•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Úspech v súťaži Junior Internet
     • Úspech v súťaži Junior Internet

      6. 5. 2020

      Súťaž Junior Internet je určená žiakom základných a stredných škôl, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie aplikácií, digitálnu grafiku a dizajn, písanie textov a blogov, tvorbu webov zameraných na vzdelávanie. 

      Tento rok z prihlásených 152 prác sa do finále súťaže prebojovalo 39 projektov, medzi ktorími postúpila aj žiačka odboru grafik digiálnych médií T. Hodásová v kategórií JuniorDESIGN. Do súťaže sa prihlásila so svojimi piatimi prácami vytvorenými počas štúdia v 2. a 3. ročníku.

      Počas dvoch dní 24. a 25. apríla 2020 prezentovalo 48 žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska svoje online projekty v súťažných kategóriách JuniorWEB, JuniorAPP, JuniorBLOG, JuniorTEXT, JuniorLEARN, JuniorDESIGN prostredníctvom videokonferencie, z dôvodu bezpečnosti proti koronavírusu. Po obhájení všetkých projektov nasledovalo 25.4. vyhlásenie výsledkov.

      Naša žiačka T. Hodásová sa umiestnila na peknom 3. mieste v kategórii JuniorDESIGN (výsledky). Tešíme sa na ďalší rok, v ktorom možeš aj ty zabojovať v silnej konkurencii nadaných žiakov.

      Viac informáci o tohtoročnej súťaži Junior Internet, (odkaz) taktiež videokonferenciu z prvého dňa - obhajoby (24.4.), videokonferenciu z druhého dňa - vyhodnotenie, nájdete aj na oficiálnych stránkach.

      T. Hodásová (žiačka)

    • O rok tridsiatka
     • O rok tridsiatka

      30. 4. 2020

      Milí naši žiaci, zamestnanci, priaznivci a exallievi

      Máme pred sebou 1. máj, sviatok sv. Jozefa Robotníka29. výročie založenia našej školy.

      Pri pohľade na obraz sv. Jozefa v našej kaplnke som si uvedomil, že to bol muž činu a vnímavý na Boží zámer.

      Keď don Bosco  v Turíne staval Baziliku Panny Márie Pomocnice, ako ste aj sami viacerí na vlastné oči videli, tak po prvýkrát v histórii prevratným spôsobom znázornil obraz sv. rodiny. Malého Ježiška nedrží Panna Mária, ale sv. Jozef.  Dodnes je to jediná časť baziliky, ktorá nebola upravovaná.

      Na čo chcel don Bosco poukázať? Dáva svojím chlapcom vzor muža, ktorý sa stará o rodinu a aktívne sa zapája aj do výchovy. Dovtedy bola výchova v rodine vnímaná výlučne ako starostlivosť matky. 

      Aj v týchto pohľadoch si môžeme pripomenúť a osláviť patróna našej školy sv. Jozefa.

      S pozdravom

       

      Mgr. Igor Pecha SDB, riaditeľ školy 

    • Majster SR v halovej lukostreľbe mládeže
     • Majster SR v halovej lukostreľbe mládeže

      1. 4. 2020

      Tesne pred karanténou sa Jankovi Hanuliakovi podarilo vybojovať titul Majstra SR v halovej lukostreľbe mládeže ako i Slovenský pohár v halovej lukostreľbe dospelých (pritom je vekom ešte len junior) - t.j. dlhodobú súťaž v zimnej halovej lukostreľbe.

      Toto zlato získal už po druhý krát za sebou - minulý rok len ako 18-ročný, teraz len ako 19-ročný. Mal šancu získať zlato aj medzi dospelými, žiaľ, tieto majstrovstvá nám už karanténou zrušili. Medzičasom už bol zaregistrovaný aj na OH v Tokiu, ktoré sa odkladajú, takisto sú zrušené aj kvalifikačné preteky, kde mohol mať možnosť bojovať o miestenku na OH. Takisto všetky mládežnícke súťaže sú zatiaľ pozastavené až do leta.

      Uvidíme ako sa to bude vyvíjať, zatiaľ poctivo trénuje, učí sa a pomáha otcovi aj vo firme.

      Prajem veľa zdravia.

      Mgr.Viera Hanuliaková

    • Oslava sviatku don Bosca
     • Oslava sviatku don Bosca

      31. 1. 2020

      31. január je sviatkom don Bosca. Veľké oslavy začali v kostole Dobrého pastiera na Solinkách, kde sme sa zišli na slávnostnej svätej omši.

      Hlavným celebrantom bol don Tomáš Danko a počas kázne sa nám prihovoril pán Jozef Poláček. Snažil sa poukázať na osobnosť don Bosca a jeho vplyv na doterajší život. Po svätej omši bolo vyhodnotenie najlepších autoopravárov - elektrikárov, lakovníkov. Presunuli sme sa do kina Cinemax, kde sme si pozreli prvú časť filmu Don Bosco. Po filme nasledoval návrat do školy, kde žiaci dostali polročné výpisy. Zamestnanci mali slávnostný obed.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Nové dielne pred sviatkom dona Bosca
     • Nové dielne pred sviatkom dona Bosca

      30. 1. 2020

      V súlade so známym heslom dona Bosca „Byť na čele pokroku!“ sme 30. januára, v predvečer jeho
      sviatku, sprístupnili zrenovovanú autoelektrikársku dielňu a novovybudovanú stolársku dielňu.

      Mladí autoelektrikári sa vo vynovenej dielni budú učiť pracovať s mnohými modernými prístrojmi,
      napríklad osciloskopom, dozvedia sa, ako sa vykonáva diagnostika vozidiel, či ako opravovať
      klimatizáciu.
      Stolári zas získajú potrebné zručnosti v práci s CNC-strojom, ale aj s lejzrovou vypaľovačkou.
      Nechýbal ani „oldomáš“ – chutný guľáš, ktorým pohostili všetkých návštevníkov čerstvo posvätených
      priestorov naši majstri odborného výcviku. Aj v tomto smere sa prejavili ako majstri. Veríme, že aj
      toto prispeje k príprave našich chlapcov na zodpovedný život.

      Mgr. Beáta Jarošová

     • Svetový pohár v halovej lukostreľbe

      23. 1. 2020

      Svetový pohár v halovej lukostreľbe v juhofrancúzskom Nîmes, alias 5. kolo Svetovej série Indoor. Po 34. mieste pred 2 rokmi, 17. mieste pred rokom na tomto istom turnaji, po 9. mieste na decembrovom kole tej istej série v Ríme nakoniec náš študent, Ján Jakub Hanuliak, vybojoval krásne 5. miesto zo 119 juniorských lukostrelcov z celého sveta. Postup do prvej štvorky mu o bod ušiel. Pokiaľ však archívy neklamú, je to historicky najväčší úspech slovenských juniorov na súťaži tohto typu. A odmena za tvrdú prácu.

      Mgr.Viera Hanuliaková

     • Zomrel don Jozef Sobota

      21. 1. 2020

      S tichou bázňou pred Pánom a s nádejou na slávne vzkriesenie Vám oznamujeme, že náš spolubrat salezián kňaz don Jozef Sobota SDB zaopatrený sviatosťami zosnul v Pánovi v nedeľu 19. januára 2020 vo veku 91 rokov.


      V službe Pánovi v Cirkvi a v Saleziánskej kongregácii prežil 70 rokov rehoľného a 55 rokov kňazského života. Svätá omša za zosnulého s pohrebnými obradmi bude v sobotu 25. januára 2020 o 10:30 hod. vo farskom kostole sv. Šimona a Júdu v Námestove.

      Odpočinutie večné daj mu, Pane, a svetlo večné nech mu svieti. Nech odpočíva v pokoji!

      Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia

    • Školský kalčetový turnaj 2020
     • Školský kalčetový turnaj 2020

      27. 3. 2020

      Dňa 10. 03. 2020 sa uskutočnil tradičný kalčetový turnaj, na ktorom sa zúčastnilo 8 dvojíc.

      Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín, kde si zahrali každý s každým. Do semifinále postúpili prví dvaja z každej skupiny. Víťazmi sa stali Ondrej Dubnička a Filip Dauda. 

      Mgr. Miroslav Kaleta

    • ŠKOLA AKO SEN
     • ŠKOLA AKO SEN

      7. 1. 2020

      Každý človek má nejaké sny. Podobné sny mal počas svojho detstva aj don Bosco. Touto myšlienkou začal úvodné slovo náš prednášateľ don Ján Holubčík.

      Po vianočných prázdninách sa zamestnanci školy zišli o deň skôr. Zamýšľali sme sa nielen nad snom don Bosca, ale aj nad našimi snami. Pracovali sme v skupinách a odpovedali na otázky týkajúce sa poslania a hodnôt, postojov a prostriedkov výchovy.  Výchova je záležitosť srdca, ktorá začína komunikáciou. Je veľmi ťažké niekoho vychovávať, ale je to obrovský dar, ktorý si vyžaduje zodpovednosť a vďačnosť. Aj naším cieľom je výchova chlapcov. Chlapcov, ktorí budú plní života a energie. Chlapcov, ktorí budú žiť svoj život naplno. Nech nám teda Páh Boh pomáha a ochraňuje Panna Mária Pomocnica. 

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE
     • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE

      23. 3. 2020

      Hoci z dôvodu zamedzenia šírenia nákazy novým koronavírusom je od 16.3.2020 prerušené vyučovanie aj na našej škole, neznamená to, že by sme sa prestali vzdelávať.

      Okolnosti nás síce prinútili, že nesedíme spolu v triedach a neprebieha „klasické“ vyučovanie, ale študentský život ide ďalej – vrátane získavania nových vedomostí. Musíme si zvyknúť, že najbližšie dni sa budeme stretávať na diaľku. Tento spôsob výučby prináša veľa nového učiteľom aj študentom.

      Jeden z prvých krokov v tejto situácii bolo pre pedagógov pripomenutie si toho, ako na vec. Po objasnení inštrukcií sa od pondelka 16.3.2020 rozbehol systém on – line vyučovania. Študenti a ich rodičia dostali vysvetľujúci mail a zdá sa, že netradičný systém vzdelávania sa rozbehol....

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Vyhodnotili sme školské kolo Hviezdoslavovho Kubína
     • Vyhodnotili sme školské kolo Hviezdoslavovho Kubína

      7. 1. 2020

      Kalendárny rok 2019 sme ukončili vyhodnotením školského kola Hviezdoslavovho Kubína. Zúčastnilo sa na ňom 20 recitátorov zo všetkých ročníkov. Zazneli verše u študentov obľúbených slovenských básnikov Milana Rúfusa, Miroslava Válka, Daniela Heviera, nechýbala Katolícka moderna ani Štúrovci.

      Na prvom mieste sa umiestnil Samuel Kvak z I. NDŠ, na druhom mieste Šimon Jirotka z II. A a tretie miesto obsadil Adrián Boháč z I. D.

      Porota ocenila aj tvorivý prístup Matúša Chovana, Julky Leskovej, Betky Vavricovej, Niky Hodasovej, Mariany Púčekovej, Nikolaja Pálfyho, Patrika Čanigu a Ľuba Fuska - recitátorov z druhej a tretej GDM, ktorí sa predstavili s multimediálnym recitačným pásmom o akademickom maliarovi Ladislavovi Záborskom. Pripravili ho v rámci projektu 30 rokov slobody na hodinách literatúry, dejepisu a občianskej náuky. 

       

      B. Jarošová

      Foto: Adam Chovanec, Maroš Mohylák

    • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom
     • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom

      11. 3. 2020

      Tentokrát naším hosťom bol exalliev, hudobník a manažér Zuzany Smatanovej Pavol Smolka, ktorý sa s nami podelil o svoj životný príbeh, ako sa z malého chlapca milujúceho hudbu, stal „ten“, ktorý pomohol objaviť Zuzanu Smatanovú, založil jej kapelu, zorganizoval jej prvé koncerty, profesionálne aj priateľsky fungujú až doteraz, a aj vďaka nim je na našej hudobnej scéne už 17 rokov kvalitná slovenská hudba.  

      Stretnutie sa nieslo v príjemnej atmosfére, hlavné posolstvo, ktoré zanechal mladým ľuďom bolo: “Choďte za svojím snom, hľadajte svoje talenty, buďte sami sebou, objavte svoju výnimočnosť, naplno robte to, čo máte radi a budete úspešní ....“ A čo mu dali roky štúdia v našej škole?

      „Dôveru v seba a priestor na realizáciu.“

       

      Adriana Tvrdá,
      pedagóg

    • Grafikon na okresnom kole
     • Grafikon na okresnom kole

      11. 3. 2020

      Recitačný kolektív Grafikon, ktorý sme pred časom založili v našej škole z radov grafikov, sa po prvý raz od svojho vzniku zúčastnil na okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.

      Predstavil sa umeleckým pásmom Dovidenia v nebi, venovanom akademickému maliarovi a grafikovi Ladislavovi Záborskému. V pásme boli použité aj zábery z besedy s jeho švagrinou MUDr. Oľgou Čechovou, ktorá mladým rozpovedala pohnutý príbeh tohto významného slovenského výtvarníka. Recitačné pásmo bolo súčasťou širšieho projektu s názvom 30 rokov slobody, v ktorom sme sa venovali aj prínosu katolíckej inteligencie v zápase s totalitou.  

      Napriek tomu, že Grafikon ešte len získava svoje prvé umelecké skúsenosti, porotu oslovili výkony viacerých recitátorov, najmä Julky Leskovej, Betky Vavricovej, Niky Hodásovej, Mariany Púčekovej, ale aj Matúša Chovana, Patrika Čanigu, Nikolaja Pálfyho či Ľuba Fuska. Dokonca dostali ponuku predviesť pásmo aj na iných „scénach“. Cenná bola i možnosť porovnať si rôzne hodnotenia, s ktorými sa mladí umelci stretli – od uznania, že sa tejto téme venovali, až po to, že ide o „retro“, ktoré dnes už nikoho nezaujíma... Uvidíme, čo bude ďalší počin novovzniknutého recitačného kolektívu, každopádne si myslíme, že sa máme na čo tešiť.

      Osobitné poďakovanie patrí hercovi Bábkového divadla v Žiline Jozefovi Abafimu za jeho cenné postrehy a rady.

      Beáta Jarošová,
      pedagogička

    • Lyžiarsky kurz
     • Lyžiarsky kurz

      9. 3. 2020

      Od 17. do 21. februára 2020 sa žiaci druhého ročníka našej školy zúčastnili lyžiarskeho kurzu v prekrásnom prostredí Veľkej Rače. Ubytovaní boli priamo pri hornej stanici sedačky Dedovka, v chate Tadeáš. Kurzu sa zúčastnilo celkovo 43 žiakov a 5 pedagógov.

               V priebehu výcviku sa všetci zodpovedne zdokonaľovali v ovládaní lyží a snowboardu. Svoje lyžiarske majstrovstvo preukázali v záverečných pretekoch v slalome na zjazdovke Dedovka. Najrýchlejším lyžiarom kurzu sa stal žiak II. C Daniel Truchlík. V kategórii žien dominovala Eliška Králiková a zlato v kategórií snowboard získal Andrej Pirošík. 

               Doplňujúcim programom lyžovačky bol výstup na vrchol Veľkej Rače (1236m), ktorý sa nachádza na hranici s Poľskom.

               Určite zaujímavým zážitkom bola beseda s členom horskej služby p. Androvičom, ktorý chlapcom a  dievčatám pútavo priblížil históriu a súčasnosť práce horskej služby s názornými ukážkami poskytovania prvej pomoci v teréne.

               Dlhé zimné večery boli vyplnené zábavno-súťažným programov, ktorý si pripravili jednotlivé triedy. Posledný večer patril vyhodnoteniu a odovzdávaniu cien víťazom v jednotlivých disciplínach.

               V závere sa každý mohol vyjadriť k tomu, čo sa mu najviac páčilo alebo nepáčilo. Väčšina ocenila dobrú partiu a krásne zážitky.

      Ing. Vladimír Běhálek