•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Kama U19 2022
     • Kama U19 2022

      5. 12. 2022

      17.11. 2022. Ako každý, tak aj tento rok, sa naši chalani  zúčastnili futsaloveho turnaju KAMA. Zmenou bolo to, že tentokrát sa nehralo tradične v Dubnici.

      Turnaj sa presťahoval do hlavného mesta Bratislavy . Bol naozaj kvalitný, ale naši chlapci boli dobre pripravení na to, aby ho zvládli. Samozrejme mali na to, aby sa umiestnili na popredných priečkach. No šport je niekedy aj o šťastí a každá chybička, čo i len malá,  sa môže vrátiť aj s úrokmi. Aj keď sa naši chlapci umiestnili z celkového počtu 10 tímov na 7. mieste, tak sa nemajú vôbec začo hanbiť .

      Lucián Rác, žiak

    • Beseda - Závislosti Alkohol a drogy
     • Beseda - Závislosti Alkohol a drogy

      5. 12. 2022

      Beseda na tému závislosti alkohol a drogy sa uskutočnila 29. 11. 2022, viedli ju členovia z klubu abstinentov. Oboznámili žiakov o zdravotných rizikách a škodlivom vplyve alkoholu a drog na ľudský organizmus.

                                                                                             Radoslav Jurko, výchovný poradca

    • Návšteva knižnice
     • Návšteva knižnice

      5. 12. 2022

      Koncom novembra sa prváci a tretiaci odboru grafik digitálnych médií zúčastnili na dvoch podujatiach v Krajskej knižnici v Žiline.

      Tretiaci absolvovali stretnutie venované stratenej generácii, čo sa im iste zíde aj v rámci prípravy na maturitnú skúšku. V prípade prvákov návšteva zahŕňala krátku prednášku o tom, ako knižnica funguje, aké služby poskytuje a ako sa v nej orientovať. Priestor vznikol aj na zábavný kvíz, ktorý nám priblížil, aké je to nevšedné miesto. Viacerí sme využili aj možnosť bezplatne sa zaregistrovať. Bola to záživná skúsenosť, určite sa do knižnice ešte vrátime.

      Sandra Jedináková, Nina Záborská, I.GDM

    • Deň otvorených dverí 22
     • Deň otvorených dverí 22

      30. 11. 2022

      Po niekoľkoročnej pandemickej prestávke sme opäť otvorili dvere našej školy pre všetkých, ktorých zaujíma, ako to u nás vyzerá, ako pracujeme, aká je v našej škole atmosféra...

      Viac ako stovku záujemcov z radov deviatakov a ich rodičov či príbuzných oslovilo pozvanie zúčastniť sa na Dni otvorených dverí. Väčšina návštevníkov pochádzala z blízkeho regiónu, no cestu k nám merali aj z odľahlejších kútov Slovenska.

      Naši žiaci sa ujali skupiniek hostí a sprevádzali ich po budove školy. Nazreli do učební, kde bežalo vyučovanie, no napriek tomu hostia mali možnosť debatovať s učiteľmi aj žiakmi. Nevynechali dielne, kde sa im zas venovali majstri aj žiaci na odbornom výcviku. Prezreli si jedáleň, školský internát a prejsť sa mohli i po vynovenom nádvorí sv. Dominika Savia.

      Ak ste novembrový termín nestihli, tá možnosť je tu znova! Radí vás privítame 9. decembra v čase od 9.00 do 13.00 h.

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca slovenčiny

    • Stužková slávnosť IV. GDM
     • Stužková slávnosť IV. GDM

      25. 11. 2022

       Náš deň 12. 11. 2022 začal sv. omšou v kostole Dobrého pastiera na Solinkách. Sv. omšu nám odslúžil bývalý učiteľ a kolega Marek Vaško, SDB. Po omši a posvätení stužiek sme sa presunuli do sály na Vlčincoch, kde sme odštartovali program.

      Začal večer, nástup, ošerpovali sme učiteľov a dostali stužky. Následne si zatancovali rodičovský tanec, učiteľský tanec a nakoniec tanec s našimi partnermi. Po príhovoroch nasledovala večera. Počas všetkého tam behali fotograf, kameraman a DJ hral úžasnú hudbu,om počas ktorej sa každý bavil. Fotografom bol zhodou okolností bývalý žiak nášho odboru  Po tanečných kolách nasledoval zábavný program, ktorý odštartovali spolužiaci hrou na hudoných nástrojoch. Následne sa pripravila scéna na “Aj múdry nie je dokonalý”, ktorej sa zúčastnili naši traja majstri. Ten, kto poznal svojich študentov najviac si odniesol výherné lístky do tomboly. Nechýbal ani zábavne pripravený tanec a dodatočne nám dvaja chalani predstavili aj podobu hriešneho tanca. Tým sem ukončili zábavnú časť večera a začala voľná zábava. V tombole bolo mnoho cien a každá si našla svojho majiteľa. O polnoci sme zavinšovali aj spolužiakovi, ktorý práve v ten deň oslavoval narodeniny.  Voľná zábava sa skončila nad ránom, keď DJ prestal hrať a začala sa upratovať sála. Bol to nezabudnuteľný večer a ani slovami sa nedá opísať ako som vďačná za triedu akú mám.

      Dominika Bilíková, žiačka IV. GDM

    • Akčný víkend
     • Akčný víkend

      25. 11. 2022

      Zostať na víkend so spolužiakmi niekedy vyžaduje obetu. Inokedy môže byť očakávanou chvíľkou zažiť konečne niečo nevšedné a neformálne.

      11.11.2022 sa opäť ponúkla takáto príležitosť všetkým študentom prvých ročníkov našej školy, kde sa do akcie s názvom Akčný víkend veľkodušne zapojilo štyridsať žiakov. Konečne tu bola možnosť spoločne  prežiť víkend v skupinových stretnutiach, kde sa reflektujú témy, na ktoré často hľadáme odpovede v našich životoch. Víkendový program popretkávaný zábavou a súťažami, ktoré obohatili týchto mladých ľudí sprevádzaných animátormi, saleziánmi a skúsenými pedagógmi, otváral nové horizonty života. Byť spolu, cítiť sa dobre a popritom sa niečo aj naučiť, zažiť,  boli momentami tejto akcie cez zážitkovú pedagogiku. 

      Ján Fábian, SDB

    • Ocenenie otcom biskupom
     • Ocenenie otcom biskupom

      24. 11. 2022

      Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, aj v tomto školskom roku, ocenil študentov katolíckych stredných škôl Žilinskej diecézy.

      V stredu 16. novembra 2022 otec biskup ocenil najlepších žiakov katolíckych stredných škôl Žilinskej diecézy. Slávnosť začala svätou omšou v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline. Žiaci boli ocenení za svoju výnimočnosť, ktorá obsahuje výborný prospech, prístup k štúdiu, úspechy a svedectvo kresťanského života.

      Z našej školy bol ocenený Ján Murín, žiak IV. GDM. Na slávnosti boli prítomní aj rodičia žiakov, triedni učitelia a riaditelia škôl. Cieľom podujatia bolo vyzdvihnúť kladné stránky našej mládeže a povzbudiť ich k ďalšiemu osobnostnému rastu. Po ocenení sa všetci presunuli na spoločné posedenie do diecézneho centra, kde okrem chutného obeda prebehla aj spoločná diskusia o tom, ako ich ovplyvnila katolícka škola a kam povedú ich kroky po maturite.

      Jaroslav Šebeš,
      učiteľ odborných predmetov

    • Vianočné trhy Žilina
     • Vianočné trhy Žilina

      21. 11. 2022

      Po troch rokoch, keď boli Vianočné trhy v Žiline prerušené Covidom, sa opäť naši majstri odborného výcviku spolu so študentmi odboru stolár, postarali o výstavbu kuloáru, kde si budú môcť návštevníci Žilinských vianočných trhov spríjemniť chvíle pri dobrom jedle a punči.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Ak môžete, pomôžte!
     • Ak môžete, pomôžte!

      10. 11. 2022

      Náš minuloročný maturant v odbore GDM Maxim Záborský sa dostal na uznávanú francúzsku filmovú školu Don Bosco International Media Academy (DBIMA)Ide o prvého Slováka prijatého do tejto prestížnej školy spomedzi 60 uchádzačov, pričom do prvého ročníka prijali ôsmich záujemcov. A Maxim je jedným z nich. 
       

      Ako sám hovorí, film ho fascinuje, odkedy si pamätá a chce sa o tom, ako sa nakrúca, dozvedieť všetko. Už počas štúdia na našej SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline sa prejavoval nielen ako vnímavý a rozhľadený mladý človek, ale aj tvorivá osobnosť schopná dať svojim umeleckým predstavám originálny tvar. Maxim stál pri založení filmového krúžku FilmCrew a tvoril  aj scenár prvého krátkeho filmu s názvom Most, s ktorým zvíťazili na medzinárodnom filmovom festivale FestiClip.  Krátky film Canisterapia, ktorý nakrútil ako maturitnú prácu, postúpil do finále súťaže krátkych filmov Cineama. Aj tieto filmy svedčia o tom, že Maxim si nekladie jednoduché otázky, nech už ide o vzťahy rodičov a detí (film Most), ale aj  o zložité otázky (ne)schopnosti komunikovať, žiť vo vzťahoch či zvládať vlastnú agresivitu (Canisterapia). 

      Štúdium na DBIMA je však finančne veľmi náročné. Maxim sa snaží našetriť si prostriedky na začiatok štúdia, no  ide o sumu 20 tisíc eur ročne (bakalárske štúdium trvá tri roky). A tu môžeme viacerí pomôcť.  Prostredníctvom dobročinného portálu Doniu je možné dozvedieť sa o Maximovi viac a podporiť ho... Link: https://www.donio.sk/maxim-ma-sancu-studovat-vo-francuzsku

      Rozvíjať Maximov talent je náš spoločný záujem, lebo má  nadanie a  ambíciu hľadať odpovede aj na naše otázky...  Ak môžete, pomôžte!

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca slovenčiny

    • Kým kohút nezaspieva – klasika, ktorá zaujala
     • Kým kohút nezaspieva – klasika, ktorá zaujala

      9. 11. 2022

      V utorok 8. novembra sme sa zúčastnili na divadelnom predstavení drámy Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva v podaní Slovenského filmového divadla.

      Nielenže si maturanti „naživo“ prebrali jedno z maturitných zadaní a osviežili si ho aj tí, ktorí už maturovali dávnejšie – hlavne sme po dlhom čase mali možnosť zažiť atmosféru ozajstného divadla. Príbeh z čias druhej svetovej vojny žiakov oslovil. Pozorne sledovali dianie na scéne a ako sa niektorí vyjadrili, ani raz sa nepozreli do mobilu... Ťažké morálne otázky ich nenechali ľahostajnými: Desať náhodných nevinných ľudí odsúdených na smrť. Zvrat udalostí žiada smrť len jedného z nich. Ako sa rozhodnú? Ako by sme sa rozhodli my? Ako by sme sa správali v podobnej situácii? Žiaci ocenili, že herci držali divákov, ktorí boli zvedaví, ako sa hra skončí, po celý čas v napätí. Aj na druhý deň sme sa na hodinách slovenčiny rozprávali o ich postrehoch a mnohé boli vskutku veľmi zaujímavé. Viacerí sa vyjadrili, že by si podobný povznášajúci zážitok dopriali opäť.

      Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohto vydareného podujatia. Slovenské filmové divadlo hru pripravilo v rámci projektu Literatúra na javisku a ponúka aj spracovanie ďalších diel našej a svetovej literatúry. Viac sa dozviete na:  https://filmovedivadlo.sk.

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca slovenčiny

       

      Niekoľko postrehov z debaty o predstavení v I.C:

      „Najviac sa mi páčilo, že pán Nikto sa nenechal urážať. Nepáčilo sa mi, že holič Uhrík hádzal na ostatných špinu...“ (Sebastián)

      „Každý má svoju cenu. Je jedno, či si chudobný alebo bohatý, všetci máme rovnakú cenu – mimoriadnu!“ (Michal)

      „Dej bol napínavý, ukazujúci strach človeka o život. Výborní herci. Dobrá téma.“ (Marcus)

      „Veľmi sa mi páčilo napätie, ktoré sa udržalo počas celého predstavenia. A páčila sa mi myšlienka, že všetci sme si rovní. (Šimon)

      „Boli tam pekné baby...“ (Adam)

      „Páčilo sa mi odhalenie pravej tváre ľudí v zúfalej situácii, ktorá niektorých dohnala až k vražde.“ (Ján)

      „Pán Nikto si zachoval svoju tvár, nebol falošný a chamtivý, jediný mal čisté srdce a svedomie. Bol úprimný a priamy. Nepáčilo sa mi, že bol vojak a sedel chrbtom k ostatným, aj keď vedel, že sa ho už Uhrík pokúsil zabiť.“ (Michal)

       

    • Stužková II. NDŠ
     • Stužková II. NDŠ

      9. 11. 2022

      Dňa 28.10.2022 sme svätou omšou v kostole sv. J. Bosca začali stužkovú slávnosť triedy II. NDŠ. Na záver sv. omše nám „Bráško“ don Marián Bundzeľ, posvätil naše zelené stužky.

      Po svätej omši sme sa presunuli do sály v kultúrnom dome Závodie, kde sme slávnostným nástupom otvorili našu stužkovú slávnosť. Pre našich rodičov, pedagógov a hostí sme si pripravili pekný a zábavný program. Na našej stužkovej nechýbala ani tombola plná zaujímavých cien. Bavili sme sa do rána tancom, hudbou a spevom.

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Oceňovanie žiakov VÚC
     • Oceňovanie žiakov VÚC

      9. 11. 2022

      Oceňovanie žiakov ŽSK

      Vo štvrtok 27.10.2022 bol náš žiak Martin Maďar z II. NDŠ ocenený predsedníčkou VÚC na veľmi peknej akcii v sobášnom paláci v Bytči. Martin bol nominovaný na ocenenie za mimoriadne študijné a pracovné výsledky -  je vzorom pre svojich spolužiakov. Akcia bola sprevádzaná kultúrnym programom žilinského gymnázia.

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Záložka do knihy spája slovenské školy
     • Záložka do knihy spája slovenské školy

      8. 11. 2022

      Národný inštitút pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc tento rok vyhlásil už 11. ročník celoslovenského projektu pre stredné školy Záložka do knihy spája slovenské školy.

      Cieľom tohto projektu je nadviazanie kontaktov s inými strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh.  Témou tohto roka bolo:  Najlepší fantasy príbeh podľa mňa vyzerá takto... Tento rok sme si vzájomne vymenili vlastnoručne vyrobené záložky do knihy so strednou školou obchodu a služieb v Trenčíne. Žiaci prejavili svoju kreativitu a fantáziu.

      Mgr. Darina Stebnická, pedagóg

    • Týždeň mobility
     • Týždeň mobility

      9. 11. 2022

      V rámci aktivity týždeň mobility sme pre našich žiakov, ktorí na dochádzanie do školy používajú dvojkolesové tátoše, prichystali raňajky. Vďaka, že šetrite phm, budujete silné zdravie a znižujete emisie 

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Beh 17. novembra
     • Beh 17. novembra

      9. 11. 2022

      Už  56. ročník behu 17. novembra,ktorý je súčasťou Univerzitných športových dní 2022 sa zúčastnili dvaja žiaci nadstavboveho štúdia. Aj keď sa neumiestnili na stupni víťazov ďakujeme za peknú reprezentáciu našej školy.   

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Zber mobilov
     • Zber mobilov

      9. 11. 2022

      Aj tento rok sme sa ako škola zapojili do RECYKLOHRY - zber mobilných telefónov. Celkovo sme za október vyzbierali 104ks. Vďaka, že spoločne bojujeme s drobným elektroodpadom. Recyklácia je cesta ako opätovne vrátiť nerastné bohatstvo do obehu.

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • ONLINE konferencia READYCON
     • ONLINE konferencia READYCON

      7. 11. 2022

      Žiaci maturitných ročníkov mali opäť možnosť zúčastniť sa na online konferencii READYCON, ktorá sa uskutočnila  vo štvrtok 27. októbra. Jej cieľom bolo poskytnúť žiakom prehľad o aktuálnych trendoch a možných víziách budúcnosti, aby vedeli robiť  lepšie rozhodnutia, ktoré im pomôžu uplatniť sa v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí.

      Počas takmer troch hodín prezentovania, maturanti II.NDŠ sledovali reláciu s témou Strojárstvo v praxi,  žiaci IV.GDM sa zaoberali témou Informačné technológie v praxi.  Maturanti ohodnotili ponúkané témy ako veľmi zaujímavé.

      Ing. Janka Funtíková, pedagogička

    • Envirokonferencia
     • Envirokonferencia

      9. 11. 2022

      Enviro konferencia ŽSK (3.11.2022)

      Témy ochrany životného prostredia sú každým dňom aktuálnejšie. ŽSK pripravil stretnutie envirokoordinátorov zo škôl v Žilinskom kraji s cieľom zistiť potreby a možnosti škôl pri aplikácii enviroprojektov a dobrovoľníckych akcií. 

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg