby počas najbližších rokov viedol našu krajinu, obráťme sa na dobrých kresťanov v nás samých i okolo nás. Myslím, že z ponúkaných možností môžeme začiatkom budúceho roku vybrať kvalitných ľudí a strany, ktoré si zaslúžia našu dôveru. Nechajme sa viesť hodnotami, ktoré sme si osvojili z Ježišovho učenia, zvlášť: život, slobodu a pravdu... tie nám ukážu cestu.

      Prajem nášmu Slovensku, aby sme vyberali múdro. Aby náš výber padol na ľudí, ktorí prinášajú pravdu a pokoj, ako i snahu o jednotu a ochranu tých, ktorí to najviac potrebujú: detí, rodín, starých, chorých, nenarodených.

      Milí Exallievi, som vďačný, že pred tridsiatimi rokmi sa našlo dostatok odvážnych a čestných občanov, ktorí nám vybojovali dnešnú slobodu. Vďaka odvahe, ktorá povstala 17. novembra 1989, dnes môžem písať tento list všetkým Vám drahí Exallievi a priatelia don Bosca na Slovensku. Buďme takými synmi, po akých túžil Don Bosco a bojujme každý deň našu malú revolúciu proti povrchnosti, ľahostajnosti a nespravodlivosti.

       

      To vyprosujem sebe i Vám u nášho Nebeského Otca na príhovor dona Bosca.

       

      Róbert Mruk, prezident exallievov

      Exallievi don Bosca

    • November ´89 - Sloboda naša každodenná
     • November ´89 - Sloboda naša každodenná

      19. 11. 2019

      Pri príležitosti 30. výročia Novembra ´89 realizujeme projekt s názvom 30 rokov slobody. 

      Počas Týždňa kresťanskej kultúry, organizovaného Inštitútom Communio pri Biskupskom úrade v Žiline, sme sa so žiakmi III. GDM zapojili do stredoškolskej esejistickej súťaže. Spomedzi esejí ne tému Sloboda naša každodenná sa najúspešnejšou stala práca študentky Elišky Klinovskej z III. GDM. 

      Súčasťou slávnostného vyhodnotenia bola aj beseda so známym predstaviteľom slovenského disentu Františkom Mikloškom a občianskym aktivistom, hudobníkom a prekladateľom Jakubom Pohlem. 

      F. Mikloško označil November ´89 za "zázrak obete" miliónov nespravodlivo stíhaných ľudí v celom socialistickom bloku, z ktorého napokon vyplynula potreba zmeny. Spomínal na obrovskú radosť z nadobudnutej slobody, ale aj neskorší šok z nutnosti prevziať za seba zodpovednosť či potrebu si vytvárať nepriateľa, lebo zrazu ľuďom chýbal.  

      Mladých vyzval, aby čítali dobré knihy, pretože tak sa darí človeku, budovať si odstup. Upozornil ich, aby rozlišovali fakty a názory a angažovali sa v spoločenskom dianí. 

      Autor: SOŠ sv. Jozefa Robotníka
      Foto: Adam Homolík, Ondrej Dubnička

    • Akčný víkend prvákov
     • Akčný víkend prvákov

      15. 11. 2019

      V dňoch 8. 10. novembra 2019 sa naša trieda I. GDM a automechanici z I. B zúčastnili akčného víkendu v Škutovkách pri Ružomberku.

      V piatok sme spoločne prišli na chatu, rozdelili sme sa do skupín a hneď po večeri sme začali s aktivitami. Medzi jednotlivými aktivitami sme si pozreli krátke rozprávky. Striedali sme tímové a individuálne aktivity. Tieto večerné hodiny sme ukončili nočnou hrou. V sobotu sme sa zaoberali jednotlivými blokmi týkajúcimi sa kresťanského života. Vo večerných hodinách sme si pozreli zaujímavý film. Pred odchodom domov sme mali sv. omšu, poupratovali sme, pochutnali si na výbornom obede a šli domov. Počas tohto víkendu sme upevnili vzťahy v triede a duchovne sa obnovili. 

      Dominika Bilíková z I. GDM, žiak

    • E – mobilita pokračuje ...
     • E – mobilita pokračuje ...

      14. 11. 2019

      V rámci získania nových poznatkov v oblasti alternatívnych pohonov  sa vyučujúci Ing. Čelko a Ing. Funtíková zúčastnili školenia o tejto problematike na ISŠA v Brne.

      Zároveň sa spolu s riad. školy Mgr. Pechom stretli s vedením ISŠA. Vo veľmi príjemnom a priateľskom prostredí sme si vymenili navzájom svoje skúsenosti  a poznatky. Súčasne sme si prezreli školské priestory.

      Ďakujeme.

      SOŠ sv. J. Robotníka

    • ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI 2019
     • ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI 2019

      14. 11. 2019

      Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo darovať krv? Darovaním krvi pomáhame druhým bez rozdielu veku, máme informácie o svojom zdravotnom stave, podporujeme obnovu krvi a stimulujeme svoj imunitný systém.


      Vedeli ste, že jedným darovaním krvi môžete zachrániť až 3 ľudské životy? Na našej škole prebehla 12.11.2019 už tradičná ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI. Všetci tí, ktorí vedeli prečo darovať krv a samozrejme spĺňali podmienky spojené s darovaním krvi, sa stretli v priestoroch, ktoré sa dočasne zmenili na odberné miesto. Záujemcov z radov študentov a zamestnancov školy bolo naozaj veľa. Potešujúce je, že boli medzi nimi aj prvodarcovia.

      Poďakovanie patrí nielen všetkým 40 darcom krvi, ale aj pracovníčkam NTS SR v Žiline, ktoré mobilný odber krvi na pôde našej školy profesionálne zabezpečili. Túto prospešnú akciu pripravujeme aj budúci rok.

      Mgr. René Gabčo, učiteľ

    • Orientačné dni
     • Orientačné dni

      14. 11. 2019

      Počas dní 5. až 7. novembra sa trieda II.A zúčastnila projektu Orientačné dni. Program odpovedá na potreby mladých ľudí, ich učiteľov a  atmosféru v triede jedinečným spôsobom zážitkovej pedagogiky a preventívnej výchovy. Žiaci tak mali možnosť zažiť 3 dni strávené v prehlbovaní vzájomných vzťahov a budovaní triednej partie.

      "Minulý týždeň sme sa zúčastnili akcie s názvom Orientačné dni na saleziánskej chate v Banskej Belej. Don Jožko Špalek a Magdaléna Jánošíková nás vrelo privítali a venovali sa nám počas celých troch dní. Pripravili pre nás skvelý program, ktorý zabavil väčšinu žiakov, vrátane triedneho učiteľa Vladimíra Běhálka. Aj keď nám počasie úplne neprialo, podarilo sa nám vyjsť si do prírody, kde sme sa pomocou aktivít dozvedeli o našich spolužiakoch mnoho nových vecí a názorov. Napokon sme došli na lúku, kde vypukla "vojna" Sever proti Juhu. Deň sme vždy zakončili tak, že sa každý vyjadril k tomu, čo sa počas dňa udialo. Prežili sme dni plné rôznych aktivít, ktoré boli pre nás všetkých veľkým prínosom."

      Michaela Štubňová, zamestnanec; Šimon Jirotka, žiak

    • Akadémia rozvoja
     • Akadémia rozvoja

      11. 11. 2019

      Študenti vyšších ročníkov našej školy prejavili záujem o vzdelávanie mimo školských lavíc.

      Spoločnosť Partners Group pre našu školu nie je neznáma, už dva roky spolupracujeme pri školení našich tretiakov v oblasti finančnej gramotnosti. Tentokrát umožnili našim žiakom zúčastniť sa „Akadémie rozvoja“. V čom spočívala? Trikrát stretnutie, vždy v poobedných hodinách. Každé takéto stretnutie bolo nabité informáciami z oblasti podnikania, financií, manažérskych zručností a osobnostného rozvoja. V závere úspešne  zvládli test, čím získali  „Osvedčenie o finančnom vzdelávaní a investovaní.“ A úplný záver sa nezaobišiel bez patričnej oslavy. Blahoželáme všetkým absolventom „Akadémie rozvoja.“

      Ing. Adriana Tvrdá, pedagóg

    • Pobyt našich žiakov vo Švédsku
     • Pobyt našich žiakov vo Švédsku

      7. 11. 2019

      Odmenou za víťazstvo v celoslovenskej súťaži AUTOOPRAVÁR JUNIOR 2019 od organizátora súťaže  Cechu predajcov a autoservisov SR, bol pobyt našich žiakov Filipa Hajdúcha - víťaza súťaže a Jakuba Budzeľa vo Švédsku. Navštívili výrobný závod a múzeum Scania a vyskúšali jazdu na nových vozidlách Scania. Súčasťou programu bola aj prehliadka miest Štokholm a Södertälje.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • 3D motion graphics tour v Prahe
     • 3D motion graphics tour v Prahe

      5. 11. 2019

      Skupinka študentov odboru grafik digitálnych médií, sa zúčastnila od 3.11.  do 4.11. na medzinárodnej zahraničnej konferencií zameranej na 3D grafiku v Prahe.

      Okrem zaujímavých noviniek týkajúcich sa počítačového programu Cinema 4D odprezentovaného na konferencií sme navštívili aj pamiatky mesta Prahy. Navštívili sme starú budovu Národného múzea a vychutnali si večerný výhľad ma mesto počas jazdy na Petřínskej lanovke. Večer sme ukončili príjemným stretnutím s exalievom Ondrejom Bebiakom, ktorý nás privítal na ubytovaní u Salezianov. Všetci sme si čas strávený spolu užili a boli vďační za možnosť dozvedieť sa nové veci a rozšíriť si naše obzory.

    • Stužková slávnosť IV.GDM
     • Stužková slávnosť IV.GDM

      8. 11. 2019

      Dňa 26.11. 2019 sa uskutočnila stužková slávnosť IV.GDM, ktorá sa začala slávnostnou svätou omšou.

      Študenti boli ostužkovaní zelenými stužkami na znak nádeje v dobre urobenú maturitnú skúšku. Žiaci spestrili program spoločným tancom a viacerými scénkami.  Program bol ukončený polnočným súdom, no zábava skončila až niekedy nadránom. Žiaci aj učitelia odchádzali s dobrým pocitom a nezabudnuteľnými novými zážitkami. 4GDM a pani triedna učiteľka mali po konci stužkovej slávnosti pocit zadosťučinenia a tešili sa, že to dopadlo lepšie ako čakali.

      Júlia Jirotková ,žiačka

    • Futbalový zápas s chalanmi z Čiech
     • Futbalový zápas s chalanmi z Čiech

      4. 11. 2019

      Popoludňajší zápas s českými študentami bol veľmi napínavý a vyrovnaný. Hralo sa tvrdo už od začiatku zápasu.

      Skoro každá jedna lopta znamenala gól, kedže zápas bol rýchly a každý chcel vyhrať. Česi si na začiatku zápasu dokázali vytvoriť množstvo šancí, čo znamenalo ísť do vedenia 5:0. Naši žiaci sa však nevzdali, a keďže sa dokázali vzájomne povzbudiť, dokázali stav niekoľkokrát otočiť. Zápas napokon skončil nerozhodne, remízou 16:16, kedy nasledovali penalty. Na penaltách sa rozhodlo, naši žiaci vyhrali 2:1. Zápas sme ukončili spoločnou modlitbou a fotkou. 

      J.Fálat, žiak 

    • Exkurzia v železiarni
     • Exkurzia v železiarni

      30. 10. 2019

      Žiaci prváci z odboru autoopravár sa zúčastnili exkurzie v Železiarňach v Podbrezovej. Videli sme zaujímavú expozíciu v múzeu a niečo nové sa dozvedeli z histórie okolia, od dôb Keltov, rok 1840, kedy vznikli železiarne, ďalej Rakúska-Uhorska  cez medzi vojnové obdobie až po súčasnosť.

      V prevádzke oceliarne sme sa dozvedeli o výrobe, že pri spracovaní sa využíva odpadová oceľ, teda ,, železný šrot“, ktorý sa spracúva v elektrickej oblúkovej peci. Zaujímavosťou bola informácia ,že pri jednej tavbe, ktorá trvá približne jednu hodinu (za deň ich môže byť od 22  do 24 tavieb) spotrebujú 60 ton šrotu. Roztavená oceľ sa následne kontinuálne odlieva na oceľové zliatky, ktoré po vychladnutí idú do nového závodu na ďalšie spracovanie. Následne sme šli  do nového závodu, kde nám ukázali valcovňu rúr. Tu sa spracúvajú oceľové zliatky za tepla a ťaháreň, kde za studena vyrábajú rôzne priemery rúr pre náš ale aj zahraničný trh.

    • Otec biskup na návšteve našej školy
     • Otec biskup na návšteve našej školy

      29. 10. 2019

      Počas vizitácie žilinského domu si pán biskup Tomáš Gális obzrel aj priestory našej školy.

      Navštívili sme žiakov priamo v akcii, kde na dielňach odborného výcviku vyrábali drevené konštrukcie, opravovali autá a rekonštruovali dielňu. Chlapcom poukázal na patróna našej školy sv. Jozefa ako muža spravodlivého, pracovitého a čestného. Môže im byť aj v dnešnej dobe vzorom pri vykonávaní svojho remesla. Na záver udelil požehnanie zamestnancom školy a vyzdvihol ich obetavú prácu v prospech mladých, ktorých pripravujú na zodpovedný život.

      Kostiková Petra, ekonomický úsek

    • Turnaj Miška Magoneho 2019
     • Turnaj Miška Magoneho 2019

      25. 10. 2019

      Turnaj začal veľmi zaujímavo, všetky tímy boli vyrovnané.

       Ani jeden zápas nebol jednoznačný. Nedalo sa vôbec ľahko určiť víťaza. Napokon sa  na prvom mieste umiestnil tím KŠK, na 2. mieste skončili Saleziáni, 3. tím FC Pupek a 4. tím Jumbovia. Síce bol tím KŠK na prvom mieste, no víťazmi sme sa stali všetci. Víťazstvom bolo,  že sme si mohli zahrať a užívať si napínavú atmosféru plnú emócií a vtipných chvíľ. Nakoniec sme sa pomodlili a poďakovali Bohu za úžasný futbal.

      Mgr. Miroslav Kaleta, ŠI

    • INSTRET – inšpiratívne stretnutie s podnikateľmi
     • INSTRET – inšpiratívne stretnutie s podnikateľmi

      21. 10. 2019

      17. 10. 2019 sa uskutočnila ďalšia časť z cyklu INSTRET.

      Tentokrát k nám zavítala Zuzana Szaráz - expertka v oblasti personalistiky, ktorá  patrí medzi ľudí, ktorí to, čo robia, robia s veľkým odhodlaním, láskou a nadšením.  Nosnou témou stretnutia bolo „Poznanie a rozvoj seba samého.“ Z jej úst sme poučili okrem iného aj: „Že niekedy stačí len malý podnet, aby sme správne naštartovali seba a iných želaným smerom.“ Stretnutie s ňou bolo príjemne a hlavne priniesla odbornosť z reálnej praxe do školského prostredia.

      Ing. Adriana Tvrdá, pedagóg

    • Projekt STEP AHEAD II – Automotive Innovation and Teacher training Academy
     • Projekt STEP AHEAD II – Automotive Innovation and Teacher training Academy

      21. 10. 2019

      V programe ERASMUS + je zameraný na vzdelávanie učiteľov v rámci inovácií v automobilovom priemysle.

      Do projektu sú zapojení partneri zo Slovenska, Čiech, Fínska a  Španielska. Druhý tréning sa uskutočnil v Helsinkách – Vantaa vo Fínsku a bol zameraný na problematiku hybridných pohonov a  elektromobilitu. Do vzdelávacej aktivity bola zapojená Ing. Janka Funtíková, ktorá sa spolupodieľala aj na tvorbe nových metodík.