•  

    

    

    

    

    

    

    

    • „Sladké“ návraty…
     • „Sladké“ návraty…

      30. 9. 2021

      Náš exaliev Lukáš, obohatil vyučovaciu hodinu ekonomiky svojimi prvými skúsenosťami z práce. Zo stolára, finančný – bankový pracovník, kto by to povedal.

      Lukáš išiel za svojím snom a tento odkaz odovzdal ďalej. Podelil sa aj o veľmi zaujímavé a potrebné informácie z oblasti finančníctva. Aj tu platí môj obľúbený výrok: „Nikdy sa nemôžete učením dozvedieť menej, vždy sa môžete dozvedieť iba viac.“

      Lukášovi želáme úspech v práci, splnené sny a ešte mnohé návraty tam, kde sa to všetko začalo...

      Adriana Tvrdá, vyučujúca

    • 9. slnečný ročník Výstupu Titusa Zemana
     • 9. slnečný ročník Výstupu Titusa Zemana

      28. 9. 2021

      Už po 9. krát sa mnohí nadšenci hôr, v spomienke na blahoslaveného Titusa Zemana, vydali na výstup na Veľký Kriváň v Malej Fatre. A veru, nebolo ich tento krát málo, pretože po viacerých upršaných rokoch sa konečne dočkali krásnej slnečnej septembrovej nedele.

      Jedna skupina začala svoj výstup priamo z doliny Vrátna, iní sa zase vyviezli lanovkou do Snilovského sedla a odtiaľ to už bolo pekná prechádzka priamo na vrchol fatranského Kriváňa. Mladí z Oratka, farnosti, zo školy, zamestanci a rodiny s deťmi slávili na vrchole spolu so saleziánmi svätú omšu. Tohtoročný Výstup Titusa Zemana sa naozaj niesol v atmosfére priateľských stretnutí a vychutnávania si krásnej slovenskej prírody. Aby niektorým vytrvalcom nebolo málo, "potiahli" túru po hrebeni Malej Fatry až na Poludňový Grúň. Tešíme sa a sme zvedaví, čo nám prinesie 10. ročník...  


      Michaela Štubňová

    • Don Bosco Youth Film Festival!
     • Don Bosco Youth Film Festival!

      24. 9. 2021

      Milí mladí, študenti, priatelia!
      Všetkých nadšencov filmu pozývame zapojiť sa do saleziánskeho medzinárodného filmového festivalu Don Bosco Youth Film Festival!

      Témou festivalu je Heslo hlavného predstaveného saleziánov na rok 2021 „Vedie nás nádej!“ Súťažiť môžete v nasledovných kategóriách:

      • krátke hrané filmy (do 1 minúty)
      • krátke hrané filmy (do 10 minút)
      • animovaný film (do 1 minúty)
      • animovaný film (do 5 minút)
      • hudobné video/videoklip (do 5 minút) - tanec/pieseň,muziká

      Do súťaže môžete zaslať aj vaše školské práce a projekty.
      Projekty je možné prihlásiť do 15. októbra 2021. Viac info na web stránke festivalu, alebo u pedagógov Andreja Konušíka a Michaely Štubňovej.

    • SJOROZA na rádiu Lumen v relácii Lupa!
     • SJOROZA na rádiu Lumen v relácii Lupa!

      23. 9. 2021

      V stredu 22. septembra odvysielalo rádio Lumen reláciu Lupa, v ktorej mapuje život katolíckych organizácií a cirkevných škôl na Slovensku. Tento krát bola relácia zameraná na našu školu. Naši zamestnaci, pedagógovia a žiaci sa podelili o svoje skúsenosti, zážitky ale aj úspechy, radosti a výzvy, ktoré prináša každodenný život u nás.

      Michaela Štubňová


      Reprízu relácie je možné si vypočuť na rádiu Lumen v sobotu 25. septembra o 8:30 alebo aj z archívu na nasledujúcich linkoch:

      https://www.lumen.sk/relacie/moderovane-relacie/lupa.html
      https://open.spotify.com/episode/4jE6HbhPSWqUsjUunsKnHg?si=GrPvOAs1SxSmV4LfLUzc9w&dl_branch=1&nd=1

    • Partnerstvo s firmou Mafell úspešne pokračuje.
     • Partnerstvo s firmou Mafell úspešne pokračuje.

      21. 9. 2021

      Počas septembra prebehlo na našej škole stretnutie znovuobnovenia zmluvy so spoločnsťou Mafell. Vďaka tomuto významnému partnerstvu sa už od roku 2014 môžu naši chlapci stolári učiť svojmu remeslu na špičkových strojoch a zariadeniach.

      Zástupca spoločnosti pán inžinier Jiří Odvárka vyjadril spokojnosť so spoluprácou s našou školou a spomenul si tiež na začiatky nadväzovania tejto spolupráce, najmä na pána učiteľa Mariána Kvasnicu, ktorému ako povedal, patrí veľká vďaka za rozbehnutie tohto projektu. Následne spoločne s pani riaditeľkou Jankou Školovou, za prítomnosti odborných majstrov a samotných žiakov, v priateľskej atmosfére, podpísali zmluvu na ďalšie dva roky. Počas stretnutia mali študenti možnosť tiež "obzrieť si" nové zariadenia, s ktorými budú môcť pracovať a od prítomných špecializovaných technikov spoločnosti Mafell sa tiež mohli dozvedieť o ich skúsenostiach s týmito strojmi a o ďalších novinkách z odboru. 

      Chlapcom prajeme, aby aj vďaka takýmto kvalitným zariadenia mohli rozvýjať svoje remeslo v trpezlivosti, tvorivosti a profesionalite!

       


      Michaela Štubňová

    • „Neprestávajte sa za mňa modliť...“
     • „Neprestávajte sa za mňa modliť...“

      21. 9. 2021

      Aj my, študenti našej školy a zamestnanci, sme sa v dňoch 12. až 15. septembra zúčastnili na stretnutiach so Svätým Otcom. Skupina študentov vycestovala na stretnutie mladých so Svätým Otcom do Košíc a zamestnanci školy spolu s exallievmi a ich rodinami za ním putovali do Šaštína. Viacerí mladí z našej školy sa zapojili ako dobrovoľníci. Každá z týchto skupiniek mala možnosť zažiť krásnu atmosféru a duchovné povzbudenie z tohto vzácneho stretnutia.

      Prípravy sa začali už týždeň pred príchodom Svätého Otca. Vyžadovali si nemalé nasadenie, zapojilo sa do nich mnoho dobrovoľníkov z rôznych kútov Slovenska a vďaka sile a túžbe po službe sa všetko zvládlo.

      Na štadióne Lokomotíva v Košiciach, kde sa uskutočnilo stretnutie, organizátori pripravili celodenný sprievodný program na tému „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“. Nechýbali chvály, spev, tanec či svedectvá o tom, ako Boh zmenil život rôznym ľuďom. Nezabudlo sa ani na blahoslavenú Anku Kolesárovú.

      Svätý Otec na papamobile prechádzal medzi mladými, zdravil nás svojím úsmevom a dobrotou. Neskôr vystúpil na pódium, kde si vypočul svedectvá mladých i rodín a následne sa prihovoril aj on. Jeho slová zasiahli množstvo duší vďaka emóciám a atmosfére, ktorá sa tam niesla.  

      Odkázal nám, že sa nemáme trápiť. Máme snívať o láske bez strachu. Nemáme sa sústrediť na  nepríjemné veci, ale vnímať Božiu dobrotu. Najviac to bolo cítiť, keď nás vyzval, aby sme povedali, čo je podľa nás podstatou spovede. Väčšina odpovedala ľútosť alebo vyznanie hriechov. Ale František s úsmevom na tvári odpovedal: „Božie odpustenie.“ Vravel, že Boha neurazíme, ak prídeme na spoveď s množstvom hriechov, aj keď sa opakujú, ale urazíme ho, ak si povieme, že Boh by nám neodpustil.

      Svoju reč ukončil slovami: „Prosím, neprestávajte sa za mňa modliť.“

      Sme veľmi vďační, že sme mali možnosť zažiť pocit blízkosti Svätého Otca a vidieť naživo hlavu Cirkvi.

       

      študenti Terézia Jureková a Tadeáš Petrášek

       

      Link na celý príhovor pápeža pre mladých v Košiciach:

      https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/sk2021-prihovor-papeza-frantiska-na-stretnuti-s-mladymi-v-kosiciach

    • "Zoznamovák" aj toto leto...
     • "Zoznamovák" aj toto leto...

      13. 9. 2021

      Aj tohtoročný zoznamovací výlet sa niesol v priateľskej atmosfére. Prváci sa mohli spoznať pri rôznych športoch, súťažiach a aj pri spoločnom výlete na Straník a do Budatínskeho parku. Zábava bola aj pri spoločenskom večery a mestskej hre po Žiline. Akciu sme ukončili spoločným grilovaním a športami v Oratku, po ktorom bolo spoločné prezeranie fotografií a povzbudivé slová od saleziánov.

      Tadeáš Petrášek, III.GDM

    • Exodus alebo exil?
     • Exodus alebo exil?

      2. 9. 2021

      Som človekom exodu alebo exilu? Aj táto „jednoduchá“ otázka zaznela popri mnohých ďalších počas tohtoročnej predĺženej duchovnej obnovy zamestnancov našej školy. Tentoraz ju viedol salezián Stanislav Seman. Prednášky, rozhovory, zdieľanie, sväté omše, adorácia, modlitby, sviatosť zmierenia... Blízkosť ľudská aj duchovná.

       

      Uvažovali sme nad tým, čo všetko musí človek opustiť, aby dosiahol v živote viac, ale aj nad tým, ako nás môže predstava „sebešťastia“ odrádzať od nášho povolania a poslania. Na príklade starozákonných Židov sme hovorili o vlastných postojoch k „istote“ exilu a slobode exodu v našich životoch. Premýšľali sme o mentalite dnešného človeka neschopného prekonať neistotu z rozhodovania a vykročiť. Potrebujeme detailné plány, stratégie a istoty, ale aj tak sme plní obáv a strachu. Pán Boh to niekedy obracia: Poď a potom sa dozvieš! Pozýva nás zariskovať a staviť na dôveru v neho... S príkladom praotca Abraháma sme uvažovali o našej otvorenosti pre Pravdu a dôveru v Boží prísľub plného života - zahŕňajúceho aj pády a neúspechy, ale i nádej. Rozoberali sme úvahy o tom, ako často túžime „opustiť“ zabehané vzorce a nemáme na to odvahu. Aké je „opúšťanie“ dôležité, najmä ak ide o naše neresti, slabosti, dobrovoľné hriechy a aké býva ťažké vymaniť sa z vnútorného otroctva. Niekedy oveľa ťažšie ako z toho vonkajšieho...

      Návrat do údolia každodennosti

      Ďalším zo silných momentov predĺženej duchovnej obnovy bola katechéza na tému Ježišovo premenenie. „Ak sa modlíme ako Ježiš, zhodíme všetky masky a ukáže sa ten pravý, pôvodný Boží obraz, na ktorý sme stvorení,“ podčiarkol Stanislav Seman. Na starozákonnej postave Mojžiša sme si priblížili obraz zákonodarcu a vysloboditeľa, ktorý tých okolo vovádza do slobody Božích detí, kde ich už vedie sám Boh. S postavou Eliáša sme zas uvažovali nad obrazom proroka, životom aj slovom ukazujúceho na Boha, schopného nanovo rozpoznávať svoje povolanie a sprostredkovať ľuďom všetky dôležité odkazy. Hľadali sme postavy Mojžišov a Eliášov v našich životoch, v našom konaní... Katechéta nás upozornil aj na to, že podobne ako učeníci z biblického príbehu o Ježišovom premenení aj my zvykneme na duchovnú realitu reagovať dvoma spôsobmi: „dobre nám je tu“ - silno prežívame dotyk Boha a nechceme sa od neho vzdialiť alebo sa nás naopak netýka a zaspávame. Obe tieto skúsenosti stoja často vedľa seba. Povzbudil nás, aby sme urobili ďalší krok – čítali Písmo, lebo premieňa človeka zvnútra, je podstatou duchovného rastu, prináša mier, prijatie, silu žiť – presvecuje hmlu z údolia každodennosti.

      Aj nedokonalá láska je dobrá

      Podnetný bol aj pohnutý príbeh Márie Magdalény, o ktorom sme uvažovali v ďalšej katechéze. Priblížili sme si moment premeny hriešnej, smutnej, bezmocnej... ženy na odvážnu, aktívnu, dôslednú. Moment jej stretnutia s Ježišom. On má moc zlomiť  putá zla v srdci každého človeka, ak sa rozhodneme nasledovať ho a slúžiť mu. Snažili sme sa uvedomiť si, aké kroky nasledovania sme už uskutočnili vo svojom živote. Katechéta pritom podčiarkol myšlienku sv. Františka Saleského, že aj nedokonalá láska je dobrá a máme sa z nej tešiť. Máriina láska niesla jej vieru. Netreba čakať na dokonalú vieru, lebo takú nemáme nikdy. Je to milosť a odpoveď na Božie zjavenie. Vo viere rastieme, keď sa o ňu delíme...

      Ďalšou dôležitou témou bola tiež otvorená diskusia o negatívnych javoch ohrozujúcich našich žiakov a novou koncepciou ich prevencie v škole a na internáte. Počas spoločenského večera sme sa zoznámili s novými zamestnancami našej školy, do kresla otázok a odpovedí si zasadla aj nová pani riaditeľka. Nemožno nespomenúť výbornú opekačku, ktorú pre nás pripravili majstri odborného výcviku, trampské „evergríny“ nášho pána zástupcu ani dlhé nočné rozhovory so spriaznenými dušami, s ktorými sme sa počas leta nevideli...  Netušíme, čo tento školský rok prinesie, ale sme odhodlaní čeliť jeho výzvam najlepšie, ako vieme.

      Vďaka všetkým, ktorí pre svojich kolegov pripravili takýto hodnotný čas.

       

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca