•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Nebojme sa investovať svoj čas
     • Nebojme sa investovať svoj čas

      30. 11. 2020

      Aj počas dištančného vzdelávania pokračujeme v zlepšovaní finančnej gramotnosti našich žiakov. V spolupráci s lektorkou  Veronikou Škrobákovou zo spoločnosti Partners Group sme žiakom tretích ročníkov sprostredkovali cyklus troch lekcií z oblasti financií. Tentoraz sme sa zaoberali témou „Bohatí alebo chudobní“.

      Uvedomuje si, že budúcnosť patrí tým, ktorí sa chcú vzdelávať a učiť sa nové veci. Preto sa nebojme investovať čas, okrem iného, aj do vlastného vzdelávania.

      Hovorí o tom i najväčší podnikateľ svojej doby Tomáš Baťa: „Sú tri druhy hodnôt, ktoré potrebujete v akejkoľvek práci na svete: kapitál, vedomosti a sloboda.“

      Adriana Tvrdá
       

    • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT
     • IT Čajovne na aktuálne témy z oblasti IT

      26. 11. 2020

      Milí žiaci, v rámci IT Akadémie v spolupráci s IT firmami ste pozvaní do  IT Čajovní. Môžete si vybrať z ponúkaných tém:

      • 03.12.2020 - 16:00 17:30 - lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: Moja digitálna stopa -  pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/  - dozvedia sa aký je rozdiel medzi digitálnou stopou a osobnou značkou? Ako reagovať na trollov, ako sa chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom na sociálnych sieťach? Povieme si aj, ako fungujú sponzorované príspevky, ako to, že vám vyskakujú reklamy akoby vás mobil či počítač odpočúval a aké sú novodobé pravidlá etiky na internete.
      •  09.12.2020 14:00 -16:00 - lektori z GlobalLogic - Názov: Ak raz, potom navždy - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - dozvedia sa že aj keď sú niektoré veci dostupné na internete alebo online úžasné stačí sa raz niekde objaviť a z internetu sa to už nikdy nestratí.
      •  16.10.2020 16:00 - 17:30  lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: "IamRemarkable" - len pre dievčatá 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - ide o interaktívny tréning pre dievčatá na zlepšenie sebaprezentácie a vnímania vlastnej hodnoty. Je to globálna aktivita pod záštitou firmy Google a obieha celý svet. Od minulého roka ňou prešlo vyše 140-tisíc ľudí a 90% z účastníkov potvrdilo zlepšenie schopnosti odprezentovať seba, prípadne svoje úspechy v nasledujúcich 3 mesiacoch.
      • 21.12.2020 14:00 - 16:00 - lektor: Iveta Tonhauserová ( má na starosti softvérový vývoj v americkej spoločnosti GoHealth)-  názov: Chcem do IT, ako na to a bude ma to vôbec baviť? - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG)  - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - žiaci zistia aká je realita práce v IT? Aké sú jej výhody ale i tie menej zábavné stránky? Povieme si, čo potrebujete na to, aby sa vám v tejto oblasti darilo a zároveň vás to i čo najviac bavilo. Ako začať, ak zatiaľ ani netušíte, čo skratka IT znamená (nie, naozaj nie je neskoro) a ako sa pohnúť ďalej bez zbytočných chýb a straty času.

      Ing. Janka Funtíková, koordinátor

    • iBobor u nás na škole
     • iBobor u nás na škole

      25. 11. 2020

      Ako každý rok, aj v tomto školskom roku 2020/21 sme sa ako škola sv. Jozefa Robotníka zapojili do celoslovenskej súťaže iBobor. Z deviatich záujemcov si skutočne zasúťažili siedmi odvážlivci v dvoch kategóriách.

      Naši šiesti starší žiaci si pomerali sily už 10. novembra 2020 v kategórii Seniorov, kde súťažilo až 3 229 súťažiacich. Školu reprezentovali: D. Hampl (81 precentil), T. Hodásová (81 percentil), M. Maďar, Š. Jirotka, M. Chovan, J. Pomahač.

      12. novembra 2020 v kategórii Juniorov súťažilo 6 234 žiakov. Medzi 1 741 (27,9%) úspešných riešiteľov sa tento rok zapísal Ján Murín z 2. GDM. Gratulujeme Jankovi, ktorý si svojimi 50,69 bodmi vyslúžil uznanie v podobe diplomu (pre štatistické porovnanie: priemer získaných bodov z 80 možných bol 41,6).

      Gratulujeme jemu i ďalším riešiteľom našej školy v tejto súťaži informačno komunikačných technológií.

      J.F., koordinátor súťaže iBobor

    • Spolupráca online
     • Spolupráca online

      12. 11. 2020

      Dlhodobé spolupráca so Žilinskou univerzitou, Katedrou cestnej a mestskej dopravy, pokračuje aj v období dištančného vzdelávania.

      V utorok 10. novembra sa uskutočnila zaujímavá online vyučovacia hodina - prednáška, na ktorej sa zúčastnili žiaci II. NDŠ, odbor dopravná prevádzka. Aj keď virtuálne, o nič menej srdečne žiakov privítal  vedúci katedry prof. Ing. Jozef Gnap, PhD. Hodina pokračovala v réžii Ing. Františka Synáka, PhD. Bola zameraná  na preverenie  a doplnenie vedomostí získaných na teoretickom vyučovaní v našej škole aj s ich praktickou ukážkou. Išlo o meranie výkonu motora na výkonovej stolici MAHA, meranie emisií. Žiaci sa zapájali a odpovedali na otázky vyučujúceho.

       „Všetci sme zaujato počúvali a dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých vecí. Sme vďační za túto príležitosť, “ zhodnotil prínos takejto formy vzdelávania jeden zo žiakov.

      Na záver len dodáme, že sa tešíme na ďalšie virtuálne či reálne vyučovacie hodiny na spomínanej katedre. Ďakujeme...

      Ing. Janka Funtíková, pedagóg

      Dominik Hanák, žiak II. NDŠ