•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Stretli sme živú tvár dona Bosca
     • Stretli sme živú tvár dona Bosca

      25. 4. 2022

      Ako bolo zvykom v dávnych časoch našej školy, po Veľkej noci sa niekoľko statočných zvyklo vybrať na tradičný zájazd s názvom „Po stopách dona Bosca“.

      Po dlhšej pandemickej prestávke sme sa s našimi mladými (45) opäť vybrali do Talianska. Navštívili sme Valdocco v Turíne, kde sme sa dostali okrem Baziliky Panny Márie Pomocnice aj do zrenovovaného múzea dona Bosca. Zaujímavosťou boli podzemné priestory z čias prvého Oratória, kde sa zmestilo až dvesto chlapcov, ktorí našli prístrešie u dona Bosca. Ako správni automechanici našej školy sme nemohli opomenúť ani múzeum známej automobilky. Prechádzka historickým mestom, po otestovaní turínskeho metra, bola zavŕšená prehliadkou turínskeho plátna (teda aspoň miesta, kde je uschované).

      Ďalšie dni nás čakali miesta, kde žil a študoval Janko Bosco: Colle don Bosco, bazilika Zmŕtvychvstalého Krista, Chieri a napokon aj rodisko Dominika Sávia v Mondoniu. Poznávací výlet sme zavŕšili ochutnávkou pravej vidiecko-talianskej zmrzliny v San Pé. Nič lepšie nemôže byť, než ukončiť deň dobrým volejbalovým zápasom. Na druhý deň nasledovala alpská prechádzka vo Valle d'Aosta, hlboko v doline Valtournenche s výstupom k zamrznutým plesám, kde si niektorí z nás doslova namočili nohy.

      A na záver, v posledný deň, to najlepšie! Privítal nás známy zábavný park Gardaland. O tom je však zbytočné hovoriť, jednoducho treba zažiť... Od spoznania života dona Bosca, cez Alpy až k šanteniu, nás sprevádzala Božia mocná ruka a ochrana Panny Márie, čo bolo badateľné aj cez príjemné počasie, napriek daždivým predpovediam na celý týždeň...

      PaedDr. Ján Fábian

    • Pozvánka na besedu "Kde sú naše hranice?"
     • Pozvánka na besedu "Kde sú naše hranice?"

      25. 4. 2022

      Krajské kultúrne stredisko v Žiline nás pozýva na tretí ročník Sympózia o nádeji 2022. Tentokrát nás čaká beseda z oblasti psychológie, dobrovoľníctva a integrácie v rámci pomoci ukrajinským utečencom. Téma znie ĽUDIA ĽUĎOM (Kde sú naše hranice?)

      Hosťami bude Olha Diedova a Kostiantyn Denhub
      Olha je psychologička z Ukrajiny, ktorá našla dočasné útočiskopráve v Žiline. Kým sa bude môcť vrátiť do svojej krajiny, rada poradenstvo poskytne tu, a to tým, ktorí to najviac potrebujú. Kostiantyn absolvoval na Slovensku vysokoškolské štúdiuma dnes je popri svojom zamestnaní aj koordinátorom v CAMPe Žilina. Plynule hovorí po slovensky. Pri prvom hosťovi bude teda i tlmočiť z ukrajinského jazyka do slovenčiny.

      Kto by sa chcel besedy zúčastniť spoločne, stretneme sa v stredu 27. apríla o 16:50 pred kostolom u saleziánov.

    • DOBROVOĽNÍCTVO AKO VZDELÁVACIA PRÍLEŽITOSŤ
     • DOBROVOĽNÍCTVO AKO VZDELÁVACIA PRÍLEŽITOSŤ

      22. 4. 2022

      Dňa 24. marca 2022 štyria vybraní žiaci z animátorského krúžku využili možnosť zúčastniť sa druhého dňa konferencie s názvom Dobrovoľníctvo ako vzdelávacia príležitosť, ktorá sa konala na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Banskej Bystrici.

      Bola to skvelá príležitosť zoznámiť sa s novou metódou učenia a vykonávania dobrovoľníctva - service learningom a zároveň pochopiť jej princípy. Hoci väčšia časť konferencie prebiehala v angličtine, nakoľko hostia boli aj z iných krajín, ako napríklad Poľsko či Rumunsko, nebol problém s porozumením obsahu, a navyše bol k dispozícii aj preklad do slovenského jazyka. Po diskusii sme sa zúčastnili piatich rôznych workshopov, v rámci ktorých sme mali možnosť nahliadnuť hlbšie do zákutí tohto spôsobu dobrovoľníctva a spoznať konkrétne projekty service learningu na Slovensku. Po workshopoch a dobrom obede nasledovalo zdieľanie skúseností s touto metódou, čím bola celá konferencia ukončená.

      No pre nás tento deň ešte neskončil, vydali sme sa na prechádzku centrom Banskej Bystrice a navštívili sme aj Múzeum SNP, ktoré sídli v monumentálnej budove Pamätníka SNP. A ako na každej správnej výprave, ani na tej našej nechýbala duchovná bodka za programom v podobe návštevy benediktínskeho kláštora v Sampore. Tu sme sa zúčastnili spievaných latinských vešpier zo sviatku Zvestovania Pána,  po ktorých sme sa vydali na cestu domov. Každý z nás si z konferencie odniesol veľa užitočných poznatkov, s ktorými sme sa  počas animátorského „stretka“ mohli podeliť s našimi „spolustretkármi“ a ktoré by sme chceli preniesť aj do praxe v našom animátorstve.

      Ján Murín, III.GDM

    • Animátorská „chatovačka“
     • Animátorská „chatovačka“

      22. 4. 2022

      Členovia animátorského stretka našej školy mali možnosť na konci marca prežiť dlho očakávanú spoločnú „chatovačku“. Miestom stretnutia bola chata Slaná Voda – Oravská Polhora v dňoch 25. – 27. marca 2022.

      Všetko začalo v piatok 25. marca po vyučovaní. „Zozbierali“ sme sa pred školou, rozdelili do áut aj s batožinou a vyrazili na dvojhodinovú cestu do Námestova. Tam sme  nakúpili zásoby na celý víkend a pokračovali v ceste na chatu. Keď sme dorazili do cieľa, spoločnými silami sme vyložili z áut všetko potrebné.

      Prvý večer bol naplnený priateľskou atmosférou pri spoločenskej hre Aktivity, po ktorej sme sa pomaly rozišli do izieb, aby sme mohli vstúpiť do ríše snov. V sobotu sme mali celkom náročný a zaujímavý program. Išli sme sa prejsť k úpätiu Babej Hory k známej Hviezdoslavovej horárni, kam Hviezdoslav situoval svoje dielo Hájnikova žena. Po návrate na chatu a po dobrom obede sme išli do Námestova na LaserGame, ktorú sme si parádne užili. Potom nasledovala večerná prechádzka na Rio de Klin a svätá omša u saleziánov v Námestove. Miestny direktor nám porozprával o fungovaní tamojšieho strediska. Večer v Námestove sme ukončili dobrou oravskou pizzou. Neskôr na chate sme si zahrali hru Človečina, ktorá bola pre niektorých členov dosť emotívna, ale pomohla nám bližšie sa spoznať a prehĺbiť naše osobné vzťahy. Nedeľný čas patril krátkej duchovnej obnove a svätej omši. Potom sme sa spoločne pustili do vyprážania rezňov a upratovania priestorov chaty. A po spoločnom obede  hurá! naspäť do Žiliny. 😊

      Dominika Bíliková, III.GDM

    • Aj naša škola sa zapojila do pomoci pre Camp Žilina
     • Aj naša škola sa zapojila do pomoci pre Camp Žilina

      22. 4. 2022

      Od začiatku apríla 2022 sa žiaci našej školy už trikrát aktívne zapojili do pomoci pre Camp Žilina, ktorý pomáha utečencom zasiahnutým vojnou. Jeho súčasťou je tiež "Ukrainska spilka" - informačný bod pomoci.

      Práve tu naši študenti strávili dobrovoľnícke doobedie či poobedie. Zapojili sa do triedenia oblečenia a drogérie, ktoré denne prináša mnoho ľudí. Niektorí pomohli svojimi technologickými schopnosťami pri zostavovaní databáz humanitárnej zbierky. Iní zase dokladali tovar do malého obchodíku, v ktorom si ľudia potom priamo mohli túto pomoc vyzdvihnúť. Takto mali naši žiaci možnosť stretnúť sa osobne s ľuďmi, ktorí pricestovali na Slovensko z Ukrajiny a dozvedieť sa o ich príbehoch. Našim chlapcom sa, samozrejme, okrem dobrého obedu alebo desiatej, ktoré dostali, páčila najviac manuálna práca prenášania zbierky a rozkladania veľkých kartónov. Ako hovorí žiak Michal: "Páčilo sa mi, že sme sa dokázali spojiť a aj takýmto spôsobom pomôcť druhým ľuďom." Síce to nebol poldeň strávený v školských laviciach, ale aj takýmto spôsobom sa naši žiaci mohli "naučiť" niečo do života.

      Mgr. Michaela Štubňová

    • KAMA 2022
     • KAMA 2022

      10. 4. 2022

      Výber futbalistov našej školy do 19 rokov sa zúčastnil pohára KAMA 2022.

      Futbalového turnaja saleziánskych stredísk zo západného Slovenska sa zúčastnilo 6 tímov. Víťazstvo obhajoval výber Žiliny SOŠ, ktorý doplnili ešte tímy Žiliny KŠK, Námestova, Bratislavy Mamateyovej, Banskej Bystrice a domácej Dubnice.

      Mesto ležiace pri rieke Váh je už tradične dejiskom KAMY – západu. Turnaj sa konal v mestskej športovej hale, v ktorej boli fanúšikovia svedkami nemalého množstva nevšedných situácií, vypätých emócií, ale i krásnych športových zážitkov. V základnej skupine si každý zmeral sily s ostatnými družstvami vo vzájomných zápasoch. Naši chalani skončili v skupine na štvrtom mieste, a tak hrali štvrťfinále s Bratislavou Mamatejkou. Vyhrali sme 1:0 a postúpili do semifinále, tam sme však podľahli Dubnici nad Váhom. Bojovali sme o 3. miesto, no Námestovo sme nezdolali a nakoniec sme skončili na 4. mieste.

      Štyri najlepšie umiestnené tímy sa kvalifikovali na celoslovenské futbalové finále KAMA CFF 2022 BB. Dubnicu a Banskú Bystricu doplnia tímy Námestova a Žiliny SOŠ spolu s tímami z KAMY – východ. Tešíme sa na všetkých od 06.05. – 08.05. 2022 na celoslovenskom finále KAMA 2022.

      Mgr. Miroslav Kaleta

    • Spoločné varenie, 31. 3. 2022
     • Spoločné varenie, 31. 3. 2022

      10. 4. 2022

      Jedným z dvoch školských tímov, ktoré sú zapojené do súťaže „BiBliq“, sú aj chalani z 1.D. Svojím kulinárskym umením sa zapojili do tímovej výzvy „Spoločné tímové varenie“.

      Na internáte v kuchynke navarili chutné jedlo, ktoré tak ako dobre vyzeralo, tak aj dobre chutilo. Inšpirovali sa domácou kuchyňou jedného z členov tímu. Za splnenie tohto questu veríme, že dostanú maximálny počet „expov“.

      Dobrú chuť a veľa energie do ďalších úloh.

      Ing. Adriana Tvrdá, učiteľ

    • Účelové cvičenie
     • Účelové cvičenie

      5. 4. 2022

      Dňa 4.4.2022 sa žiaci našej školy zúčastnili účelového cvičenia. V rámci voľnočasových aktivít sa spoločne aj s učiteľmi zapojili do zberu odpadu okolo vodného diela.

      A bolo čo odstraňovať! Výsledkom spoločného úsilia bolo množstvo vriec plných plastov, skla, papiera... Skutočne milým prekvapením bolo aktívne  nasadenie samotných študentov. Ukázalo sa, že mladí majú dostatok elánu a vedia sa zapáliť pre správnu vec. 

      Poďakovanie patrí aj o.z. NOBIS PROSPERE za poskytnutie pracovných pomôcok a občerstvenia.  

      Veľká vďaka všetkým zúčastneným!

      Ing. Vladimír Běhálek

    • Prednáška na ZŠ Snežnica
     • Prednáška na ZŠ Snežnica

      5. 4. 2022

      V rámci multikultúrnej výchovy sa dňa 30.03.2022 žiaci siedmeho až deviateho ročníka zúčastnili besedy s Ing. Vladimírom Běhálkom, ktorý im porozprával zážitky z cestovania po Jakutsku. 

      Zaujímavé rozprávanie bolo obohatené množstvom fotografií. Spestrením bolo prezentovanie kostýmov rôznych kultúr, ktoré si pripravili žiaci deviateho ročníka.

      Ing. Vladimír Běhálek