•  

    

    

    

    

    

    

    

    • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE
     • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE

      23. 3. 2020

      Hoci z dôvodu zamedzenia šírenia nákazy novým koronavírusom je od 16.3.2020 prerušené vyučovanie aj na našej škole, neznamená to, že by sme sa prestali vzdelávať.

      Okolnosti nás síce prinútili, že nesedíme spolu v triedach a neprebieha „klasické“ vyučovanie, ale študentský život ide ďalej – vrátane získavania nových vedomostí. Musíme si zvyknúť, že najbližšie dni sa budeme stretávať na diaľku. Tento spôsob výučby prináša veľa nového učiteľom aj študentom.

      Jeden z prvých krokov v tejto situácii bolo pre pedagógov pripomenutie si toho, ako na vec. Po objasnení inštrukcií sa od pondelka 16.3.2020 rozbehol systém on – line vyučovania. Študenti a ich rodičia dostali vysvetľujúci mail a zdá sa, že netradičný systém vzdelávania sa rozbehol....

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Vyhodnotili sme školské kolo Hviezdoslavovho Kubína
     • Vyhodnotili sme školské kolo Hviezdoslavovho Kubína

      7. 1. 2020

      Kalendárny rok 2019 sme ukončili vyhodnotením školského kola Hviezdoslavovho Kubína. Zúčastnilo sa na ňom 20 recitátorov zo všetkých ročníkov. Zazneli verše u študentov obľúbených slovenských básnikov Milana Rúfusa, Miroslava Válka, Daniela Heviera, nechýbala Katolícka moderna ani Štúrovci.

      Na prvom mieste sa umiestnil Samuel Kvak z I. NDŠ, na druhom mieste Šimon Jirotka z II. A a tretie miesto obsadil Adrián Boháč z I. D.

      Porota ocenila aj tvorivý prístup Matúša Chovana, Julky Leskovej, Betky Vavricovej, Niky Hodasovej, Mariany Púčekovej, Nikolaja Pálfyho, Patrika Čanigu a Ľuba Fuska - recitátorov z druhej a tretej GDM, ktorí sa predstavili s multimediálnym recitačným pásmom o akademickom maliarovi Ladislavovi Záborskom. Pripravili ho v rámci projektu 30 rokov slobody na hodinách literatúry, dejepisu a občianskej náuky. 

       

      B. Jarošová

      Foto: Adam Chovanec, Maroš Mohylák

    • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom
     • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom

      11. 3. 2020

      Tentokrát naším hosťom bol exalliev, hudobník a manažér Zuzany Smatanovej Pavol Smolka, ktorý sa s nami podelil o svoj životný príbeh, ako sa z malého chlapca milujúceho hudbu, stal „ten“, ktorý pomohol objaviť Zuzanu Smatanovú, založil jej kapelu, zorganizoval jej prvé koncerty, profesionálne aj priateľsky fungujú až doteraz, a aj vďaka nim je na našej hudobnej scéne už 17 rokov kvalitná slovenská hudba.  

      Stretnutie sa nieslo v príjemnej atmosfére, hlavné posolstvo, ktoré zanechal mladým ľuďom bolo: “Choďte za svojím snom, hľadajte svoje talenty, buďte sami sebou, objavte svoju výnimočnosť, naplno robte to, čo máte radi a budete úspešní ....“ A čo mu dali roky štúdia v našej škole?

      „Dôveru v seba a priestor na realizáciu.“

       

      Adriana Tvrdá,
      pedagóg

    • Grafikon na okresnom kole
     • Grafikon na okresnom kole

      11. 3. 2020

      Recitačný kolektív Grafikon, ktorý sme pred časom založili v našej škole z radov grafikov, sa po prvý raz od svojho vzniku zúčastnil na okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.

      Predstavil sa umeleckým pásmom Dovidenia v nebi, venovanom akademickému maliarovi a grafikovi Ladislavovi Záborskému. V pásme boli použité aj zábery z besedy s jeho švagrinou MUDr. Oľgou Čechovou, ktorá mladým rozpovedala pohnutý príbeh tohto významného slovenského výtvarníka. Recitačné pásmo bolo súčasťou širšieho projektu s názvom 30 rokov slobody, v ktorom sme sa venovali aj prínosu katolíckej inteligencie v zápase s totalitou.  

      Napriek tomu, že Grafikon ešte len získava svoje prvé umelecké skúsenosti, porotu oslovili výkony viacerých recitátorov, najmä Julky Leskovej, Betky Vavricovej, Niky Hodásovej, Mariany Púčekovej, ale aj Matúša Chovana, Patrika Čanigu, Nikolaja Pálfyho či Ľuba Fuska. Dokonca dostali ponuku predviesť pásmo aj na iných „scénach“. Cenná bola i možnosť porovnať si rôzne hodnotenia, s ktorými sa mladí umelci stretli – od uznania, že sa tejto téme venovali, až po to, že ide o „retro“, ktoré dnes už nikoho nezaujíma... Uvidíme, čo bude ďalší počin novovzniknutého recitačného kolektívu, každopádne si myslíme, že sa máme na čo tešiť.

      Osobitné poďakovanie patrí hercovi Bábkového divadla v Žiline Jozefovi Abafimu za jeho cenné postrehy a rady.

      Beáta Jarošová,
      pedagogička

    • Lyžiarsky kurz
     • Lyžiarsky kurz

      9. 3. 2020

      Od 17. do 21. februára 2020 sa žiaci druhého ročníka našej školy zúčastnili lyžiarskeho kurzu v prekrásnom prostredí Veľkej Rače. Ubytovaní boli priamo pri hornej stanici sedačky Dedovka, v chate Tadeáš. Kurzu sa zúčastnilo celkovo 43 žiakov a 5 pedagógov.

               V priebehu výcviku sa všetci zodpovedne zdokonaľovali v ovládaní lyží a snowboardu. Svoje lyžiarske majstrovstvo preukázali v záverečných pretekoch v slalome na zjazdovke Dedovka. Najrýchlejším lyžiarom kurzu sa stal žiak II. C Daniel Truchlík. V kategórii žien dominovala Eliška Králiková a zlato v kategórií snowboard získal Andrej Pirošík. 

               Doplňujúcim programom lyžovačky bol výstup na vrchol Veľkej Rače (1236m), ktorý sa nachádza na hranici s Poľskom.

               Určite zaujímavým zážitkom bola beseda s členom horskej služby p. Androvičom, ktorý chlapcom a  dievčatám pútavo priblížil históriu a súčasnosť práce horskej služby s názornými ukážkami poskytovania prvej pomoci v teréne.

               Dlhé zimné večery boli vyplnené zábavno-súťažným programov, ktorý si pripravili jednotlivé triedy. Posledný večer patril vyhodnoteniu a odovzdávaniu cien víťazom v jednotlivých disciplínach.

               V závere sa každý mohol vyjadriť k tomu, čo sa mu najviac páčilo alebo nepáčilo. Väčšina ocenila dobrú partiu a krásne zážitky.

      Ing. Vladimír Běhálek

    • Školská súťaž stolárov
     • Školská súťaž stolárov

      7. 2. 2020

      V našej škole sa 18. - 19. februára 2020 uskutočnila súťaž stolárov 2. ročníka - MLADÝ STOLÁR, ktorá
      pozostávala z teoretickej a praktickej časti.

      V súčte bodov sa na najlepších miestach umiestnili nasledovní žiaci. Tretie miesto so ziskom 91,5 bodu obsadil Andrej Kramár. Druhé miesto obsadil Lukáš Stehlík, ktorý získal 99,5 bodu. Víťazom súťaže sa stal Martin Maďar so ziskom 103 bodov. 
      Prví dvaja menovaní žiaci budú reprezentovať našu školu v regionálnej súťaži Skills Slovakia, ktorá prebehne 19. marca 2020 v priestoroch našej školy.

      Ing. Martin Puchala

      Oceňovanie výhercov stolárskej súťaže poča sv omše.

    • Venček - Janko Bosco Cameriere
     • Venček - Janko Bosco Cameriere

      19. 2. 2020

      Na prelome rokov 2019 a 2020 sa uskutočnila kulturno-tanečná výchova, spojená s etiketou spoločenského správania s názvom Janko Bosco Cameriere alebo inak povedané Venček. Počas prípravy sa chlapci, ale aj dievčatá učili spoločenskému správaniu a tancu. Dievčatám chceme veľmi pekne poďakovať, že ochotne prichádzali každý pondelok, aj keď ich niekedy niektorí mládenci odmietli pozvať do tanca. Chalani sa tiež naučili slušne správať, ale predovšetkým sa pozrieť dáme do očí. Samotný priebeh príprav spočíval vo výučbe jednotlivych tancov ako sú valčík, walz, polka, cha-cha, jive, čardáš, ale aj spoločných tancov ako bol belgičák, či čivava. V pondelok 10. 2. 2020 sme absolvovali záverečný večer spoločenských tancov. Program sa niesol v duchu tanca, zábavy, hry, kde si mohli dievčatá vybrať najlepších tanečníkov a odmeniť ho vlastnoručne vyrobeným venčekom. Ušlo sa každému. Príjemnú atmosféru a náladu nám dotváral DJ PIĎo.

    • Slávnostné vyhodnotenie súťaže MEDart
     • Slávnostné vyhodnotenie súťaže MEDart

      18. 2. 2020

      Študenti odboru GDM, ktorí sa zapojili do súťaže MEDart, sa 13.02.2020 zúčastnili slávnostného vyhodnotenia na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

      V aktuálnom ročníku súťaže pripravili organizátori pre účastníkov workshopy z oblasti: fotografie, videa, rozhlasu a tlačovín. Prínosnou skúsenosťou bola účasť a dohľad odborníkov z RTVS. Fotografický workshop viedol porotca Branislav Račko so skúsenosťami z TASR, SITA, portálu Aktuality a momentálne pôsobiaci v denníku Nový Čas. Študenti sa stretli s profesionálmi z praxe, dostali cennú spätnú väzbu a dozvedeli sa množstvo nových informácií. 

      Mgr. Ivan Tichánek

    • Grafici na UNIZE
     • Grafici na UNIZE

      18. 2. 2020

      Žiaci 4.GDM sa zúčastnili interaktívneho workshopu organizovaného Fakultou elektrotechniky a informačných technológií ŽILINSKEJ UNIVERZITY V ŽILINE.

      Špeciálne cvičenia na tému „Od 3D skenu po 3D tlač“ nám rozšírili vedomosti z oblasti 3D technológií. Prakticky sme zistili, aký je rozdiel jednotlivých 3D tlačiarní a aké je ich využitie v praxi. Hodnotné boli pre maturantov aj informácie o možnosti vysokoškolského štúdia  v odbore multimediálnych technológií danej fakulty.

      Mgr. Ivan Tichánek

    • Večer plný hudby
     • Večer plný hudby

      18. 2. 2020

      Plesovú sezónu sme dôstojne zavŕšili Večerom plným hudby, ako znelo motto tohtoročného tretiackeho plesu. Už tradične ho pripravujeme spoločne so Strednou odbornou školou pedagogickou sv. Márie Goretti v Čadci.

      Slávnostný večer sa začal sv. omšou v Kostole sv. Jána Bosca, ktorú celebroval duchovný správca školy don Ján Fabián. Vo svojom príhovore podčiarkol, že zdrojom pravej radosti je Kristus a zaželal všetkým prítomným radostný večer plný zábavy.

      Nasledovala slávnostná večera a po nej sa dievčatá a chlapci, ktorým na chvíľku prepožičali identitu slávne literárne, filmové či rozprávkové dvojice, presunuli do oratória. Na našom plese nechýbal Rómeo s Júliou, Quasimodo s Esmeraldou, či Šrek s Fionou. Po krátkych príhovoroch riaditeľky a riaditeľa oboch škôl Renáty Kasmanovej a Igora Pechu už zazneli tóny valčíka. Ples odštartovali mladí tanečníci z klubu spoločenských tancov pri Tanečnom divadle Diana.

      Celým večerom nás sprevádzala moderátorská dvojica Matúš Chovan a Eliška Klinovská z III. GDM. Na organizácii sa podieľali tretiaci so svojimi triednymi učiteľmi a vychovávatelia s chlapcami z internátu. Dievčatá z Čadce tiež neprišli s prázdnymi rukami, pripravili skvelé občerstvenie a improvizovanú fotostenu.

      Z pohľadu „módnej polície“ nechýbali rôzne štýly – plesové róby, obleky na mieru, kroje či folklórne motívy. Zábavu spestrili pripravené súťaže a vystúpenia. V prestávkach vzali Tomáš Srogoň a Štefan Olbert do rúk heligónky a do ďalšieho tanečného kola sme sa jednoducho prespievali. Nemožno nespomenúť, že zaujali aj viaceré tanečné kreácie – tak žiakov, ako aj vyučujúcich.

      Tohtoročný ples teda možno zhodnotiť ako mimoriadne vydarený. Zakladatelia školského plesu don Jozef Sarnecký a Renáta Kasmanová sa zhodli, že evidujú v histórii podujatia viacero párov, ktoré sa zoznámili práve na plese a nakoniec zakotvili v prístave manželskom. Pani riaditeľka s úsmevom konštatovala, že má dojem, že sa niečo rysuje aj tentoraz...

      Beáta Jarošová

    • Školské kolo biblickej olympiády
     • Školské kolo biblickej olympiády

      11. 2. 2020

      30. januára 2020 sa uskutočnilo školské kolo biblickej olympiády, kde sa nominovalo 12 študentov. Po podrobnom preverení ich znalostí z knihy Exodus, Jonáš a z evanjelia podľa Jána si mohli zasadnúť za „testovací pult“, kde v krátkom časovom úseku mali písomne zvládli náročný test.

      Po hodine a pol teoretického zápolenia vykĺzlo poradie víťazov, kde Šimon Jirotka skončil na prvom mieste, Ján Murin ho nasledoval a do tretice sa pridal Tadeáš Petrášek. Prví traja budú mať možnosť reprezentovať našu školu v marci na dekanátnom kole 19. ročníka biblickej olympiády.

      Ján Fábian

    • Hodina diagnostiky na FEIT - Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA v Žiline
     • Hodina diagnostiky na FEIT - Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA v Žiline

      7. 2. 2020

      Dňa 5. 2. 2020 sa naši žiaci 1.NDŠ odboru dopravná prevádzka zúčastnili vyučovacích
      hodín na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA v Žiline.

      V meracom laboratóriu vyučujúci danej katedry predviedli vyučovanie na tému diagnostika osobného automobilu. Žiaci si mohli vyskúšať sériovú a paralelnú diagnostiku pomocou certifikovaných kvalitných diagnostických prístrojov. Mali možnosť merať pomocou diagnostiky jednotlivé časti zapaľovacej sústavy v dielni na pristavenom vozidle KIA SPORTAGE. Ďalej merali priebehy napätí jednotlivých sviečok, ktoré boli vystavené ako učebná pomôcka pre študentov. Z tejto prednášky sme odchádzali s novými vedomosťami a skúsenosťami, s ktorými sme sa ešte doteraz nestretli. Všetci sme vďační, že sme mohli byť súčasťou tejto malej akcie, pretože sme sa dozvedeli niečo, s čím môžeme pracovať aj v nasledujúcich rokoch a možno aj ďalej v našom živote.

       

      študent Dominik Hanák, I. NDŠ

       

    • Kam na vysokú
     • Kam na vysokú

      7. 2. 2020

      Vybraní študenti končiacich maturitných ročníkov mali možnosť na jednom mieste stretnúť zástupcov niekoľkých slovenských a zahraničných vysokých škôl. Išlo o modernú prezentačnú výstavu pomaturitného a celoživotného vzdelávania pod názvom RoadShow.


      Žiaci mali možnosť získať potrebné informácie o možnostiach štúdia na ich školách a uplatnenia v praxi, ktoré im uľahčia pri správnom výbere vysokej školy. Na tejto výstave sme sa zúčastnili workshopu, ktoré organizovalo Leaf Academy. Na workshope vypracovali tímy zložené zo žiakov rôznych stredných škôl Project Canvas, v ktorom mohli uplatniť svoje koníčky, vedomosti, poznatky na rozbeh vlastného projektu. Mohli tiež premeniť svoje sny na realitu. V závere vedúci tímu prezentovali svoje projekty. Overiť si spoluprácu s neznámymi, akceptovať názory iných, rešpekt, ohľaduplnosť, tímovosť bolo cítiť počas celého workshopu.

      Ing. Adriana Tvrdá

    • Odborník z praxe na vyučovaní
     • Odborník z praxe na vyučovaní

      7. 2. 2020

      V stredu 5. februára 2020 na hodine ekonomiky prebehol „kariérny workshop“,na ktorom študenti II.NDŠ dostali veľmi praktické rady ako napísať dobrý životopis, motivačný list a ako úspešne zvládnuť pracovný pohovor.


      Toto interaktívne stretnutie viedol skúsený odborník z oblasti ľudských zdrojov a talent manažmentu Ľubomír Dranga, ktorého sprevádzal jeho hosťka pani Dagmara Marošová personalistka z Kia Motors Slovakia, s.r.o.. Žiaci dostali praktické rady z praxe, aby sa  lepšie mohli predať na trhu práce.


      Ing. Adriana Tvrdá

    • Vianočná duchovná obnova
     • Vianočná duchovná obnova

      26. 12. 2019

      Pred Vianocami sa nám počas duchovnej obnovy prihovoril don Stanislav Seman. Obohatil nás myšlienkami týkajúcimi  sa posolstva Vianoc, poukázal na hodnoty a dary pre nás. Mohli sme pristúpiť k sviatosti zmierenia  a po svätej omši sme utekali do svojich domovov. Tešili sme sa na sviatky strávené v kruhu rodiny, s tými najblizšími.

    • Súťaž iBobor na škole sv. Jozefa Robotníka
     • Súťaž iBobor na škole sv. Jozefa Robotníka

      12. 12. 2019

      Po dlhom čase sa naši žiaci aktívne zapojili do súťaže iBobor, keď sa 12. novembra v kategórii senior zo štyroch študentov sa medzi úspešných riešiteľov zapísala Tereza Hodásová z 3.GDM.

      O dva dni neskôr 14. novembra si zas pomerali sily študenti v kategórii junior, kde sa až traja zo štyroch zúčastnených stali úspešnými riešiteľmi. Gratulujeme teda Mirkovi Bolekovi z 2.C, Jankovi Murínovi a Tadeášovi Petrášekovi z 1.GDM.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

     • Mikuláš

      12. 12. 2019

      Do galérie Mikuláš boli pridané fotografie.

      Okrem oslavy sv. Mikuláša sa 6. decembra prebiehal v našej škole aj deň otvorených dverí. Mikuláš so svojimi pomocníkmi - anjelmi a čertom, rozdal žiakom i ostatným sladké prekvapenie. Srdečnosť a láskavosť sv. Mikuláša nech je pre nás vzorom i počas všedných dní.