•  

    

    

    

    

    

    

    

    • CECHCAMP 2021
     • CECHCAMP 2021

      17. 7. 2021

      Síce všetci študenti školu opustili už v utorok 29. júna, naša škola dlho prázdnotou nezývala, nakoľko už v stredu 30. júna podvečer sa tu začali ozývať hlasy chlapcov, ktorí prišli na Cechcamp 2021.

      Ako aj po minulé roky čakal na nich pestrý program, ktorý pripravili naši animátori spolu s zodpovednými vedúcimi a majstrami. Vo štvrtok a v piatok doobeda sa chlapci mali možnosť naučiť niečo nové v stolárskej, automechanickej a v zámočnícke dielni. Poobede ich okrem zábavného programu, športu, hier a vyzývačiek, čakal aj duchovný program, ktorý pozostával z modlitieb, duchovnej obnovy, spovede a v neposlednom rade aj zo svätých omší. Celý Cechcamp sme zavŕšili jazdou na motokárach. Dúfame, že si všetci tábor užili a veríme, že sa s niektorými stretneme aj na ďalší rok.

       

      Ján Murín, II.GDM

    • Hurá na prázdniny!
     • Hurá na prázdniny!

      2. 7. 2021

      V utorok 29. júna 2021 prišli naši žiaci do školy posledný raz v tomto školskom roku. Uctili si sviatok svätého Petra a Pavla, slávnostne prevzali vysvedčenia a odišli načerpať sily do nového školského roka. 

      Na sviatok svätého Petra a Pavla sme slávnostne zavŕšili tento náročný školský rok. Sviatočný deň sa začal celoškolskou duchovnou obnovou, ktorá sa po týždňoch v online priestore uskutočnila opätovne naživo za pekného počasia v priestoroch oratória. Aktivity sa niesli v duchu odkazu svätého Petra a Pavla. Saleziáni sa venovali mladým svojimi príhovormi a prednáškami. Zdôraznili, aby si aj počas prázdnin chránili svoje srdce, aby zostali sami sebou a nevpustili doň nič, čo by im ublížilo a priviedlo ich na nesprávnu cestu. Povzbudili ich, aby rozvíjali svoj vzťah s Pánom Ježišom, venovali mu svoje srdce, lebo práve ON v každej chvíli bude ich najvernejším priateľom a dôverníkom. Žiaci  sa potom v diskusii pod vedením triednych učiteľov vyjadrovali  k predchádzajúcim podnetom. Vzájomne hľadali odpovede na otázky: Akú radu som si zapamätal z prednášky? Aké plány mám na nastávajúce dva mesiace prázdnin? Ako si zachovám vieru v Boha?  Zároveň všetkým prítomným bola zo strany saleziánov ponúknutá možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia.

      Nasledovala svätá omša, ktorú slávil novokňaz, salezián Peter Boško, ktorý bude pôsobiť v Žiline. V kázni duchovný správca školy Ján Fábian priblížil osobnosti svätého Petra a Pavla a zdôraznil ich prínos pre Cirkev. Podčiarkol práve to, že mali živý vzťah k Ježišovi napriek tomu, že ich životné príbehy neboli jednoduché. Boli ochotní ho nasledovať a položiť zaňho svoje životy.  Na konci svätej omše učitelia odborných predmetov vyhlásili a ocenili víťazov odborných súťaží, ktoré sa uskutočnili počas školského roka. Riaditeľ školy Igor Pecha sa prihovoril všetkým prítomným, poďakoval za trpezlivosť a vytrvalosť a  za to, že zvládli predchádzajúce zložité obdobie, popasovali sa s povinnosťami aj počas náročného dištančného vyučovania, ale i po opätovnom nástupe do školských lavíc. Všetkým zaželal príjemné a zmysluplné prázdniny.

      Po svätej omši žiaci dostali vysvedčenia, rozlúčili sa s učiteľmi a majstrami a rozišli sa do svojich domovov oddýchnuť si a načerpať nové sily do ďalšieho školského roka. Všetkým želáme pokojné dni zaslúženého voľna,  i keď s niektorými sa ešte stretneme v auguste na komisionálnych skúškach. Veríme, že pandemická situácia sa vyvinie priaznivo, že v septembri spoločne vstúpime do nového školského roka a do školy budeme môcť prísť každý deň. Oddýchnutí a zdraví. Teraz však HURÁ NA PRÁZDNINY!

      Ing. Daniela Polníková

    • Vyhodnotenie súťaží žiakov 1. a 2. ročníka odboru autoopravár
     • Vyhodnotenie súťaží žiakov 1. a 2. ročníka odboru autoopravár

      1. 7. 2021

      Počas  školského roku boli žiaci odboru autoopravár  štvrťročne preverovaní  z teoretických vedomostí z odborných predmetov pomocou e-learningových testov  a tiež z praktických zručností.  Výsledný súčet bodov z preverovania určil poradie.

       

      Najlepší  autoopravári  1. ročníka

      1. Martiniak  Tomáš

      2. Homola Tomáš

      3. Podhorský Pavol

       

      Najlepší autoopravári  2. ročníka

      -  v kategórii mechanik-elektrikár : 

      1. Adrián Boháč

      2. Ľubomír Orieščík

      3. Šimon Iwaniec

      -  v  kategórii lakovník :       

      1. Pavol Belko

       2. Tadeáš Vanko

      3. Peter Gelaček

      Blahoželáme …
      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • Bodka za školským rokom
     • Bodka za školským rokom

      2. 7. 2021

      Viacerí sme netušili, čo máme čakať. Viacerým sa v očiach zračili nevypovedané otázky typu: uvidím ešte svojich, pokryje moje poistenie naozaj všetky potrebné výdavky, ak... nebolo by mi lepšie doma v obývačke, v teplákoch, zhovárajúc sa s monitorom notbuku, tak zvažujúcim každé slovo... Na druhej strane, mohli sme dať príznačnejšiu bodku za týmto školským rokom, ako splaviť divoké vody Váhu od Vrútok po Strečno?

      Už sme sa zapínali do plávacích viest a stále sme viacerí neboli presvedčení, či ozaj vlezieme do tých nafúkaných člnkov. Poznámka, že si nemáme sadať po úsekoch, tiež neprospela. Poznámka, že každá loď má mať svojho kaplána, to tiež veľmi nevylepšila. A poznámka, že keby sme vypadli z lode, máme plávať nohami napred, nepomohla vôbec.

      Hneď pri brehu nastal rozruch – na čln sa snažil dostať z vody nemenovaný majster odborného výcviku. Jeho nalodenie pripomínalo jednu z tých ušľachtilých akcií známej ochranárskej organizácie, potešiteľné je, že úspešnú. Flotila siedmich plavidiel, s dnom plným vody (vraj to tak má byť) sa vydala dolu Váhom. Zodpovední z každej posádky dostali presný itinerár cesty, aby náhodou neodbočili na Turiec a najmä, aby sa kochali výhľadmi ako z Winetua. „Tak nie – tamto bola Margita a toto bude Besnááá...“ snažili sa na jednom z člnov napasovať slovenskú povesť na realitu. Mierne úseky striedali pereje, nizučkú hladinu, hlbočina... Jedni chytali ryby, druhí sa kúpali.

      Šesť žltých gumových člnov sa pokojne plavilo neregulovaným úsekom Vážskej kaskády, ale ten siedmy - modrý... Áno, všetci si občas radi zasúťažíme, aj s nejakým fŕkancom človek počítal, ale že sa dospelí ľudia budú navzájom naháňať na gumových člnkoch, špliechať sa a šermovať veslami, s tým asi nepočítal nikto... Posádku modrého plavidla sa nakoniec podarilo eliminovať tak, že sa do celoškolskej riečnej naháňačky zapojili úplne všetci... Ešte pár nevšedných záberov strečnianskeho hradu a boli sme v cieli – živí, zdraví a hlavne do nitky mokrí.

       „Všetko sa začalo, keď nám dali do rúk tie veslá...“ snažila sa vyrovnať s tým, čo zažila, účastníčka akcie z ekonomického úseku. „Ty potápaš cudzie lode?“ oborila sa zas kolegyňa na kolegyňu z jedného kabinetu. „Som rád, že som nakoniec išiel,“ dôstojne konštatoval dôstojný pán v šiltovke, z ktorej cícerkom tieklo. Ak mal niekto nadhľad, tak to boli celkom isto kamionisti uviaznutí pod Strečnom v niekoľkokilometrovej zápche sledujúci celý ten čudný výjav „live“.

      Len Váh vie, koľko únavy, stresu, vypätia, ale aj radosti a jasotu sa vyplavilo v posledný deň školského roka do jeho vĺn. Nasledovala opekačka a posedenie v saleziánskom oratóriu. Vďaka všetkým, ktorí sa namáhali a pripravili pre svojich kolegov taký krásny deň. Vďaka všetkým, ktorí ste sa tento školský rok tak namáhali...!

       

      Beáta Jarošová,
      vyučujúca