•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Exkurzia do tlačiarne Neografia
     • Exkurzia do tlačiarne Neografia

      4. 11. 2022

      iaci 3. GDM mali 27. októbra 2022 možnosť ísť na exkurziu do tlačiarne NEOGRAFIA vo Vrútkach.S pani učiteľkou Mieresovou a s pánom učiteľom Šebešom sme išli na exkurziu do tlačiarne NEOGRAFIA vo Vrútkach.

      Pán sprievodca nás previedol po celom areáli, kde sme videli začiatok procesu výrobu knihy až po výsledok, ktorý putuje ku zákazníkom.Sme vďační, že si na nás v tlačiarni našli čas, a že sme pochopili výrobe knihy o čosi viac.

      Jureková Terézia III.GDM

    • Webinárový seriál SUBKULTÚRY a KONTRAKULTÚRY mládeže
     • Webinárový seriál SUBKULTÚRY a KONTRAKULTÚRY mládeže

      3. 11. 2022

      Národný inštitút vzdelávania a mládeže pripravil 8 dielny webinárový seriál SUBKULTÚRY A KONTRAKULTÚRY MLÁDEŽE. Každý týždeň počas tohtoročnej  jesene a zimy sa bude rozprávať o rôznych subkultúrach a kontrakultúrach mládeže, ako aj hudobných žánroch, ktoré ich formovali a významne ovplyvnili celý svet. Webináre sú určené aj žiakom a študentom od 15 rokov. Budú prebiehať online na platforme ZOOM, sú bezplatné a je možné zúčastniť sa len vybraných tém.

       

      Bližšie informácie nájdete v prihláške:

      https://forms.office.com/r/26Hxss8ZNg

       

      Plán webinárov:

      26.10.2022- Blues- z plantáží USA do celého sveta (16:00 -17:30)

      02.11.2022- Hip Hop-Slová z tmy - z getta ku zlatým šoškám (16:00-17:30)

      09.11.2022- Ako vznikol Rock? Dnes to nebude o geológii (16:00-17:30)

      16.11.2022- Hippies- kontrakultúra, ktorá zasiahla masy (16:00-17:30)

      23.11.2022- Metalisti- Spoločnosť pod váhou ťažkého kovu (16:00-17:30)

      30.11.2022- Skinheads - robotnícka trieda nespokojnej mládeže (16:00-17:30)

      7.12.2022- Punk ako reakcia na spoločenskú situáciu (16:00-17:30)

      14.12.2022 Potrebujeme svoj punk?" Punk v Československu a na Slovensku  (16:00-17:30)


      ​​​​​​​Plagát:
      NIVAM_Pozvanka_Subkultury.pdf


      Mgr. Michaela Štubňová,


    • Aj my sme sa zúčastnili svätorečenia v Ríme
     • Aj my sme sa zúčastnili svätorečenia v Ríme

      26. 10. 2022

      V nedeľu 9. októbra vyhlásil pápež František saleziána koadjútora Artemide Zattiho za svätého. Na túto slávnosť v Ríme putovala aj skupinka z našej školy, ktorú sme zastupovali my žiaci spoločne s exallievmi, majstrami a saleziánmi. Mali sme tiež špeciálnu úlohu a to priniesť na svätorečenie spomienkové predmety - obrázky s podobizňou sv. Artemide Zattiho. Ako škola sme boli oslovení vyrobiť tieto podobizne, ktoré sa stali  darčekom pre vyše 700 pozvaných hostí svätorečenia, najmä pre saleziánov koadjútorov z celého sveta.

      Naša púť do Ríma bola plná zážitkov, úsmevných príhod, ale aj odriekania a sebazapierania. Naši organizátori pre nás pripravili pekný program a cestou do Ríma si ešte spravili krásny výlet.  Prvý deň vo štvrtok sme navštívili majestátne Dolomity, kde sme sa potešili prenádherným výhľadom a úžasnou prírodou. Navštívili sme aj rodný dom sv. Artemide Zattiho. Ďalší deň sme v turistike pokračovali na Cinque Terre tentoraz s výhľadom na more, v ktorom sme sa aj osviežili. V piatok večer sme úspešne dorazili do Ríma. V sobotu dopoludnia sme sa spolu so saleziánskou rodinou z celého sveta v aule Pavla VI. zúčastnili sv. omše, ktorú celebroval generálny predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime. Po sv. omši nás prišiel pozdraviť svätý otec František. Poobedie sme venovali prechádzke po Ríme a kochaniu sa úžasnými pamiatkami, ktorých je v Ríme neúrekom. A v nedeľu sa už konala slávnostná sv. omša, pri ktorej svätý otec František svätorečil saleziána Artemide Zattiho a kňaza Jána Krstiteľa Scalabriniho. Poobede sme tiež navštívili katakomby sv. Kalixta, ktoré boli krásnou čerešničkou nášho programu a púte v Ríme. Všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli zúčastniť sa tejto jedinečnej púte, patrí veľká vďaka.

      študent Šimon Jirotka, II.NDŠ

     • Imatrikulácie

      24. 10. 2022

      Imatrikulácie sú súčasťou prijatia žiakov prvých ročníkov do jednotlivých cechov. Aj v našej škole si tretiaci počas štvrtkového poobedia (20. 10) pripravili úlohy pre prvákov.

      Prváci boli trošku vystrašení a plní očakávania, čo ich čaká. Všetko dobre dopadlo. Grafici si vyskúšali spoločné kreslenie, autoopravári nám ukázali montáž a demontáž kolesa, upratovanie jednotlivého náradia či meranie napätia. Stolári pílili drevo, zatĺkali klince a murári nanášali strierku. Nechýbalo ani úsmevné video, ktoré si pripravili tretiaci. Celým programom nás sprevádzali moderátori a program bol spestrený hrou na klávesy. Záver sa niesol v duchu odovzdávania cechovacích listov a prijatia do jednotlivých cechov. Ďakujeme všetkým, ktorí program pripravovali a aj prvákom, že sa doň zapojili. Prajeme všetkým prvákom úspešné štúdium v našej škole.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Exkurzia parlament
     • Exkurzia parlament

      24. 10. 2022

       

      Po dlhšej ceste sme prišli do Bratislavy, kde sme sa tešili na všetko, čo nám dnešný výlet ponúkne. Cestou do parlamentu sme sa zastavili na mieste, kde minulý týždeň boli zavraždení dvaja mladí ľudia, aby sme prejavili, že nenávisť plodí zlo a aké môže mať fatálne následky.

      Dostali sme sa do parlamentu, kde sme naživo videli hlasovanie národnej rady a dozvedeli sa množstvo zaujímavosti. Pútavým rozprávaním nás pán previedol priestormi, odfotili sme sa s čestnou strážou a obdivovali nádherné obrazy, ktoré majú hodnotu niekoľko miliónov eur. Následne nás pred hradom čakal šofér autobusu, ktorý bol aj naším sprievodcom. Prehliadka starého mesta s výkladom nás obohatili. Poukázal na renesančné a iné historické budovy či pamiatky. Prehliadka skončila pri Eurovei, kde sme mali rozchod. Na záver sme sa zastavili v pražiarni Zlaté zrnko, ktorá sa nachádza v Ivanke pri Dunaji. Bol o únavný, ale obohacujúci deň plný zážitkov.

      Autor: žiaci I. GDM

    • Po stopách dona Bosca a inšpirácia zo saleziánskych škôl
     • Po stopách dona Bosca a inšpirácia zo saleziánskych škôl

      21. 10. 2022

      Osem zamestnancov našej školy sa s cieľom poďakovať za roky strávené na našej škole a nájsť ďalšiu inšpiráciu vybralo na cestu k donovi Boscovi a jeho dielam.

      Okrem miest, kde pôsobil, a ktoré radi navštevujeme s našimi chlapcami, sme vďační za možnosť navštíviť saleziánske školy: internátne Gimnazija Želimlje pri Ľubľane v Slovinsku a SOŠ podobnú tej našej CFP Rebaudengo v Turíne, ktorá pripravuje budúcich autoopravárov.

      Táto škola je veľmi podobná našej, 360 mladých ľudí tu majú možnosť splniť si povinnú školskú dochádzku prostredníctvom trojročných odborov a získať kvalifikáciu v elektrotechnickom, strojárskom a automobilovom sektore. 

      Hlavným cieľom strediska je ľudský, náboženský a profesionálny rast mladých ľudí podľa výchovnej metódy sv. Jána Bosca. V tomto zmysle sú orientované všetky kultúrne, náboženské, odborné a rekreačné aktivity. V škole pôsobí vzdelávací tím na podporu týchto aktivít a propagátor iniciatív, ktoré podporujú rast človeka.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Autosalón v Nitre
     • Autosalón v Nitre

      14. 10. 2022

      Vo štvrtok 13. 10. 2022 sa druháci mechanici zúčastnili autosalónu v Nitre. Výstava bola pre všetkých zaujímavá a inšpirujúca.

      Zoznámili sme sa s novinkami zo sveta motorizmu. Nechýbala ani prehliadka veteránov či vojenskej techniky. Medzi unikáty výstavy patrilo prvé slovenské vodíkové vozidlo superauto. Jedna z výstavných hál bola venovaná tuningovým skvostom z celého Slovenska. Videli sme viaceré autá napr. bavorák e 46, ktorý mal v sebe motor z AMG - vého mercedesu a felícia s výkonom 464 koní. Bol to úžasný zážitok a určite neľutujeme, že sme sa tejto akcie zúčastnili. 

      Lukáš Cinko,
      žiak II. C

    • Turnaj o pohár riaditeľky školy
     • Turnaj o pohár riaditeľky školy

      12. 10. 2022

      27.09.2022 sa v našej škole uskutočnil tradičný  turnaj, o pohár riaditeľky školy vo futsale, medzi jednotlivými ročníkmi.

      Turnaja sa zúčastnili žiaci jednotlivých ročníkov, ktorí proti sebe bojovali najprv základnej skupine každý s každým a potom v semifinále, kde porazení hrali o tretie miesto a víťazi postúpili do finále. Vo finále sa stretli žiaci maturitných ročníkov a žiaci prvých ročníkov. V súboji o tretie miesto si to zase rozdali žiaci druhých a tretích ročníkov. Viac šťastia mali druháci, ktorí skončili napokon tretí a tretiaci skončili na štvrtom mieste. Celkovým víťazom sa stali žiaci maturitných ročníkov, ktorí porazili prvákov až na pokutové kopy. Najlepším strelcom sa stal Matúš Verčík a brankárom Andrej Šterba. Všetkým ďakujeme za účasť a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto turnaja.

      Miroslav Kaleta,
      vychovávateľ

    • Naši žiaci vyrobili spomienkové predmety na svätorečenie Artemide Zattiho v Ríme
     • Naši žiaci vyrobili spomienkové predmety na svätorečenie Artemide Zattiho v Ríme

      7. 10. 2022

      V nedeľu 9. októbra vyhlási pápež František saleziána koadjútora Artemide Zattiho za svätého. Na túto slávnosť sa v Ríme zíde okolo 800 saleziánov z celého sveta. Všetci prítomní dostanú ako spomienkový predmet obrázok s podobizňou sv. Artemide Zattiho, ktorý vyrobili naši študenti.

      Organizátori svätorečenia Artemide Zattiho oslovili našu školu, či by nemohla vyrobiť pamiatku pre všetkých oficiálnych účastníkov svätorečenia v Ríme. Naši stolári pripravili lepené ikony na dreve – obrázky nanesené špeciálnou technikou na drevenú podložku.

      Skupinka našich stolárov i stolárskych majstrov doplnila slovenskú výpravu 11 koadjútorov, dvoch kňazov a provinciála saleziánov dona Petra Timka a nesú tieto darčeky do Ríma. V sobotu 8. októbra dopoludnia o 10:00 hod. sa v Aule Pavla VI. vo Vatikáne zúčastnia svätej omše, ktorej bude predsedať hlavný predstavený saleziánov dona Bosca don Ángel Fernández Artime. Na poludnie o 12:00 hod. sa uskutoční osobitná audiencia u pápeža Františka pre všetkých saleziánov a členov saleziánskej rodiny, ktorí prídu na Zattiho kanonizáciu.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • CINEAMA - 30. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby
     • CINEAMA - 30. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby

      4. 10. 2022

      Do 30. ročníka celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby sa prepracovali aj naši dvaja žiaci a to v kategórii hraný film. Daniel Mokryš a jeho film Silent Home spolu s Maximom Záborským a jeho dielom Canisterapia.

      Zúčastniť sa, nájsť komunitu ľudí, ktorí zdieľajú rovnakú vášeň pre film a prezentovať svoju prácu, ktorú hodnotia profesionáli. Tieto podnety prilákali aj jedného z našich študentov – Daniela Mokryša,  aby prišiel do Kina Žriedlo v Bardejovských kúpeľoch a ponoril sa na tri dni do sveta filmu.

      Akcia bola otvorená nielen pre tvorcov, ale aj pre ľudí, ktorí chcú objavovať amatérske filmy. Veľká kinosála ponúkala filmový zážitok a bar zasa priestor, kde sa počas prestávok schádzali ľudia na neformálne rozhovory. Mimo premietania filmov bolo možné zapojiť sa do rôznych aktivít ako napríklad workshop natáčania s analógovou kamerou s 8mm filmom, ktorý ste si namieste mohli aj vyvolať. Mimo amatérskych filmov boli na programe aj iné aktivity, napríklad v piatok večer sa premietal poľský film Amatér od režiséra Krzysztofa Kieślowského, a v sobotu večer pásmo krátkych filmov nakrútených na úzky film s názvom Osmičkári. Taktiež sme si zahrali filmársky kvíz alebo maľovali sprejmi.

      Veľkým prínosom pre mladého filmára-amatéra bola možnosť neoficiálneho rozhovoru s porotou ohľadom filmov. Pre súťažiacich bolo vytvorené aj interview, kde zodpovedali otázky, ktoré sa týkali ich ako tvorcov alebo ich diela.

      Vyhodnotenie bolo vo väčšine kategórií urobené bez poradia. Nikto nebol prvý ani posledný, všetci dostali diplom. Pár jednotlivcov dostalo hlavnú cenu, ktorou bola cena poroty. Celkový program bol veľmi príjemný.

      Daniel Mokryš,
      žiak

    • Drevo medzi nebom a zemou
     • Drevo medzi nebom a zemou

      30. 9. 2022

      S potešením oznamujeme, že náš bývalý kolega, majster odborného výcviku a známy rezbár Jarko Mieres vystavuje svoje diela v budove Diecézneho centra v Žiline na Kalinčiakovej ulici. Výstava s názvom Drevo medzi nebom a zemou je súčasťou 13. ročníka Týždňa kresťanskej kultúry, ktorý pripravuje žilinský Inštitút communio.

      Ak sa zastavíte v pracovných dňoch od  v čase od 7.00 do 15.00, očaria vás jednak jednoduché prírodné motívy, ale aj prepracované ikony, kríže či plastiky Panny Márie. Výstavu si môžete pozrieť do konca októbra.

      Pripomíname, že majster Mieres je aj autorom viacerých diel v saleziánskom Kostole sv. Jána Bosca v Žiline, vytvoril napríklad krížovú cestu, ale aj pôsobivú sochu Panny Márie Pomocnice.

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca

    • INSTRET
     • INSTRET

      30. 9. 2022

      Ďalšie pokračovanie inšpiratívnych stretnutí s podnikateľmi na našej škole v spolupráci s OZ Cesty k podnikaniu tento školský rok odštartovala Ivetka Hrabovská z firmy Gentlejam. Spolu s manželom sa rozhodli podnikať a priniesť na gastronomický trh novú vlnu delikates - špičkový džem, v ktorom je ukrytá božská chuť čerstvého ovocia, voňavého korenia a prémiového alkoholu.

      Tejto akcie sa zúčastnili aj študenti stredných škôl – OATA a SSOŠ, ktorí mali možnosť ochutnať výnimočné produkty Gentlegam.

      Sympatická podnikateľka sa s nami podelila o svoj príbeh „výroby džemu“, o nápade, o začiatkoch, o chybách a úspechoch. Jej úspech už ocenili aj na EXPO 2022 v Dubaji.

      Adriana Tvrdá, učiteľ

    • Celoškolská duchovná obnova
     • Celoškolská duchovná obnova

      16. 9. 2022

      Začiatok školského roka bol spestrený celoškolskou duchovnou obnovou, ktorou nás v stredu 14. 9. 2022  obohatil novokňaz salezián Ján Butkovský.

      Ponúkol nám viacero možností uvažovať nad životom. Položil viaceré otázky na zamyslenie. Okrem duchovného slova nám ponúkol možnosť zamyslieť sa nad obrazom Vincenta van Gogha. Po prednáške bola možnosť svätej spovede a celú obnovu sme ukončili slávnostnou sv. omšou pri príležitosti Povýšenia sv. kríža.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Školenie učiteľov vo firme BOSCH Praha
     • Školenie učiteľov vo firme BOSCH Praha

      5. 9. 2022

      Aj počas letných dovoleniek sa učitelia odborných predmetov Ing. Janka Funtíková a Ing. Ján Synák vzdelávali.

      Naši vyučujúci sa zúčastnili na dvojdňovom školení s aktuálnou témou týkajúcou sa hybridných pohonov v pražskej firme BOSCH. Získané poznatky o týchto najmodernejších technológiách  zakomponujú a využijú vo vyučovaní odborných predmetov, jednak autoopravárov, ale aj žiakov nadstavbového štúdia odboru dopravná prevádzka.

      Ing. Janka Funtíková, pedagogička

    • Otvorenie školského roka
     • Otvorenie školského roka

      23. 9. 2022

      Po letných prázdninách sme opäť zasadli do školských lavíc. Niektorí sa vrátili na známe miesto. Pre iných bude naša škola novou možnosťou a šancou naučiť sa i spoznávať niečo nové, doposiaľ neprebádané.

      Po slávnostnej svätej omši sa nám prihovorila pani riaditeľka a do nového školského roka nám popriala veľa elánu a chuti do učenia. Nechýbalo ani spoločné fotenie a stretnutie v triedach. Navzájom si teda poprajme, nech je pre nás nový školský rok plný dobrodružstiev a výziev. Nech si na jeho konci môžeme povedať, že bol pre nás prínosom.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • 3D v živote pedagóga
     • 3D v živote pedagóga

      31. 8. 2022

      Vstup do nadchádzajúceho školského roka odštartovali zamestnanci školy už tradične predĺženou duchovnou obnovou, už tradične v malebných Čičmanoch.

      Jadrom nášho trojdňového stretnutia bola osobnostná formácia zameraná na viaceré roviny života pedagóga. Hlavným prednášateľom bol saleziánsky spolupracovník a pedagóg Andrej Rajský. Hovorili sme o vznešených ideáloch služby mladým a Pánu Bohu, ale aj o ich konkrétnej realizácii v interakciách a dennodenných zápasoch. Zaoberali sme sa viacerými rovinami osobnosti pedagóga, identity, schopnosti komunikovať, vzťahov, ale aj rozmerom hĺbky jeho povolania. Uvažovali sme nad tým, že naše povolanie pramení z Božieho pozvania a z vlastných rozhodnutí, kým chceme byť, kadiaľ chceme kráčať. Pre inšpiráciu sme sa pristavili aj pri starovekom Aristotelovi a jeho štyroch cnostiach: pedagogickej láske, praktickej múdrosti, umiernenosti či udatnosti.

      Okrem účasti na formácii, sme i tentoraz mohli využiť prítomnosť kňazov na duchovné rozhovory či sviatosť zmierenia. Z výšin vznešených ideálov sme sa radi zniesli aj do každodennosti a pozhovárali sa pri opekačke alebo spoločenskom večeri, kde už tradične nechýbala ani heligónka, ani gitara, ani spev.

      Vstupujeme do nového školského roka, plného výziev, očakávaní či predsavzatí – bude zaujímavejší, podnetnejší, náročnejší? Je nový. Berme ho ako jedinečnú šancu dozvedieť sa niečo nové, tvoriť, rásť... Tak sa jej chopme – spoločne!

       

      Beáta Jarošová,
      pedagogička

    • Najlepší autoopravári prvého ročníka
     • Najlepší autoopravári prvého ročníka

      11. 7. 2022

      Najlepší autoopravári prvého ročníka

      Celoročná súťaž o najlepšieho autoopravára prvých ročníkov má svojich víťazov. Žiaci boli
      štvrťročne preverovaní z odborných predmetov a praktických zručností.
      1. Martin Murín I.B
      2. Roman Suchár I.B
      3. Roman Danko I.D

      Blahožemáme

                                                                                       Ing. Janka Funtíková, pedagóg