•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Ak môžete, pomôžte!
     • Ak môžete, pomôžte!

      10. 11. 2022

      Náš minuloročný maturant v odbore GDM Maxim Záborský sa dostal na uznávanú francúzsku filmovú školu Don Bosco International Media Academy (DBIMA)Ide o prvého Slováka prijatého do tejto prestížnej školy spomedzi 60 uchádzačov, pričom do prvého ročníka prijali ôsmich záujemcov. A Maxim je jedným z nich. 
       

      Ako sám hovorí, film ho fascinuje, odkedy si pamätá a chce sa o tom, ako sa nakrúca, dozvedieť všetko. Už počas štúdia na našej SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline sa prejavoval nielen ako vnímavý a rozhľadený mladý človek, ale aj tvorivá osobnosť schopná dať svojim umeleckým predstavám originálny tvar. Maxim stál pri založení filmového krúžku FilmCrew a tvoril  aj scenár prvého krátkeho filmu s názvom Most, s ktorým zvíťazili na medzinárodnom filmovom festivale FestiClip.  Krátky film Canisterapia, ktorý nakrútil ako maturitnú prácu, postúpil do finále súťaže krátkych filmov Cineama. Aj tieto filmy svedčia o tom, že Maxim si nekladie jednoduché otázky, nech už ide o vzťahy rodičov a detí (film Most), ale aj  o zložité otázky (ne)schopnosti komunikovať, žiť vo vzťahoch či zvládať vlastnú agresivitu (Canisterapia). 

      Štúdium na DBIMA je však finančne veľmi náročné. Maxim sa snaží našetriť si prostriedky na začiatok štúdia, no  ide o sumu 20 tisíc eur ročne (bakalárske štúdium trvá tri roky). A tu môžeme viacerí pomôcť.  Prostredníctvom dobročinného portálu Doniu je možné dozvedieť sa o Maximovi viac a podporiť ho... Link: https://www.donio.sk/maxim-ma-sancu-studovat-vo-francuzsku

      Rozvíjať Maximov talent je náš spoločný záujem, lebo má  nadanie a  ambíciu hľadať odpovede aj na naše otázky...  Ak môžete, pomôžte!

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca slovenčiny

    • Kým kohút nezaspieva – klasika, ktorá zaujala
     • Kým kohút nezaspieva – klasika, ktorá zaujala

      9. 11. 2022

      V utorok 8. novembra sme sa zúčastnili na divadelnom predstavení drámy Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva v podaní Slovenského filmového divadla.

      Nielenže si maturanti „naživo“ prebrali jedno z maturitných zadaní a osviežili si ho aj tí, ktorí už maturovali dávnejšie – hlavne sme po dlhom čase mali možnosť zažiť atmosféru ozajstného divadla. Príbeh z čias druhej svetovej vojny žiakov oslovil. Pozorne sledovali dianie na scéne a ako sa niektorí vyjadrili, ani raz sa nepozreli do mobilu... Ťažké morálne otázky ich nenechali ľahostajnými: Desať náhodných nevinných ľudí odsúdených na smrť. Zvrat udalostí žiada smrť len jedného z nich. Ako sa rozhodnú? Ako by sme sa rozhodli my? Ako by sme sa správali v podobnej situácii? Žiaci ocenili, že herci držali divákov, ktorí boli zvedaví, ako sa hra skončí, po celý čas v napätí. Aj na druhý deň sme sa na hodinách slovenčiny rozprávali o ich postrehoch a mnohé boli vskutku veľmi zaujímavé. Viacerí sa vyjadrili, že by si podobný povznášajúci zážitok dopriali opäť.

      Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohto vydareného podujatia. Slovenské filmové divadlo hru pripravilo v rámci projektu Literatúra na javisku a ponúka aj spracovanie ďalších diel našej a svetovej literatúry. Viac sa dozviete na:  https://filmovedivadlo.sk.

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca slovenčiny

       

      Niekoľko postrehov z debaty o predstavení v I.C:

      „Najviac sa mi páčilo, že pán Nikto sa nenechal urážať. Nepáčilo sa mi, že holič Uhrík hádzal na ostatných špinu...“ (Sebastián)

      „Každý má svoju cenu. Je jedno, či si chudobný alebo bohatý, všetci máme rovnakú cenu – mimoriadnu!“ (Michal)

      „Dej bol napínavý, ukazujúci strach človeka o život. Výborní herci. Dobrá téma.“ (Marcus)

      „Veľmi sa mi páčilo napätie, ktoré sa udržalo počas celého predstavenia. A páčila sa mi myšlienka, že všetci sme si rovní. (Šimon)

      „Boli tam pekné baby...“ (Adam)

      „Páčilo sa mi odhalenie pravej tváre ľudí v zúfalej situácii, ktorá niektorých dohnala až k vražde.“ (Ján)

      „Pán Nikto si zachoval svoju tvár, nebol falošný a chamtivý, jediný mal čisté srdce a svedomie. Bol úprimný a priamy. Nepáčilo sa mi, že bol vojak a sedel chrbtom k ostatným, aj keď vedel, že sa ho už Uhrík pokúsil zabiť.“ (Michal)

       

    • Stužková II. NDŠ
     • Stužková II. NDŠ

      9. 11. 2022

      Dňa 28.10.2022 sme svätou omšou v kostole sv. J. Bosca začali stužkovú slávnosť triedy II. NDŠ. Na záver sv. omše nám „Bráško“ don Marián Bundzeľ, posvätil naše zelené stužky.

      Po svätej omši sme sa presunuli do sály v kultúrnom dome Závodie, kde sme slávnostným nástupom otvorili našu stužkovú slávnosť. Pre našich rodičov, pedagógov a hostí sme si pripravili pekný a zábavný program. Na našej stužkovej nechýbala ani tombola plná zaujímavých cien. Bavili sme sa do rána tancom, hudbou a spevom.

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Oceňovanie žiakov VÚC
     • Oceňovanie žiakov VÚC

      9. 11. 2022

      Oceňovanie žiakov ŽSK

      Vo štvrtok 27.10.2022 bol náš žiak Martin Maďar z II. NDŠ ocenený predsedníčkou VÚC na veľmi peknej akcii v sobášnom paláci v Bytči. Martin bol nominovaný na ocenenie za mimoriadne študijné a pracovné výsledky -  je vzorom pre svojich spolužiakov. Akcia bola sprevádzaná kultúrnym programom žilinského gymnázia.

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Záložka do knihy spája slovenské školy
     • Záložka do knihy spája slovenské školy

      8. 11. 2022

      Národný inštitút pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc tento rok vyhlásil už 11. ročník celoslovenského projektu pre stredné školy Záložka do knihy spája slovenské školy.

      Cieľom tohto projektu je nadviazanie kontaktov s inými strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh.  Témou tohto roka bolo:  Najlepší fantasy príbeh podľa mňa vyzerá takto... Tento rok sme si vzájomne vymenili vlastnoručne vyrobené záložky do knihy so strednou školou obchodu a služieb v Trenčíne. Žiaci prejavili svoju kreativitu a fantáziu.

      Mgr. Darina Stebnická, pedagóg

    • Týždeň mobility
     • Týždeň mobility

      9. 11. 2022

      V rámci aktivity týždeň mobility sme pre našich žiakov, ktorí na dochádzanie do školy používajú dvojkolesové tátoše, prichystali raňajky. Vďaka, že šetrite phm, budujete silné zdravie a znižujete emisie 

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Beh 17. novembra
     • Beh 17. novembra

      9. 11. 2022

      Už  56. ročník behu 17. novembra,ktorý je súčasťou Univerzitných športových dní 2022 sa zúčastnili dvaja žiaci nadstavboveho štúdia. Aj keď sa neumiestnili na stupni víťazov ďakujeme za peknú reprezentáciu našej školy.   

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Zber mobilov
     • Zber mobilov

      9. 11. 2022

      Aj tento rok sme sa ako škola zapojili do RECYKLOHRY - zber mobilných telefónov. Celkovo sme za október vyzbierali 104ks. Vďaka, že spoločne bojujeme s drobným elektroodpadom. Recyklácia je cesta ako opätovne vrátiť nerastné bohatstvo do obehu.

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • ONLINE konferencia READYCON
     • ONLINE konferencia READYCON

      7. 11. 2022

      Žiaci maturitných ročníkov mali opäť možnosť zúčastniť sa na online konferencii READYCON, ktorá sa uskutočnila  vo štvrtok 27. októbra. Jej cieľom bolo poskytnúť žiakom prehľad o aktuálnych trendoch a možných víziách budúcnosti, aby vedeli robiť  lepšie rozhodnutia, ktoré im pomôžu uplatniť sa v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí.

      Počas takmer troch hodín prezentovania, maturanti II.NDŠ sledovali reláciu s témou Strojárstvo v praxi,  žiaci IV.GDM sa zaoberali témou Informačné technológie v praxi.  Maturanti ohodnotili ponúkané témy ako veľmi zaujímavé.

      Ing. Janka Funtíková, pedagogička

    • Envirokonferencia
     • Envirokonferencia

      9. 11. 2022

      Enviro konferencia ŽSK (3.11.2022)

      Témy ochrany životného prostredia sú každým dňom aktuálnejšie. ŽSK pripravil stretnutie envirokoordinátorov zo škôl v Žilinskom kraji s cieľom zistiť potreby a možnosti škôl pri aplikácii enviroprojektov a dobrovoľníckych akcií. 

      Ing. Vladimír Běhálek, pedagóg

    • Exkurzia do tlačiarne Neografia
     • Exkurzia do tlačiarne Neografia

      4. 11. 2022

      iaci 3. GDM mali 27. októbra 2022 možnosť ísť na exkurziu do tlačiarne NEOGRAFIA vo Vrútkach.S pani učiteľkou Mieresovou a s pánom učiteľom Šebešom sme išli na exkurziu do tlačiarne NEOGRAFIA vo Vrútkach.

      Pán sprievodca nás previedol po celom areáli, kde sme videli začiatok procesu výrobu knihy až po výsledok, ktorý putuje ku zákazníkom.Sme vďační, že si na nás v tlačiarni našli čas, a že sme pochopili výrobe knihy o čosi viac.

      Jureková Terézia III.GDM

    • Webinárový seriál SUBKULTÚRY a KONTRAKULTÚRY mládeže
     • Webinárový seriál SUBKULTÚRY a KONTRAKULTÚRY mládeže

      3. 11. 2022

      Národný inštitút vzdelávania a mládeže pripravil 8 dielny webinárový seriál SUBKULTÚRY A KONTRAKULTÚRY MLÁDEŽE. Každý týždeň počas tohtoročnej  jesene a zimy sa bude rozprávať o rôznych subkultúrach a kontrakultúrach mládeže, ako aj hudobných žánroch, ktoré ich formovali a významne ovplyvnili celý svet. Webináre sú určené aj žiakom a študentom od 15 rokov. Budú prebiehať online na platforme ZOOM, sú bezplatné a je možné zúčastniť sa len vybraných tém.

       

      Bližšie informácie nájdete v prihláške:

      https://forms.office.com/r/26Hxss8ZNg

       

      Plán webinárov:

      26.10.2022- Blues- z plantáží USA do celého sveta (16:00 -17:30)

      02.11.2022- Hip Hop-Slová z tmy - z getta ku zlatým šoškám (16:00-17:30)

      09.11.2022- Ako vznikol Rock? Dnes to nebude o geológii (16:00-17:30)

      16.11.2022- Hippies- kontrakultúra, ktorá zasiahla masy (16:00-17:30)

      23.11.2022- Metalisti- Spoločnosť pod váhou ťažkého kovu (16:00-17:30)

      30.11.2022- Skinheads - robotnícka trieda nespokojnej mládeže (16:00-17:30)

      7.12.2022- Punk ako reakcia na spoločenskú situáciu (16:00-17:30)

      14.12.2022 Potrebujeme svoj punk?" Punk v Československu a na Slovensku  (16:00-17:30)


      ​​​​​​​Plagát:
      NIVAM_Pozvanka_Subkultury.pdf


      Mgr. Michaela Štubňová,


    • Aj my sme sa zúčastnili svätorečenia v Ríme
     • Aj my sme sa zúčastnili svätorečenia v Ríme

      26. 10. 2022

      V nedeľu 9. októbra vyhlásil pápež František saleziána koadjútora Artemide Zattiho za svätého. Na túto slávnosť v Ríme putovala aj skupinka z našej školy, ktorú sme zastupovali my žiaci spoločne s exallievmi, majstrami a saleziánmi. Mali sme tiež špeciálnu úlohu a to priniesť na svätorečenie spomienkové predmety - obrázky s podobizňou sv. Artemide Zattiho. Ako škola sme boli oslovení vyrobiť tieto podobizne, ktoré sa stali  darčekom pre vyše 700 pozvaných hostí svätorečenia, najmä pre saleziánov koadjútorov z celého sveta.

      Naša púť do Ríma bola plná zážitkov, úsmevných príhod, ale aj odriekania a sebazapierania. Naši organizátori pre nás pripravili pekný program a cestou do Ríma si ešte spravili krásny výlet.  Prvý deň vo štvrtok sme navštívili majestátne Dolomity, kde sme sa potešili prenádherným výhľadom a úžasnou prírodou. Navštívili sme aj rodný dom sv. Artemide Zattiho. Ďalší deň sme v turistike pokračovali na Cinque Terre tentoraz s výhľadom na more, v ktorom sme sa aj osviežili. V piatok večer sme úspešne dorazili do Ríma. V sobotu dopoludnia sme sa spolu so saleziánskou rodinou z celého sveta v aule Pavla VI. zúčastnili sv. omše, ktorú celebroval generálny predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime. Po sv. omši nás prišiel pozdraviť svätý otec František. Poobedie sme venovali prechádzke po Ríme a kochaniu sa úžasnými pamiatkami, ktorých je v Ríme neúrekom. A v nedeľu sa už konala slávnostná sv. omša, pri ktorej svätý otec František svätorečil saleziána Artemide Zattiho a kňaza Jána Krstiteľa Scalabriniho. Poobede sme tiež navštívili katakomby sv. Kalixta, ktoré boli krásnou čerešničkou nášho programu a púte v Ríme. Všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli zúčastniť sa tejto jedinečnej púte, patrí veľká vďaka.

      študent Šimon Jirotka, II.NDŠ

     • Imatrikulácie

      24. 10. 2022

      Imatrikulácie sú súčasťou prijatia žiakov prvých ročníkov do jednotlivých cechov. Aj v našej škole si tretiaci počas štvrtkového poobedia (20. 10) pripravili úlohy pre prvákov.

      Prváci boli trošku vystrašení a plní očakávania, čo ich čaká. Všetko dobre dopadlo. Grafici si vyskúšali spoločné kreslenie, autoopravári nám ukázali montáž a demontáž kolesa, upratovanie jednotlivého náradia či meranie napätia. Stolári pílili drevo, zatĺkali klince a murári nanášali strierku. Nechýbalo ani úsmevné video, ktoré si pripravili tretiaci. Celým programom nás sprevádzali moderátori a program bol spestrený hrou na klávesy. Záver sa niesol v duchu odovzdávania cechovacích listov a prijatia do jednotlivých cechov. Ďakujeme všetkým, ktorí program pripravovali a aj prvákom, že sa doň zapojili. Prajeme všetkým prvákom úspešné štúdium v našej škole.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Exkurzia parlament
     • Exkurzia parlament

      24. 10. 2022

       

      Po dlhšej ceste sme prišli do Bratislavy, kde sme sa tešili na všetko, čo nám dnešný výlet ponúkne. Cestou do parlamentu sme sa zastavili na mieste, kde minulý týždeň boli zavraždení dvaja mladí ľudia, aby sme prejavili, že nenávisť plodí zlo a aké môže mať fatálne následky.

      Dostali sme sa do parlamentu, kde sme naživo videli hlasovanie národnej rady a dozvedeli sa množstvo zaujímavosti. Pútavým rozprávaním nás pán previedol priestormi, odfotili sme sa s čestnou strážou a obdivovali nádherné obrazy, ktoré majú hodnotu niekoľko miliónov eur. Následne nás pred hradom čakal šofér autobusu, ktorý bol aj naším sprievodcom. Prehliadka starého mesta s výkladom nás obohatili. Poukázal na renesančné a iné historické budovy či pamiatky. Prehliadka skončila pri Eurovei, kde sme mali rozchod. Na záver sme sa zastavili v pražiarni Zlaté zrnko, ktorá sa nachádza v Ivanke pri Dunaji. Bol o únavný, ale obohacujúci deň plný zážitkov.

      Autor: žiaci I. GDM

    • Po stopách dona Bosca a inšpirácia zo saleziánskych škôl
     • Po stopách dona Bosca a inšpirácia zo saleziánskych škôl

      21. 10. 2022

      Osem zamestnancov našej školy sa s cieľom poďakovať za roky strávené na našej škole a nájsť ďalšiu inšpiráciu vybralo na cestu k donovi Boscovi a jeho dielam.

      Okrem miest, kde pôsobil, a ktoré radi navštevujeme s našimi chlapcami, sme vďační za možnosť navštíviť saleziánske školy: internátne Gimnazija Želimlje pri Ľubľane v Slovinsku a SOŠ podobnú tej našej CFP Rebaudengo v Turíne, ktorá pripravuje budúcich autoopravárov.

      Táto škola je veľmi podobná našej, 360 mladých ľudí tu majú možnosť splniť si povinnú školskú dochádzku prostredníctvom trojročných odborov a získať kvalifikáciu v elektrotechnickom, strojárskom a automobilovom sektore. 

      Hlavným cieľom strediska je ľudský, náboženský a profesionálny rast mladých ľudí podľa výchovnej metódy sv. Jána Bosca. V tomto zmysle sú orientované všetky kultúrne, náboženské, odborné a rekreačné aktivity. V škole pôsobí vzdelávací tím na podporu týchto aktivít a propagátor iniciatív, ktoré podporujú rast človeka.

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Autosalón v Nitre
     • Autosalón v Nitre

      14. 10. 2022

      Vo štvrtok 13. 10. 2022 sa druháci mechanici zúčastnili autosalónu v Nitre. Výstava bola pre všetkých zaujímavá a inšpirujúca.

      Zoznámili sme sa s novinkami zo sveta motorizmu. Nechýbala ani prehliadka veteránov či vojenskej techniky. Medzi unikáty výstavy patrilo prvé slovenské vodíkové vozidlo superauto. Jedna z výstavných hál bola venovaná tuningovým skvostom z celého Slovenska. Videli sme viaceré autá napr. bavorák e 46, ktorý mal v sebe motor z AMG - vého mercedesu a felícia s výkonom 464 koní. Bol to úžasný zážitok a určite neľutujeme, že sme sa tejto akcie zúčastnili. 

      Lukáš Cinko,
      žiak II. C

    • Turnaj o pohár riaditeľky školy
     • Turnaj o pohár riaditeľky školy

      12. 10. 2022

      27.09.2022 sa v našej škole uskutočnil tradičný  turnaj, o pohár riaditeľky školy vo futsale, medzi jednotlivými ročníkmi.

      Turnaja sa zúčastnili žiaci jednotlivých ročníkov, ktorí proti sebe bojovali najprv základnej skupine každý s každým a potom v semifinále, kde porazení hrali o tretie miesto a víťazi postúpili do finále. Vo finále sa stretli žiaci maturitných ročníkov a žiaci prvých ročníkov. V súboji o tretie miesto si to zase rozdali žiaci druhých a tretích ročníkov. Viac šťastia mali druháci, ktorí skončili napokon tretí a tretiaci skončili na štvrtom mieste. Celkovým víťazom sa stali žiaci maturitných ročníkov, ktorí porazili prvákov až na pokutové kopy. Najlepším strelcom sa stal Matúš Verčík a brankárom Andrej Šterba. Všetkým ďakujeme za účasť a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto turnaja.

      Miroslav Kaleta,
      vychovávateľ