•  

    

    

    

    

    

    

    

    • EXKURZIA MATURANTOV NA UNIZE
     • EXKURZIA MATURANTOV NA UNIZE

      8. 2. 2023

      Dňa 2. februára 2023 sa žiaci maturitného ročníka z 2.NDŠ zúčastnili exkurzie na Žilinskej univerzite. Exkurzia sa odohrávala konkrétne na fakulte PEDAS, katedre Cestnej a mestskej dopravy.

      Program bol veľmi zaujímavý. Našich maturantov čakala prednáška o režime prevádzky vodiča, medzinárodnej dohode AETR či oboznámenie s dohodou ADR, ktorá je taktiež jednou z maturitných otázok. Súčasťou programu bolo aj navštívenie laboratórií, kde si naši žiaci priamo vyskúšali preklad tovaru paletovým vozíkom, upínanie nákladu napínacími popruhmi a nakoniec ich čakala čerešnička na torte. Priamo si mohli odmerať výkon automobilu na valcovej stolici. Pevne veríme, že žiaci nadobudli nové poznatky a taktiež aj nový pohľad na vysokoškolské štúdium.

      Žiak II.NDŠ Bolek Miroslav

    • Výstava Radoslava Gazdíka in memoriam
     • Výstava Radoslava Gazdíka in memoriam

      1. 2. 2023

      Dňa 23 januára 2023 sme sa triedy 4.GDM a 2.GDM zúčastnili výstavy fotografa Radoslava Gazdíka in memoriam v Diecéznom centre. Súčasťou programu bola aj krátka prednáška o jeho živote a spôsobe tvorby od nášho pedagóga pána Eduarda Hladkého. Dozvedeli sme sa o individuálnych fotografiách a rozhodne sme sa toho dosť naučili. Fotky boli nádherné a inšpirujúce a my sme vďační za túto exkurziu.

      Radoslav Gazdík bol kňaz a fotograf z Novej Bane. Vyštudoval stavebníctvo v Žiline a venoval sa foteniu prírody. Obľuboval cestovanie, lezenie po skalách, prácu z drevom a zapájal sa aj do spolkov na pomoc mládeže. S nadšením sa venoval tiež fotografii, grafike, dizajnu a poézií. Jeho práca určite stojí za pozretie.

      Simona Jurčíková II.GDM

    • AUTOOPRAVÁR JUNIOR ... opäť súťažíme!
     • AUTOOPRAVÁR JUNIOR ... opäť súťažíme!

      26. 1. 2023

      Cech predajcov a autoservisov SR pod záštitou ministerstva školstva vypísal aj tentoraz súťaž AUTOOPRAVÁR JUNIOR, v ktorej si majú možnosť zmerať sily mladí autoopravári. Tí naši pri tom nemohli - po dvoch pandemických rokoch - chýbať!

      Na školskom kole, ktoré pozostávalo z preverovania teoretických vedomostí, poznávacej časti a praktickej časti, sa zúčastnili  žiaci tretích ročníkov odboru mechanik, elektrikár a lakovník. Do oblastného kola, v ktorom budú žiaci reprezentovať našu školu, postupujú: Tomáš Martiniak, Marián Kubica a Peter Šušota. Víťazom blahoželáme!

      Ing. Janka Funtíková, pedagogička

       

      Naši najlepší autoopravári:

      autoopravár mechanik - elektrikár:   1. Tomáš Martiniak  III.C

                                                                    2. Marián Kubica     III.C

                                                                    3. Tadeáš Paľa        III.C

       

      autoopravár lakovník: 1. Peter Šušota       III.C

                                             2. Andrej Chaban    III.C

                                             3. Dávid Sucháň      III.C

    • Čo nové v elektromobilite?
     • Čo nové v elektromobilite?

      17. 1. 2023

      Na túto a podobné otázky prišiel so žiakmi odboru dopravná prevádzka a s tretiakmi autoopravármi diskutovať náš bývalý žiak a výborný znalec problematiky elektromobility Michal Goruška.

      Michalovo rozprávanie bolo vysoko kvalifikované, ale aj pútavé. Hovoril o konštrukcii, nabíjaní elektromobilov či vlastných skúsenostiach s elektromobilom. Žiakov zaujal natoľko, že s ním viedli živú diskusiu doplnenú odpoveďami na ich zvedavé  otázky. Veríme, že s novými poznatkami sa príde podeliť opäť. Ďakujeme.

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

    • Posväcovanie priestorov školy
     • Posväcovanie priestorov školy

      10. 1. 2023

      Po Novom roku sme opäť zasadli do školských lavíc a pokračovali vo vzdelávaní. Nasledovalo posväcovanie priestorov školy i internátu.

      V novom roku 2023 prajeme všetkým hlavne zdravie a veľa úspechov pri zdolávaní nielen školských, ale aj osobných prekážok.

      Mgr. Darina Stebnická,
      učiteľka

    • VIANOCE V ŠKOLE
     • VIANOCE V ŠKOLE

      17. 1. 2023

      Aj v našej škole sme oslávili Vianoce. Naši šikovní žiaci z 3.GDM napiekli medovníčky a pripravili punč.Po príchode do školy, každý žiak dostal medovník a nealkoholický punč ako prípitok.

      Príjemnú vianočnú atmosféru si žiaci mohli zvečniť vo foto kútiku alebo na instax. Neskôr si žiaci rozdali darčeky a užili si omšu v príjemnej vianočnej atmosfére.

      Laura Lacková, žiačka III. GDM

    • Vianočná celoškolská duchovná obnova
     • Vianočná celoškolská duchovná obnova

      11. 1. 2023

      Pred vianočnými sviatkami sa v škole konala celoškolská duchovná obnova, ktorá mala pomôcť nielen žiakom, ale aj nám ostatným pomôcť naladiť sa duchovne na príchod Vianoc.

      Prihovoril sa nám Daniel Holúbek, ktorý nám dal návod ako byť neustále pripravený k prežívaniu vzťahu s Bohom. Po duchovnej obnove nasledovali sväté spovede, sv. omša a po nej sme sa rozbehli na prázdniny. Zamestnancov čakala posedenie pri kapustnici, kde sme si vzájomne rozdali darčeky. 

      Mgr. Darina Stebnická,
      učiteľka

    • Olympiáda z anglického jazyka
     • Olympiáda z anglického jazyka

      10. 1. 2023

      V stredu 14.12.2022 sa stretli všetci súťaženia chtiví angličtinári z našej školy, aby si zmerali svoje jazykové znalosti z anglického jazyka.

      Svoje znalosti z jazyka si mohli otestovať v úlohách z gramatiky, čítania a počúvania s porozumením.

      Všetkým víťazom blahoželáme.

      Mgr. Michal Sventek, učiteľ

    • Konferencia Poď s nami a zaži dobrovoľníctvo!
     • Konferencia Poď s nami a zaži dobrovoľníctvo!

      10. 1. 2023

      V utorok 13. decembra sme sa zúčastnili konferencie s názvom: Poď s nami a zaži dobrovoľníctvo!, ktorú organizovala Sekcia pre mládež ŽSK. 

      Rôzne organizácie a projekty ako napríklad "Digipeers" alebo "Angažovaná škola" tam predstavovali svoju prácu s dobrovoľníkmi a pre dobrovoľníkov v našom kraji. Po prednáškach sme mali možnosť osobne sa porozprávať so zástupcami jednotlivých projektov, aj takých, ktoré neboli zahrnuté v prednáškach. Väčšina zúčastnených boli mladí ľudia, študenti, ktorých určite táto téma zaujala rovnako ako nás. Viacerí sa aj na mieste zapojili do týchto projektov. Zaujala nás myšlienka solidarity. Dobrovoľníctvo v našej krajine nie je veľmi rozšírené, a aj preto táto akcia bola pre našu generáciu motivačná.

      Lukáš Cinko II.C,
      Ester Kramárová II.GDM

    • Film Slobodní
     • Film Slobodní

      10. 1. 2023

      Pred Vianocami sa skupinka filmových a kultúrnych nadšencov zúčastnila premietania nového slovenského filmu Slobodní, ktorý vykresľuje príbeh dvoch slovenských osobností Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla z obdobia komunizmu.

      Premietanie bolo sprevádzané veľmi živou debatou s režisérom filmu Slavomírom Zberným a účinkujúcim z filmu a slovenským disitentom Františkom Mikloškom, ktorého prítomnosť mladých študentov "chytila za srdce." Mladých študentov "chytil za srdce" zase samotný film, ktorý v sebe nesie silné posolstvo a príbeh odvahy a čestnosti v hľadaní pravej slobody: 

       

      "Slovensko má dar tušenia večnosti, bázne. Slovensko je jedna poézia." Martin

      "Oslovila ma odhodlanosť a odvaha, ktorú mali mladí slováci počas pašovania a šírenia samizdatov, tajnej kresťanskej literatúry,... , a to aj vtedy, keď ich odhalili pri pašovaní zákazanej literatúry cez Poľsko a cez hory."  Krištof

      "Najviac ma oslovilo spojenie dokumentovej stránky s dejovou, a zároveň aj špecifický príbeh a zaujímavosti. Bolo dosť fajn vo filme aj vidieť špecifické miesta a zábery v súvislosti s príbehom."  Nina

      "V mojom srdci zostala jemná myšlienka o tajomnej kráse našej nenápadnej domoviny."  Peter

      "Nevedela som a milo ma prekvapilo, že za slobodu nášho národa veľmi vďačíme práve Krčmérymu a Juklovi, dvom kresťanom, ktorí chceli, aby sme mohli žiť slobodne. No je možno náročnejšie žiť slobodne - nemať nepriateľa, ako naopak. Preto žiť slobodne je umenie. Tak isto, že Slovensko je poézia - tušenie večnosti - bázeň pred niečím, čo nás prerastá - to je charizma Slovákov." Lucia

       

      Mgr. Michaela Štubňová,
      školský psychológ

    • Hviezdoslavov Kubín 2023
     • Hviezdoslavov Kubín 2023

      22. 12. 2022

      V polovici decembra sa uskutočnilo školské kolo Hviezdoslavovho Kubína. I keď časť recitátorov ochorela a nemohla sa na súťaži zúčastniť, predsa sme sa stretli v hojnom počte a zastúpený bol každý ročník.

      Úroveň súťaže hodnotíme ako priemernú, je však isté, že máme medzi sebou nádejných recitátorov. Viacerí prekvapili výberom svojich ukážok. Nechýbali slovenské stálice - básnici Milan Rúfus a Miroslav Válek, ale žiaci siahli aj po romantickej klasike v podobe A. S. Puškina, E. A. Poea, katolíckej moderne či po súčasných autoroch. V próze sme si vypočuli romantický príbeh aj hororovú poviedku. Máme ešte na čom pracovať, no napriek tomu sa tešíme, že sa umeleckému prednesu venujú aj žiaci našej školy.

      V školskom kole HK 2023 sa umiestnili títo žiaci: 1. Kristína Kubáňová, I. GDM, 2. miesto Jozef Blaho, I. GDM, 3. miesto Ester Kramárová, II. GDM. Kristína Kubáňová nás bude reprezentovať regionálnom kole HK.

      Beáta Jarošová, vyučujúca SJL

      Foto Filip Balvan, II. GDM

    • Šachový turnaj ŽSK
     • Šachový turnaj ŽSK

      22. 12. 2022

      Sekcia pre mládež ŽSK 12.12.2022 pripravila medzigeneračný šachový turnaj pre žiakov stredných škôl a seniorov z nášho kraja.

      Takýmto spôsobom pripomenuli dôležitosť zmysluplného trávenia času s ostatnými (nielen v predvianočnom čase), a tiež umožniť rozvíjať medzigeneračný dialóg medzi dvomi rozdielnymi vekovými skupinami v priateľsky súťaživej atmosfére turnaja.

      Našu školu reprezentoval Štefan Bartko 

    • Predvianočná Budapešť
     • Predvianočná Budapešť

      20. 12. 2022

      Dňa 13. decembra 2022 sa skupina žiakov a učiteľov z našej školy vybrala na predvianočný výlet do Budapešti. Vyrážalo sa skoro ráno. Prvou destináciou bolo Námestie Hrdinov, kde pán sprievodca rozprával o histórií panovníkov Uhorska, ktorých sochy sa nachádzali na námestí. Po návšteve námestia sa skupina presunula na Hradný vrch, odkiaľ bol krásny výhľad na mesto, ďalej nasledovala  prehliadka Baziliky sv. Štefana. Poslednou zastávkou bolo centrum mesta, kde sa konali vianočné trhy. Po niekoľko hodinovom rozchode nasledovala štyri a pol hodinová cesta naspäť domov, do Žiliny.

       

      Peter Siget a Tobiáš Matlák,  II.GDM

    • Inovujem, inovuješ, inovujeme
     • Inovujem, inovuješ, inovujeme

      14. 12. 2022

      V utorok 6.12. 2022 sa v našej škole uskutočnil inovačný workshop, v spolupráci s inovujme.sk.

      Naši žiaci 3.GDM  a 1.NDŠ si prešli teóriou, testom kreatívnych schopnosti, aj ich vlastnými návrhmi. , Prostredníctvom nich sme mali možnosť vylepšiť a následne sme ich odprezentovali aj našim pedagógom.  Na konci stretnutia bolo kultúrnevystúpenie v podaní rapera Tona S.Hlavným cieľom workshopu nebolo len to, aby sme získali vedomosti o inováciách,kreativite a rôznych technikách, ale hlavne to, aby sme mali skúsenosť s inovačnýmprocesom priamo v reálnom prostredí.Ďakujeme, že sme si mohli preskúšať naše kreatívne myslenie a naučiť sa okreativite niečo viac.

      Jureková Terézia III.GDM

    • Šiesty december ako každý rok
     • Šiesty december ako každý rok

      14. 12. 2022

      Kto bol sv. Mikuláš? Tak, to si treba vziať knihu životopisu svätých a dozvieme sa. Kto sa obliekol tento rok za Mikuláša? To je už iná otázka.

      V našej škole to bola preňho poriadna fuška. Doobeda s anjelikom i čertíkom prebehol všetky triedy a dielne, aby odovzdal malú pozornosť všetkým našim žiakom, majstrom a pedagógom v nádeji, že  takýto prejav dobroty sa bude ďalej šíriť aj v okolí všetkých obdarovaných.

      Mikuláš sa nestihol ani  nadýchnuť, keďže v  popoludní zavítali do priestorov školy deti našich zamestnancov. Oni sa očividne viac tešili na sv. Mikuláša, čo dali najavo aj spevom či básničkami, aby potešili starého pána s bielou bradou.

       

    • Slovenčina v pivnici
     • Slovenčina v pivnici

      14. 12. 2022

      Začiatkom decembra sa naša trieda IV.GDM zúčastnila na netradičnej hodine slovenčiny. Literatúru sme mali v suteréne jedného z domov na Hollého ulici v Žiline.

      Kedysi tam bol židovský starobinec a počas druhej svetovej vojny sa tam skrývali dvaja slovenskí Židia - Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, ktorým sa podarilo utiecť z Osvienčimu. Práve v Žiline napísali jeden z najvýznamnejších dokumentov 20. storočia – správu o tom, čo sa deje s ľuďmi v tomto koncentračnom tábore.

      Dnes je na Hollého ulici pamätná izba venovaná Vrbovi a Wetzlerovi. Súčasťou stretnutia bola prednáška o týchto dvoch odvážnych mužoch, viac sme sa dozvedeli o okolnostiach ich úteku či o podmienkach v koncentračnom tábore. Potom sme si dali literárne okienko s pani učiteľkou Jarošovou – priblížili sme si dielo židovského spisovateľa Leopolda Laholu a prečítali sme si jeho poviedku Vtáčí spev. Hovorili sme o tom, že ponižovať toho druhého, zbaviť ho ľudskej dôstojnosti je forma násilia, ktoré dokáže človeka zabiť, presne ako v spomínanej poviedke. Následne sme si pozreli aj ďalšie miestnosti. Prednáška bola v pivnici, takže tam bola naozaj zima, aj keď sme boli všetci naobliekaní. Predstava, že mnohí trpeli zimu, hlad, týranie iba preto, že patrili k inej národnosti, vierovyznaniu, kultúre, je strašná. Od prvých transportov Židov do koncentračných táborov uplynulo tento rok osemdesiat rokov...

      Dominika Bilíková

      Foto Dominika Bilíková, Dano Mokryš

    • Krabička plná lásky – pre seniorov
     • Krabička plná lásky – pre seniorov

      8. 12. 2022

      Vďaka iniciatíve jedného mladého z II. C, sme sa niektorí v rámci tejto triedy, zapojili do tohtoročnej zbierky „Koľko lásky.“

      Dve krabice - niekto povie málo, ale koľko LÁSKY sa zmestí do krabice? Darček poteší osamelých seniorov, ale rovnako zahreje pri srdci aj nás. Často je to jediný darček, ktorý dostanú.

      „Aby sme mohli prijímať, musíme vedieť dávať, počúvať, BYŤ. Byť tu pre niekoho.“

       

      Adriana Tvrdá, pedagóg

    • I-bobor
     • I-bobor

      5. 12. 2022

      Na Slovensku sa realizovala súťaž iBobor, zameraná na informatické myslenie.

       

      Záujem o súťaž prejavilo 10 žiakov našej školy, nakoniec sa odhodlali popasovať s úlohami 4 žiaci.

      10.11.2022 v kategórii Junior riešili úlohy dvaja žiaci: 

      Sofia Mieresová a Katarína Masiariková.

      8.11.2022 v kategórii Senior riešili úlohy  dvaja žiaci :

      Miroslav Bolek a Ján Murín

       

      Úspešnou riešiteľkou sa stala Katarína Masiariková - blahoželáme!

       

      Mgr. René Gabčo, 
      zástupca pre teoretické vyučovanie