•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Hodina informatiky netradične
     • Hodina informatiky netradične

      9. 2. 2021

      IT akadémia v spolupráci s Katedrou informatiky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bella v Banskej Bystrici pripravila 5. februára online webinár na tému „Programovanie 2D hier v MakeCode Arcade“, ktoré umožňuje vytvárať hry v blokovom prostredí.

      V rámci hodiny informatiky sa  webinára zúčastnili aj žiaci I. NDŠ – Dopravná prevádzka. Najskôr sa zoznámili s týmto prostredím a vzápätí si vyskúšali vytvorenie dvoch 2D hier, ktoré obsahovali animácie. Ich funkčnosť si overili na simulátore konzoly či mobilnom zariadení.

      „Bolo to veľmi zaujímavé. Odporúčam každému zúčastniť sa na takom webinári a niečo nové sa dozvedieť z oblasti programovania,“ zhodnotil prínos webinára jeden zo študentov.

       

       

      Ing. Janka Funtíková, pedagogička

      David Kundrát, žiak I. NDŠ

    • "Nedeľná polhoďka..."
     • "Nedeľná polhoďka..."

      8. 2. 2021

      Saleziánska komunita v Žiline sa po úspešnej on-line Don Bosco Show rozhodla pokračovať s ďalšou ponukou v mediálnom priestore - je ňou relácia "Nedeľná polhoďka" - rozhovory s ľuďmi pôsobiacimi v žilinskom saleziánskom diele. Prvým hosťom bol náš pán riaditeľ - salezián koadjútor Igor Pecha, ktorý rozpráva nie len o začiatkoch svojho povolania ale aj o našej škole. Rozhovor si môžete porieť na školskej web-stránke.

    • Opäť online vyučovanie na Katedre cestnej a mestskej dopravy ŽU
     • Opäť online vyučovanie na Katedre cestnej a mestskej dopravy ŽU

      4. 2. 2021

      Ďalšie online stretnutie žiakov maturitného ročníka z odboru Dopravná prevádzka s vyučujúcimi z Katedry cestnej a mestskej dopravy (KCMD) Žilinskej univerzity sa uskutočnilo 1. februára 2021.

      Privítal nás vedúci katedry prof. Ing. Jozef Gnap, PhD. a informoval o najnovších predpisoch z oblasti dopravy. V ďalšej časti vyučovacej hodiny nás Ing. Tomáš Settey oboznámil s podmienkami  dopravy a jej bezpečnosti či povinnosťami vodičov. Žiakom zároveň názorne vysvetlil fungovanie digitálneho tachografu. Dôležité bolo aj to, že poznatky nadväzovali na učivo predmetu Cestná a mestská doprava, rozvíjali ho a dopĺňali.

      Naši žiaci sa aktívne zapájali do konverzácie s prednášajúcim a prezentovali vedomosti, ktoré získali počas štúdia. Aj takéto hodiny motivujú a usmerňujú mladých odborníkov pri rozhodovaní sa pre ďalšie štúdium a pri výbere školy... Ďakujeme.

       

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Samuel Kvak, žiak II.NDŠ Dopravná prevádzka

    • Najlepší Instagram profil.
     • Najlepší Instagram profil.

      1. 2. 2021

      Počas týždňa prípravy na sviatok don Bosca prebehla súťaž prvákov grafikov o najlepší Instagram profil. Žiaci sa denne uchádzali o čo najviac fanúšikov, ktorí by podporili ich fotografickú tvorbu. Do druhého kola súťaže sa dostalo 10 najlepších profil a súťaž nakoniec vyhrala Lucia Kamenická so svojimi krásnymi fotkami v snehu: @luciana.phtx. Vyhráva 32GB USB kľúč s logom školy. Druhé miesto získal Andrej Kmeť @kmetko.photography a tretia skončila Mária Obšivanová @_maria_photoss_.

      Všetkým prvákom blahoželáme k ich zaujímavej tvorbe a prajeme im veľa ďalších nápadov a chuti do fotenia!

      Michaela Štubňová, Andrej Konuším

    • Súťaž grafikov 1. ročníka o najzaujímavejší Instagram profil.
     • Súťaž grafikov 1. ročníka o najzaujímavejší Instagram profil.

      25. 1. 2021

      Žiaci prvých ročníkov odboru grafik digitálnych médií v rámci odborného výcviku-fotografia počas januára pracovali na zaujímavom projekte. Zadaním bolo nafotiť jeden ľubovoľný objekt z 30 rôznych možných pohľadov. Fotografie mali editovať, farebne zjednotit a následne vybrať 3-9 TOP fotografií, ktoré zverejnia na svojom novom Instagram profile. Tým sa zapoja do školskej súťaže o najlepší prvácky Instagram profil.

      Počas celého týždňa od 25. až do 30. januára, je možné v "príbehoch/storkách" na našom Instagrame a Facebook prostredníctvom mobilných aplikácií denne hlasovať za 6 uverejnených profilov. Počas víkendu prebehne 2 kolo súťaže a víťazov sa dozvieme 31. januára na sviatok don Bosca! 

      Našim prvákom grafikom držíme palce a prajeme im radosť z tvorby (nielen fotografickej)!

      Mgr. Andrej Konušík, Michaela Štubňová

     • IT ČAJOVŇA

      18. 1. 2021

      Milí žiaci

      Ste pozvaní  do IT Čajovne  na tému "Vykašli sa na predsudky", ktorá sa uskutoční ONLINE na platforme ZOOM, dňa 27.01.2020 o 16:00 (do17:30).

      Lektorka Lenka Hlinková  Vás naučí základy diverzity a inklúzie. Dozviete  sa, prečo máme nevedomé predsudky a ako ich je možné rozpoznať. Zároveň si poviete, aký škodlivý je dopad predsudkov na život človeka. Budú Vám predstavené najčastejšie predsudky a tiež praktický spôsob, ako na ne reagovať.

      Prihlasovanie je do 26.01.2021 12:00 - http://dotazniky.itakademia.sk/index.php/354487?lang=sk  (prihlasovacie údaje na webinár budú zaslané len prihláseným žiakom na emailovú adresu, ktorú uvediete do prihlášky a to 26.1.2021 po 12:00)

      Ing. Funtíková,  koordinátor

    • Ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu,
     • Ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu,

      4. 12. 2020

      Vám vie pomôcť aj Grow with Google - ktorej cieľom je vytvoriť viac príležitostí pre všetkých formou bezplatných kurzov, nástrojov a školení online alebo offline, zameraných na digitálny marketing použiteľný v podnikaní alebo v kariére.   

      O tom všetkom a ešte viac prišla online porozprávať Grow with Google Student Ambassadors 2020 Lucka Hasprová, ktorá študuje odbor marketingovej komunikácie a reklamu a so spolužiakmi založila študenstkú marketingovú agentúru wasper.sk.

      Svoje inšpiratívne rozprávanie zakončila súťažou o hodnotné ceny spoločnosti Google pre troch najlepších.

       

      Adriana Tvrdá

     • ICDL, ECDL na škole v rámci IT AKADÉMIA

      2. 12. 2020

      Pripravujeme kurz získania Európskeho certifikátu počítačových zručností (ECDL) pre žiakov našej školy (dnes už International Certification of Digital Literacy, teda ICDL). Na stránke  https://www.ecdl.sk/ sa môžete dočítať viac o tom, o čom to je.

      V skratke, ak chceš zvýšiť svoju kvalifikovanosť a získať o tom aj Európsky (už medzinárodný) certifikát, tak je táto ponuka práve pre teba. Po úspešnom zvládnutí testov, môžeš získať osvedčenie zo štyroch modulov a tak sa zapíšeš do medzinárodnej databázy digitálne pripravenej generácie. Pri tvojom remesle je táto možnosť BONUSOM pre trh práce.

      Záujemcovia sa môžu prihlásiť poslaním mailu na adresu  skola@sjoroza.sk s údajmi :

      hlavička správy :ECDL

      telo správy: meno, priezvisko, ročník(trieda), email, mobil a krátka motivácia o tom, prečo to chceš získať.

      Kapacita je obmedzená preto neváhaj. Kurz na získanie certifikátu je bezplatný v rámci projektu: ITAKADEMIA.

      Prihlášky akceptujeme odoslané len do 4.12.2020 do 12:00.

    • Nebojme sa investovať svoj čas
     • Nebojme sa investovať svoj čas

      30. 11. 2020

      Aj počas dištančného vzdelávania pokračujeme v zlepšovaní finančnej gramotnosti našich žiakov. V spolupráci s lektorkou  Veronikou Škrobákovou zo spoločnosti Partners Group sme žiakom tretích ročníkov sprostredkovali cyklus troch lekcií z oblasti financií. Tentoraz sme sa zaoberali témou „Bohatí alebo chudobní“.

      Uvedomuje si, že budúcnosť patrí tým, ktorí sa chcú vzdelávať a učiť sa nové veci. Preto sa nebojme investovať čas, okrem iného, aj do vlastného vzdelávania.

      Hovorí o tom i najväčší podnikateľ svojej doby Tomáš Baťa: „Sú tri druhy hodnôt, ktoré potrebujete v akejkoľvek práci na svete: kapitál, vedomosti a sloboda.“

      Adriana Tvrdá
       

    • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT
     • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT

      26. 11. 2020

      Milí žiaci, v rámci IT Akadémie v spolupráci s IT firmami ste pozvaní do  IT Čajovní. Môžete si vybrať z ponúkaných tém:

      • 03.12.2020 - 16:00 17:30 - lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: Moja digitálna stopa -  pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/  - dozvedia sa aký je rozdiel medzi digitálnou stopou a osobnou značkou? Ako reagovať na trollov, ako sa chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom na sociálnych sieťach? Povieme si aj, ako fungujú sponzorované príspevky, ako to, že vám vyskakujú reklamy akoby vás mobil či počítač odpočúval a aké sú novodobé pravidlá etiky na internete.
      •  09.12.2020 14:00 -16:00 - lektori z GlobalLogic - Názov: Ak raz, potom navždy - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - dozvedia sa že aj keď sú niektoré veci dostupné na internete alebo online úžasné stačí sa raz niekde objaviť a z internetu sa to už nikdy nestratí.
      •  16.10.2020 16:00 - 17:30  lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: "IamRemarkable" - len pre dievčatá 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - ide o interaktívny tréning pre dievčatá na zlepšenie sebaprezentácie a vnímania vlastnej hodnoty. Je to globálna aktivita pod záštitou firmy Google a obieha celý svet. Od minulého roka ňou prešlo vyše 140-tisíc ľudí a 90% z účastníkov potvrdilo zlepšenie schopnosti odprezentovať seba, prípadne svoje úspechy v nasledujúcich 3 mesiacoch.
      • 21.12.2020 14:00 - 16:00 - lektor: Iveta Tonhauserová ( má na starosti softvérový vývoj v americkej spoločnosti GoHealth)-  názov: Chcem do IT, ako na to a bude ma to vôbec baviť? - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG)  - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - žiaci zistia aká je realita práce v IT? Aké sú jej výhody ale i tie menej zábavné stránky? Povieme si, čo potrebujete na to, aby sa vám v tejto oblasti darilo a zároveň vás to i čo najviac bavilo. Ako začať, ak zatiaľ ani netušíte, čo skratka IT znamená (nie, naozaj nie je neskoro) a ako sa pohnúť ďalej bez zbytočných chýb a straty času.

      Ing. Janka Funtíková, koordinátor

    • iBobor u nás na škole
     • iBobor u nás na škole

      25. 11. 2020

      Ako každý rok, aj v tomto školskom roku 2020/21 sme sa ako škola sv. Jozefa Robotníka zapojili do celoslovenskej súťaže iBobor. Z deviatich záujemcov si skutočne zasúťažili siedmi odvážlivci v dvoch kategóriách.

      Naši šiesti starší žiaci si pomerali sily už 10. novembra 2020 v kategórii Seniorov, kde súťažilo až 3 229 súťažiacich. Školu reprezentovali: D. Hampl (81 precentil), T. Hodásová (81 percentil), M. Maďar, Š. Jirotka, M. Chovan, J. Pomahač.

      12. novembra 2020 v kategórii Juniorov súťažilo 6 234 žiakov. Medzi 1 741 (27,9%) úspešných riešiteľov sa tento rok zapísal Ján Murín z 2. GDM. Gratulujeme Jankovi, ktorý si svojimi 50,69 bodmi vyslúžil uznanie v podobe diplomu (pre štatistické porovnanie: priemer získaných bodov z 80 možných bol 41,6).

      Gratulujeme jemu i ďalším riešiteľom našej školy v tejto súťaži informačno komunikačných technológií.

      J.F., koordinátor súťaže iBobor

    • Spolupráca online
     • Spolupráca online

      12. 11. 2020

      Dlhodobé spolupráca so Žilinskou univerzitou, Katedrou cestnej a mestskej dopravy, pokračuje aj v období dištančného vzdelávania.

      V utorok 10. novembra sa uskutočnila zaujímavá online vyučovacia hodina - prednáška, na ktorej sa zúčastnili žiaci II. NDŠ, odbor dopravná prevádzka. Aj keď virtuálne, o nič menej srdečne žiakov privítal  vedúci katedry prof. Ing. Jozef Gnap, PhD. Hodina pokračovala v réžii Ing. Františka Synáka, PhD. Bola zameraná  na preverenie  a doplnenie vedomostí získaných na teoretickom vyučovaní v našej škole aj s ich praktickou ukážkou. Išlo o meranie výkonu motora na výkonovej stolici MAHA, meranie emisií. Žiaci sa zapájali a odpovedali na otázky vyučujúceho.

       „Všetci sme zaujato počúvali a dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých vecí. Sme vďační za túto príležitosť, “ zhodnotil prínos takejto formy vzdelávania jeden zo žiakov.

      Na záver len dodáme, že sa tešíme na ďalšie virtuálne či reálne vyučovacie hodiny na spomínanej katedre. Ďakujeme...

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Dominik Hanák, žiak II. NDŠ

    • Stužkovanie štvrtákov
     • Stužkovanie štvrtákov

      15. 10. 2020

      V piatok 9. októbra absolvovali žiaci IV. GDM slávnostné odovzdávanie zelených stužiek. Týmto aktom sme pomyselne uzatvorili jednu kapitolu svojho študentského života. Aj keď sme si svoju stužkovú predstavovali inak, museli sme sa prispôsobiť súčasným hygienickým opatreniam a nariadeniam.

      Po sv. omši v réžii dona Fabiána a príhovoroch riaditeľa školy, pani učiteľky Adriany Tvrdej a spolužiaka Samuela Kolčáka nastala tá chvíľa... Triedna pani učiteľka pripla každému z nás zelenú stužku ako znak nádeje, že maturitnú skúšku zvládneme. Nasledovalo spoločné fotografovanie, pri ktorom sme zistili, aké ťažké je nežmurknúť... Po fotení sme sa presunuli do saleziánskej miestnosti, kde na nás čakal slávnostný obed. Spestrili sme si ho svojimi improvizovanými vystúpeniami.

      Tak ako je celý tento rok zvláštny a iný, iná bola aj naša stužková. Užili sme si ju, hoci sme nemali možnosť tak, ako je zvykom, poďakovať všetkým, čo pri nás stoja. Aspoň touto cestou ďakujeme učiteľom, ktorí nás učia, triednej pani učiteľke Adriane Tvrdej a samozrejme našim rodičom za to, že nás sprevádzajú naším študentským životom. Aj vďaka vám všetkým sme tým, čím sme - MATURANTMI.

      Adam Homolík
      maurant, IV. GDM

    • Amplión - prvé vysielanie školského rozhlasu
     • Amplión - prvé vysielanie školského rozhlasu

      2. 10. 2020

      Dnes sa nám cez náš rozhlas prihovoril pán riaditeľ Igor Pecha: Vážení poslucháči, žiaci a zamestnanci našej školy, som rád, že môžeme po 1 x v 30 ročnej histórii našej školy spúšťať školský rozhlas a je to práve na sviatok našich Anjelov strážcov.

      Chcem sa poďakovať našim technikom, ktorí nám to vybudovali, na čele s pánom zástupcom Stanom a osobitne „ oravskej legende“ DJ Piďovi a všetkým, ktorí nám pomáhali a fandili. Nasledoval príhovor katechétu školy Jána Fábiana, v ktorom nám priblížil dnešné evanjelium a pripomenul nám, že všetci potrebujeme božiu ochranu, či už v tejto dobe pred chorobami, v športe pred úrazmi a na ceste domov, o ktorú môžeme cez našich anjelov prosiť.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Trash Hero
     • Trash Hero

      1. 10. 2020

      Dňa 24.9.2020 žiaci Spojenej školy internátnej na sídlisku Vlčince v Žiline upratali širšie okolie svojej školy čo si zaslúži verejné uznanie a pochvalu.

      Organizátorom akcie a aj prednášajúcim ohľadom ekológie bol pedagóg zo Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka.

      Pevne veríme, že podobných akcií bude len pribúdať.

      Vladimír Běhálek