•  

    

    

    

    

    

    

    

     • 30 rokov v službe mladým!

      7. 4. 2021

      Naša škola slávi tento rok 30. výročie svojho založenia!

      Chceme preto pozvať všetkých našich žiakov, rodičov, zamestnancov, exallievov, ale aj ďalších partnerov a priateľov našej školy, aby sa spojili spoločne s nami vo vďačnosti za týchto 30 rokov v službe mladým.

      Fotky, videá, on-line debaty a rozhovory, či svedectvá mnohých exallievov, rodičov a zamestnancov nám pomôžu lepšie si priblížiť a zaspomínať si na zaujímavé a dôležité momenty histórie školy. Protagonistami a tvorcami týchto aktivít budú samotní žiaci a zamestnanci.

      Počas apríla nám svoje svedectvo a skúsenosti so školou priblížia niektorí rodičia. Čakajú nás 3 on-line "spomienkovania" so zaujímavými hosťami a na konci apríla veľká SJOROZA súťaž. Oslavy však budú priebiehať v digitálnej on-line forme až do konca školského roka.

      Sledujte preto náš web a sociálne siete, aby Vám neušlo nič zaujímavé!

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

       

    • Mediálna gramotnosť – Nenechajte so sebou manipulovať
     • Mediálna gramotnosť – Nenechajte so sebou manipulovať

      18. 3. 2021

      V ponuke online vzdelávacích aktivít možno nájsť množstvo podnetných vecí. Isto medzi ne patril aj nedávny online workshop o mediálnej gramotnosti.

      O tom, ako sa tvoria a upravujú mediálne obsahy, ako fungujú mediálne spoločnosti, kto vlastní médiá, ako rozlíšiť komerčný obsah od spravodajského, ako odhaliť mediálne manipulácie a konšpiračné teórie, o tom a ešte o mnohom inom žiakom II.NDŠ  porozprávala lektorka Aneta Bednářová.

      Online workshop pre našu školu zrealizovalo OZ Cesty k podnikaniu v spolupráci s Akademii mediální gramotnosti.

      Verím, že vďaka hodnotnému obsahu workshopu, odkazom na rôzne  linky, filmy a seriály, ktoré hovoria o tejto problematike, budeme vedieť čítať a analyzovať mediálne obsahy, rozumieť im a využívať ich pre svoje potreby.

      Adriana Tvrdá

     • Filmárske "pokecy" č. 1 - OBRAZ A ZVUK

      16. 3. 2021

      Dnes v prvom Live streamingu o 19:00 na FaceBooku SOŠ sv. Jozefa Robotníka privítame dvoch zaujímavých hostí:

      • Andrej Konušík - po praktických skúsenostiach vo "full service" agentúre prišiel učiť na našu školu, venuje sa najmä videám, animácii, fotografii ale aj webom
      • Tomáš Fečo - náš exalliev sa vypracoval na kreatívneho videomakera, pracuje nielen za kamerou, ale tiež ako scénograf a strihač

      Naši moderátori, študenti 2. ročníka GDM Tadeáš Petrášek a Daniel Mokrýš sa ich budú pýtať na ich skúsenosti, tvorbu, ale aj záujmy a preferencie "za kamerou".

     • Live Filmárske "pokecy"

      15. 3. 2021

      FILMÁRSKI A FILMOVÍ NADŠENCI POZOR! 🤩🎥🎞️

      Máme pre vás hŕstku zaujímavých stretnutí o filmovaní! Ako sa tvorí námet, realizuje, nakŕúca či hrá? Týmto témam sa budeme venovať v našich Live FILMOVÝCH "POKECOCH"📺 

      Každý marcový utorok (16-23-30) o 19:00 na FaceBooku SOŠ sv. Jozefa Robotníka 

      Tešia sa na Vás naši hostia zo sveta filmovania a moderátori - študenti z odboru grafik digitálnych médií.

       

    • Online vyučovanie, tentoraz o kontajnerovej doprave
     • Online vyučovanie, tentoraz o kontajnerovej doprave

      15. 3. 2021

      Spolupráca našej školy s Katedrou cestnej a mestskej dopravy Žilinskej univerzity systematicky pokračuje aj v čase dištančného vzdelávania. Osobitne prínosná je pre študentov odboru dopravná prevádzka a nebolo to inak ani počas ostatnej online vyučovacej hodiny.

      Žiakov privítal vedúci katedry prof. Jozef Gnap, PhD. Tentoraz sme sa zaoberali témou kontajnerová doprava, ktorú prezentovali Ing. Peter Marienka a Ing. František Synák, PhD. Zaujímavé boli najmä informácie spojené s cestou kontajnera od odosielateľa na miesto určenia, či už cestnou, železničnou alebo lodnou dopravou do krajín alebo z krajín Európskej únie.

      „Kontajner precestuje doslova celý svet. Dozvedeli sme sa o rôznych kritériách na prepravu tovaru alebo ako sledovať tovar. Kontajner je prepravovaný najčastejšie na lodiach. Potom sa už často distribuuje cestnou dopravou na miesto určenia, “ zhrnul jeden z účastníkov online vyučovania.

      Ďakujeme a tešíme sa na pokračovanie tejto užitočnej spolupráce.

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Maroš Pjontek, žiak II. NDŠ

     • Naši Exallievi, hľadáme Vás!

      5. 3. 2021

      DOTAZNÍK PRE EXALLIEVOV

      Milí exallievi,

      tohto roku slávime 30-te výročie založenia našj školy. Keď sa občas stretneme s Don Ferdom Kubíkom, Jurajom Malým či Mariánom Bielikom, Vilom Riškom, Štefanom Wallnerom, Jožkom Sarneckým,... a rozpamätávame sa na Vaše študentské časy, tak nám to už ide dosť ťažko, už je Vás veľa. :) 

      K 30-temu výročiu našej školy chystáme už tradičné spoločné stretnutie. Oslavu však nateraz presúvame z tradičného 1. mája na september. 

      Aj kvôli tomu Vám zasielame dotazník, v ktorom môžete aktualizovať Vaše údaje a kontakty z obdobia z Vašich študentských čias. Ak máte vo svojom okolí niektorých exallievov, na ktorých možno nemáme aktuálny kontakt, prepošlite im, prosím, túto správu.

      Za dotazník ďakujeme. Veľa síl, zdravia a radosti zo života všetkým želáme!

      Zostávam s pozdravom, Mgr. Igor Pecha SDB, riaditeľ SOŠ sv. Jozefa Robotníka

       

    • Druhý cyklus finančnej gramotnosti – BÝVANIE
     • Druhý cyklus finančnej gramotnosti – BÝVANIE

      5. 3. 2021

      Pokračovaním nášho online cyklu finančnej gramotnosti bola tentoraz prednáška lektorky Mgr. Veroniky Škrobákovej zo spoločnosti Partners group o bývaní.

      Zabezpečenie vlastného bývania bez nutnosti čerpať hypotekárny úver je ideálom, ku ktorému má väčšina ľudí a zvlášť mladých, po absolvovaní školy poriadne ďaleko. Ale dá sa to, o tom sa presvedčili aj naši študenti. Mali možnosť sa oboznámiť s piatimi krokmi k vlastnému bývaniu, ktoré im môžu pomôcť vyhnúť sa možným rizikám v budúcnosti.

      Adriana Tvrdá

    • V službe pani účtovníčky už 25 rokov!
     • V službe pani účtovníčky už 25 rokov!

      1. 3. 2021

      Na prvý pohľad možno nie v prvej línii pri plnení poslania a výchovy na našej škole, ale predsa... za oponou v dôležitej, tichej a vernej službe každodennosti pani Evka Horníková pracuje na našej škole už 25 rokov. 

      A prečo? "Ja to robím rada. Je mi tu s vami dobre."

      Aj v takejto jednoduchosti sa dá verne dlhé roky prežívať saleziánska rodinnosť a charizma don Bosca!

      V mene svojom a v mene našich chlapcov, žiakov i zamestnancov srdečne ďakujem za všetko úsilie a za všetko, čo nám je dané cez našu pani Evku.

      Igor Pecha, riaditeľ školy 

     • Organizácia vyučovania od 1.3.2021

      26. 2. 2021

      Milí rodičia, žiaci,

      od 1.3.2021 teoretické vyučovanie vo všetkých triedach (vrátane končiacich ročníkov) bude prebiehať dištančne podľa dnes zverejneného rozvrhu. Odborný výcvik pre triedy I.C, I.D, II.A, II.B, II.C bude prebiehať v školských dielňach v malých skupinách do 5 žiakov + majster OV. Rozdelenie do skupín na jednotlivé dni dohodnú s vami individuálne majstri OV.

      Nevyhnutnou podmienkou nástupu na OV je negatívny test žiaka a jeho jedného zákonného zástupcu, ktorý nie je starší ako 7 dní a vyplnené tlačivo o bezinfekčnosti. Tlačivo spolu s kópiou negatívnych testov odovzdajú žiaci svojmu majstrovi OV.

       V prípade zmien Vás budeme informovať.

    • Prázdninová škola aj u nás.
     • Prázdninová škola aj u nás.

      23. 2. 2021

      Kto by to bol povedal, že počas prázdnin sa budú žiaci hrnúť do školy?! A predsa! Aj u nás sa počas jarných prázdnin vystriedalo okolo 40 žiakov, ktorí sa už nevedeli dočkať návratu na praktický výcvik a využili preto možnosť "Prázdninovej školy". 

      Za dodržania všetkých potrebných opatrení sa chlapci mohli znova obliecť do monteriek. Prváci autoopravári v zámočníckej dielni sa učili, ako správne vŕtať a brúsiť skrutky či rozmotovať a poskladať motor auta. U stolárov si zase skúsili hoblovanie materiálu a výrobu spojov na drevárskych výrobkoch. Okrem prváckych dielní ožili aj tie ostatné stolárske a autoopravárske, kde sa vystriedali viacerí žiaci druhých ročníkov.  

      Chlapci boli vďační za túto možnosť znova sa na pár dní vrátiť do školy na prax. To, že im škola chýba, vyjadrili aj svojím nadšením dochádzať viac dní z rôznych kútov Slovenska.

    • Prežime pôst spoločne!
     • Prežime pôst spoločne!

      22. 2. 2021

      Začali sme pôstne obdobie a nakoľko to bude možné, chceme ho prežiť spoločne a pripraviť sa dobre na Veľkú Noc! Preto ponúkame našim žiakom a ich rodinám viaceré hodnotné ponuky:

      • Výzva na týždeň: myšlienka z Božieho Slova s výzvou
      • Prayer group: krátka pôstna spoločná modlitba, každý štvrtok o 18:00 na školskom Teamse

      Ďalšie ponuky na hodnotné prežitie pôstu nájdete na našej web stránke v sekcii duchovné aktivity.

      Požehnané prežitie pôstu Vám praje SOŠ sv. Jozefa Robotníka!