•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu,
     • Ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu,

      4. 12. 2020

      Vám vie pomôcť aj Grow with Google - ktorej cieľom je vytvoriť viac príležitostí pre všetkých formou bezplatných kurzov, nástrojov a školení online alebo offline, zameraných na digitálny marketing použiteľný v podnikaní alebo v kariére.   

      O tom všetkom a ešte viac prišla online porozprávať Grow with Google Student Ambassadors 2020 Lucka Hasprová, ktorá študuje odbor marketingovej komunikácie a reklamu a so spolužiakmi založila študenstkú marketingovú agentúru wasper.sk.

      Svoje inšpiratívne rozprávanie zakončila súťažou o hodnotné ceny spoločnosti Google pre troch najlepších.

       

      Adriana Tvrdá

     • ICDL, ECDL na škole v rámci IT AKADÉMIA

      2. 12. 2020

      Pripravujeme kurz získania Európskeho certifikátu počítačových zručností (ECDL) pre žiakov našej školy (dnes už International Certification of Digital Literacy, teda ICDL). Na stránke  https://www.ecdl.sk/ sa môžete dočítať viac o tom, o čom to je.

      V skratke, ak chceš zvýšiť svoju kvalifikovanosť a získať o tom aj Európsky (už medzinárodný) certifikát, tak je táto ponuka práve pre teba. Po úspešnom zvládnutí testov, môžeš získať osvedčenie zo štyroch modulov a tak sa zapíšeš do medzinárodnej databázy digitálne pripravenej generácie. Pri tvojom remesle je táto možnosť BONUSOM pre trh práce.

      Záujemcovia sa môžu prihlásiť poslaním mailu na adresu  skola@sjoroza.sk s údajmi :

      hlavička správy :ECDL

      telo správy: meno, priezvisko, ročník(trieda), email, mobil a krátka motivácia o tom, prečo to chceš získať.

      Kapacita je obmedzená preto neváhaj. Kurz na získanie certifikátu je bezplatný v rámci projektu: ITAKADEMIA.

      Prihlášky akceptujeme odoslané len do 4.12.2020 do 12:00.

    • Nebojme sa investovať svoj čas
     • Nebojme sa investovať svoj čas

      30. 11. 2020

      Aj počas dištančného vzdelávania pokračujeme v zlepšovaní finančnej gramotnosti našich žiakov. V spolupráci s lektorkou  Veronikou Škrobákovou zo spoločnosti Partners Group sme žiakom tretích ročníkov sprostredkovali cyklus troch lekcií z oblasti financií. Tentoraz sme sa zaoberali témou „Bohatí alebo chudobní“.

      Uvedomuje si, že budúcnosť patrí tým, ktorí sa chcú vzdelávať a učiť sa nové veci. Preto sa nebojme investovať čas, okrem iného, aj do vlastného vzdelávania.

      Hovorí o tom i najväčší podnikateľ svojej doby Tomáš Baťa: „Sú tri druhy hodnôt, ktoré potrebujete v akejkoľvek práci na svete: kapitál, vedomosti a sloboda.“

      Adriana Tvrdá
       

    • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT
     • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT

      26. 11. 2020

      Milí žiaci, v rámci IT Akadémie v spolupráci s IT firmami ste pozvaní do  IT Čajovní. Môžete si vybrať z ponúkaných tém:

      • 03.12.2020 - 16:00 17:30 - lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: Moja digitálna stopa -  pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/  - dozvedia sa aký je rozdiel medzi digitálnou stopou a osobnou značkou? Ako reagovať na trollov, ako sa chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom na sociálnych sieťach? Povieme si aj, ako fungujú sponzorované príspevky, ako to, že vám vyskakujú reklamy akoby vás mobil či počítač odpočúval a aké sú novodobé pravidlá etiky na internete.
      •  09.12.2020 14:00 -16:00 - lektori z GlobalLogic - Názov: Ak raz, potom navždy - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - dozvedia sa že aj keď sú niektoré veci dostupné na internete alebo online úžasné stačí sa raz niekde objaviť a z internetu sa to už nikdy nestratí.
      •  16.10.2020 16:00 - 17:30  lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: "IamRemarkable" - len pre dievčatá 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - ide o interaktívny tréning pre dievčatá na zlepšenie sebaprezentácie a vnímania vlastnej hodnoty. Je to globálna aktivita pod záštitou firmy Google a obieha celý svet. Od minulého roka ňou prešlo vyše 140-tisíc ľudí a 90% z účastníkov potvrdilo zlepšenie schopnosti odprezentovať seba, prípadne svoje úspechy v nasledujúcich 3 mesiacoch.
      • 21.12.2020 14:00 - 16:00 - lektor: Iveta Tonhauserová ( má na starosti softvérový vývoj v americkej spoločnosti GoHealth)-  názov: Chcem do IT, ako na to a bude ma to vôbec baviť? - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG)  - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - žiaci zistia aká je realita práce v IT? Aké sú jej výhody ale i tie menej zábavné stránky? Povieme si, čo potrebujete na to, aby sa vám v tejto oblasti darilo a zároveň vás to i čo najviac bavilo. Ako začať, ak zatiaľ ani netušíte, čo skratka IT znamená (nie, naozaj nie je neskoro) a ako sa pohnúť ďalej bez zbytočných chýb a straty času.

      Ing. Janka Funtíková, koordinátor

    • iBobor u nás na škole
     • iBobor u nás na škole

      25. 11. 2020

      Ako každý rok, aj v tomto školskom roku 2020/21 sme sa ako škola sv. Jozefa Robotníka zapojili do celoslovenskej súťaže iBobor. Z deviatich záujemcov si skutočne zasúťažili siedmi odvážlivci v dvoch kategóriách.

      Naši šiesti starší žiaci si pomerali sily už 10. novembra 2020 v kategórii Seniorov, kde súťažilo až 3 229 súťažiacich. Školu reprezentovali: D. Hampl (81 precentil), T. Hodásová (81 percentil), M. Maďar, Š. Jirotka, M. Chovan, J. Pomahač.

      12. novembra 2020 v kategórii Juniorov súťažilo 6 234 žiakov. Medzi 1 741 (27,9%) úspešných riešiteľov sa tento rok zapísal Ján Murín z 2. GDM. Gratulujeme Jankovi, ktorý si svojimi 50,69 bodmi vyslúžil uznanie v podobe diplomu (pre štatistické porovnanie: priemer získaných bodov z 80 možných bol 41,6).

      Gratulujeme jemu i ďalším riešiteľom našej školy v tejto súťaži informačno komunikačných technológií.

      J.F., koordinátor súťaže iBobor

    • Spolupráca online
     • Spolupráca online

      12. 11. 2020

      Dlhodobé spolupráca so Žilinskou univerzitou, Katedrou cestnej a mestskej dopravy, pokračuje aj v období dištančného vzdelávania.

      V utorok 10. novembra sa uskutočnila zaujímavá online vyučovacia hodina - prednáška, na ktorej sa zúčastnili žiaci II. NDŠ, odbor dopravná prevádzka. Aj keď virtuálne, o nič menej srdečne žiakov privítal  vedúci katedry prof. Ing. Jozef Gnap, PhD. Hodina pokračovala v réžii Ing. Františka Synáka, PhD. Bola zameraná  na preverenie  a doplnenie vedomostí získaných na teoretickom vyučovaní v našej škole aj s ich praktickou ukážkou. Išlo o meranie výkonu motora na výkonovej stolici MAHA, meranie emisií. Žiaci sa zapájali a odpovedali na otázky vyučujúceho.

       „Všetci sme zaujato počúvali a dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých vecí. Sme vďační za túto príležitosť, “ zhodnotil prínos takejto formy vzdelávania jeden zo žiakov.

      Na záver len dodáme, že sa tešíme na ďalšie virtuálne či reálne vyučovacie hodiny na spomínanej katedre. Ďakujeme...

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Dominik Hanák, žiak II. NDŠ

    • Stužkovanie štvrtákov
     • Stužkovanie štvrtákov

      15. 10. 2020

      V piatok 9. októbra absolvovali žiaci IV. GDM slávnostné odovzdávanie zelených stužiek. Týmto aktom sme pomyselne uzatvorili jednu kapitolu svojho študentského života. Aj keď sme si svoju stužkovú predstavovali inak, museli sme sa prispôsobiť súčasným hygienickým opatreniam a nariadeniam.

      Po sv. omši v réžii dona Fabiána a príhovoroch riaditeľa školy, pani učiteľky Adriany Tvrdej a spolužiaka Samuela Kolčáka nastala tá chvíľa... Triedna pani učiteľka pripla každému z nás zelenú stužku ako znak nádeje, že maturitnú skúšku zvládneme. Nasledovalo spoločné fotografovanie, pri ktorom sme zistili, aké ťažké je nežmurknúť... Po fotení sme sa presunuli do saleziánskej miestnosti, kde na nás čakal slávnostný obed. Spestrili sme si ho svojimi improvizovanými vystúpeniami.

      Tak ako je celý tento rok zvláštny a iný, iná bola aj naša stužková. Užili sme si ju, hoci sme nemali možnosť tak, ako je zvykom, poďakovať všetkým, čo pri nás stoja. Aspoň touto cestou ďakujeme učiteľom, ktorí nás učia, triednej pani učiteľke Adriane Tvrdej a samozrejme našim rodičom za to, že nás sprevádzajú naším študentským životom. Aj vďaka vám všetkým sme tým, čím sme - MATURANTMI.

      Adam Homolík
      maurant, IV. GDM

    • Amplión - prvé vysielanie školského rozhlasu
     • Amplión - prvé vysielanie školského rozhlasu

      2. 10. 2020

      Dnes sa nám cez náš rozhlas prihovoril pán riaditeľ Igor Pecha: Vážení poslucháči, žiaci a zamestnanci našej školy, som rád, že môžeme po 1 x v 30 ročnej histórii našej školy spúšťať školský rozhlas a je to práve na sviatok našich Anjelov strážcov.

      Chcem sa poďakovať našim technikom, ktorí nám to vybudovali, na čele s pánom zástupcom Stanom a osobitne „ oravskej legende“ DJ Piďovi a všetkým, ktorí nám pomáhali a fandili. Nasledoval príhovor katechétu školy Jána Fábiana, v ktorom nám priblížil dnešné evanjelium a pripomenul nám, že všetci potrebujeme božiu ochranu, či už v tejto dobe pred chorobami, v športe pred úrazmi a na ceste domov, o ktorú môžeme cez našich anjelov prosiť.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Trash Hero
     • Trash Hero

      1. 10. 2020

      Dňa 24.9.2020 žiaci Spojenej školy internátnej na sídlisku Vlčince v Žiline upratali širšie okolie svojej školy čo si zaslúži verejné uznanie a pochvalu.

      Organizátorom akcie a aj prednášajúcim ohľadom ekológie bol pedagóg zo Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka.

      Pevne veríme, že podobných akcií bude len pribúdať.

      Vladimír Běhálek

    • EXALLIEVI už 150 rokov
     • EXALLIEVI už 150 rokov

      30. 9. 2020

      Dňa, 26.9.2020 sa v Žiline uskutočnilo predsedníctvo exallievov z celého Slovenska. Medzi nimi boli aj zástupcovia z našej školy: Patrik Krajňák, Ján Synák a Igor Pecha.

      Okrem formálnych záležitostí sme si navzájom vymenili rôzne postrehy, zážitky a skúsenosti s pôsobením exallievov v rôznych častiach Slovenska. Zároveň nám zástupcovia združenia  predstavili celkovú činnosť v rámci saleziánskej rodiny.  Pevne veríme, že sa naše združenie bude aj naďalej rozrastať a rozvíjať a aby aj bývalí žiaci tejto školy cítili túžbu spoločne tvoriť komunitu aj po ukončení štúdia. Na záver prijal členský odznak Ján Miške, a bude sa s nami spolupodieľať na živote exallievov našej školy. Celú stretnutie zdokumentovali naši chlapci grafici.  

      Ing. Patrik Krajňák

    • Výstup Títusa Zemana na Veľký Fatranský Kriváň
     • Výstup Títusa Zemana na Veľký Fatranský Kriváň

      30. 9. 2020

      Titus ideš ! bolo heslo tohtoročného výstupu na Veľký Fatranský Kriváň, vzhľadom na nie veľmi priaznivé poveternostné podmienky. Nás to ale neodradilo a uvedomili sme si, že ani blahoslavený Títus nechodil len za pekného počasia.

      Skupinka takmer 25 nadšencov vyrazila ráno cez Kraviarske. S počtom 70 sme sa zišli na poludnie na vrchole Kriváňa, kde sme slávili svätú omšu.

      Odhodlanie, dobrá nálada, primerané počasie a jeho posolstvo nás sprevádzali pekným dňom. S podnetmi na premýšľanie o tom ako neostať zahľadený do seba, ale všímať si záujmy druhých, ako Titus sme zostupovali dole, kde sa na nás usmialo aj slnko.

      Tešíme sa na ďalší ročník, kde si opäť pripomenieme tohto bojovníka za nové duchovné povolania.

      Petra Kostiková

       

    • Dopravný deň v škôlke
     • Dopravný deň v škôlke

      28. 9. 2020

      Vo štvrtok 17. septembra ma pozvali do neďalekej materskej školy na Jarnej ulici. V rámci týždňa mobility som mal deťom počas ich vzdelávacej aktivity vysvetliť, čo to znamená mať motorku a ako sa človek môže stať motorkárom...

      Pozvanie som prijal a snažil som sa deťom zábavnou formou priblížiť, aký dôležitý je pre jazdca na motorke riadny motorkársky výstroj, i to, ako sa  správať počas jazdy.
      Komunikovať s malými deťmi bola pre mňa nová, veľmi zaujímavá skúsenosť, za ktorú som vďačný. Myslím si, že aj deti mali veľmi pekný zážitok. Pedagógom sa akcia zapáčila, a tak sme sa dohodli na ďalšej spolupráci.

      Matej Mrenka,  II. NDŠ

    • Kňazská vysviacka
     • Kňazská vysviacka

      18. 9. 2020

      Dňa 12.-13.9. sme sa zúčastnili na kňazskej vysviacke a primíciách nášho nového pána asistenta don Mareka Vaška.

      Samotná kňazská vysviacka sa konala 12.9. o 10:00 v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca na Trnávke v Bratislave. Omšu celebroval mons. Stanislav Zvolenský z ktorého rúk prijal Marek Vaško kňazské svätenie. Po omši a Marekovom novokňazskom požehnaní bolo vo farskej záhrade agapé. Počas neho sme boli prevedení saleziánskym dielom na Trnávke. Neskôr sme sa presunuli na saleziánske stredisko na Mamateyovej ulici kde sme si v rámci voľna zajazdili na šliapacích motokárach. Noc sme strávili práve na tomto stredisku a ráno sme sa presunuli do Šamorína kde mal o 9:15 don Marek svoju primičnú svätú omšu.

      Bol to skutočne nádherný zážitok. Aj týmto by sme chceli don Marekovi popriať veľa síl a trpezlivosti na jeho ceste životom.

      žiak, SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • CSFF 2020 Banská Bystrica
     • CSFF 2020 Banská Bystrica

      16. 9. 2020

      Prvý septembrovú nedeľu sa žiaci našej školy zúčastnili celoslovenského futbalového finále KAMA v Banskej Bystrici. 

      Bol to záverečný turnaj tejto celkom úspešnej sezóny, kedy sme sa umiestnili na KAME v Dubnici nad Váhom na prvom mieste. Na záverečnom turnaji sa mám už tak nedarilo. Aj keď sme postúpili do semifinále, kde sme sa stretli s domácimi z BB, ale tesne sme prehrali 1:0 a tak sme sa museli upokojiť z bojom o 3 miesto kde sme podľahli Bardejovu a tak sme skončili na 4 mieste. 

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Zo školy na Hradisko
     • Zo školy na Hradisko

      16. 9. 2020

      V stredu 9. septembra žiaci prvého a druhého ročníka vymenili školské lavice za prírodu – zúčastnili sa účelového cvičenia na Hradisku.

      Program sa začal o 7.30. V tomto čase sa žiaci so svojimi triednymi učiteľmi a majstrami stretli na školskom ihrisku, kde sa zoradili a dostali základné pokyny od organizátora celého účelového cvičenia Ing. Vladimíra Běhálka. Postupne sa všetci zúčastnení presunuli na Hradisko. Na tomto mieste každá trieda vytvorila jedno stanovište, na ktoré dohliadal učiteľ, majster alebo obaja spolu. Na jednotlivých stanovištiach sa žiaci dozvedeli niečo nové, prípadne si pripomenuli to, čo už vedeli: skúsili si hodiť granátom, zastrieľať zo vzduchovky, snažili sa poskytnúť prvú pomoc, pracovali s kompasom, mapami a pod.

      Po príjemne strávených hodinách na slnku sa prváci, druháci a učitelia s majstrami dostavili späť pred školu. Tu sa program skončil okolo 13.00 a žiaci sa mohli vrátiť domov či na internát. 

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Prvý týždeň v škole
     • Prvý týždeň v škole

      4. 9. 2020

      Žiakom sa opäť začala škola, prázdniny sú nenávratne preč. Oddýchnutí sa vrátili do školských lavíc, pripravení nabehnúť na staré a známe školské povinnosti.

      V stredu 3. septembra sa uskutočnilo slávnostné otvorenie školského roka 2020/2021. Po dvojmesačnom oddychu sme školský rok začali svätou omšou. Riaditeľ školy Igor Pecha vo svojom príhovore privítal všetkých na pôde školy, osobitne nových kolegov, žiakov prvých ročníkov a ich rodičov.  Mnohí sme sa videli naozaj po veľmi dlhom čase, o to boli stretnutia srdečnejšie. 

      Vo štvrtok sme už zarezávali naplno, vychutnávali sme si hlahol školského zvončeka.

      Súčasťou otvorenia školského roka bola aj piatková duchovná obnova, ktorej sa zúčastnili všetci žiaci aj učitelia školy. Prednášateľ Pavol Grach nám vo svojom príhovore priblížil evanjeliový príbeh o tom, ako Pán Ježiš uzdravil nemého človeka. Rozvinul myšlienku našej „nemoty“ – neschopnosti úprimne komunikovať. Často býva za našou neschopnosťou hovoriť ukrytý strach, obavy, nedôvera, ale aj pýcha. Pripomenul nám, že človeku, ktorý nedokáže úprimne hovoriť o tom, čo prežíva, niečo vzácne chýba. Možno je to práve to „žasnutie“ tých okolo, ktorí by pre náš život mohli byť veľkým obohatením, keby sme im otvorili svoje vnútro. Don Grach ukončil prednášku otázkou, komu otvoríme svoje srdce, pred kým prehovoríme...?  

      Za príjemného slnečného počasia sme sa potom po triedach v skupinkách  pozhovárali o podnetoch, ktoré sme dostali. Inšpirovali sme sa navzájom a saleziáni zároveň boli k dispozícii všetkým, ktorí potrebovali pristúpiť k sviatosti zmierenia. Nasledovala svätá omša a nechýbalo ani fotografovanie na školskom dvore.

      Prvý školský týždeň je za nami a ani zvýšené hygienické opatrenia a rúška na tvári  nám nezabránia tešiť sa z nasledujúcich dní.

                                                                                                                                                 Ing. Daniela Polníková