•  

    

    

    

    

    

    

    

    • Školský kalčetový turnaj 2020
     • Školský kalčetový turnaj 2020

      27. 3. 2020

      Dňa 10. 03. 2020 sa uskutočnil tradičný kalčetový turnaj, na ktorom sa zúčastnilo 8 dvojíc.

      Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín, kde si zahrali každý s každým. Do semifinále postúpili prví dvaja z každej skupiny. Víťazmi sa stali Ondrej Dubnička a Filip Dauda. 

      Mgr. Miroslav Kaleta

    • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE
     • DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE

      23. 3. 2020

      Hoci z dôvodu zamedzenia šírenia nákazy novým koronavírusom je od 16.3.2020 prerušené vyučovanie aj na našej škole, neznamená to, že by sme sa prestali vzdelávať.

      Okolnosti nás síce prinútili, že nesedíme spolu v triedach a neprebieha „klasické“ vyučovanie, ale študentský život ide ďalej – vrátane získavania nových vedomostí. Musíme si zvyknúť, že najbližšie dni sa budeme stretávať na diaľku. Tento spôsob výučby prináša veľa nového učiteľom aj študentom.

      Jeden z prvých krokov v tejto situácii bolo pre pedagógov pripomenutie si toho, ako na vec. Po objasnení inštrukcií sa od pondelka 16.3.2020 rozbehol systém on – line vyučovania. Študenti a ich rodičia dostali vysvetľujúci mail a zdá sa, že netradičný systém vzdelávania sa rozbehol....

      SOŠ sv. Jozefa Robotníka

    • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom
     • INSTRET – Inšpiratívne stretnutie s Pavlom Smolkom

      11. 3. 2020

      Tentokrát naším hosťom bol exalliev, hudobník a manažér Zuzany Smatanovej Pavol Smolka, ktorý sa s nami podelil o svoj životný príbeh, ako sa z malého chlapca milujúceho hudbu, stal „ten“, ktorý pomohol objaviť Zuzanu Smatanovú, založil jej kapelu, zorganizoval jej prvé koncerty, profesionálne aj priateľsky fungujú až doteraz, a aj vďaka nim je na našej hudobnej scéne už 17 rokov kvalitná slovenská hudba.  

      Stretnutie sa nieslo v príjemnej atmosfére, hlavné posolstvo, ktoré zanechal mladým ľuďom bolo: “Choďte za svojím snom, hľadajte svoje talenty, buďte sami sebou, objavte svoju výnimočnosť, naplno robte to, čo máte radi a budete úspešní ....“ A čo mu dali roky štúdia v našej škole?

      „Dôveru v seba a priestor na realizáciu.“

       

      Adriana Tvrdá,
      pedagóg

    • Grafikon na okresnom kole
     • Grafikon na okresnom kole

      11. 3. 2020

      Recitačný kolektív Grafikon, ktorý sme pred časom založili v našej škole z radov grafikov, sa po prvý raz od svojho vzniku zúčastnil na okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.

      Predstavil sa umeleckým pásmom Dovidenia v nebi, venovanom akademickému maliarovi a grafikovi Ladislavovi Záborskému. V pásme boli použité aj zábery z besedy s jeho švagrinou MUDr. Oľgou Čechovou, ktorá mladým rozpovedala pohnutý príbeh tohto významného slovenského výtvarníka. Recitačné pásmo bolo súčasťou širšieho projektu s názvom 30 rokov slobody, v ktorom sme sa venovali aj prínosu katolíckej inteligencie v zápase s totalitou.  

      Napriek tomu, že Grafikon ešte len získava svoje prvé umelecké skúsenosti, porotu oslovili výkony viacerých recitátorov, najmä Julky Leskovej, Betky Vavricovej, Niky Hodásovej, Mariany Púčekovej, ale aj Matúša Chovana, Patrika Čanigu, Nikolaja Pálfyho či Ľuba Fuska. Dokonca dostali ponuku predviesť pásmo aj na iných „scénach“. Cenná bola i možnosť porovnať si rôzne hodnotenia, s ktorými sa mladí umelci stretli – od uznania, že sa tejto téme venovali, až po to, že ide o „retro“, ktoré dnes už nikoho nezaujíma... Uvidíme, čo bude ďalší počin novovzniknutého recitačného kolektívu, každopádne si myslíme, že sa máme na čo tešiť.

      Osobitné poďakovanie patrí hercovi Bábkového divadla v Žiline Jozefovi Abafimu za jeho cenné postrehy a rady.

      Beáta Jarošová,
      pedagogička

    • Lyžiarsky kurz
     • Lyžiarsky kurz

      9. 3. 2020

      Od 17. do 21. februára 2020 sa žiaci druhého ročníka našej školy zúčastnili lyžiarskeho kurzu v prekrásnom prostredí Veľkej Rače. Ubytovaní boli priamo pri hornej stanici sedačky Dedovka, v chate Tadeáš. Kurzu sa zúčastnilo celkovo 43 žiakov a 5 pedagógov.

               V priebehu výcviku sa všetci zodpovedne zdokonaľovali v ovládaní lyží a snowboardu. Svoje lyžiarske majstrovstvo preukázali v záverečných pretekoch v slalome na zjazdovke Dedovka. Najrýchlejším lyžiarom kurzu sa stal žiak II. C Daniel Truchlík. V kategórii žien dominovala Eliška Králiková a zlato v kategórií snowboard získal Andrej Pirošík. 

               Doplňujúcim programom lyžovačky bol výstup na vrchol Veľkej Rače (1236m), ktorý sa nachádza na hranici s Poľskom.

               Určite zaujímavým zážitkom bola beseda s členom horskej služby p. Androvičom, ktorý chlapcom a  dievčatám pútavo priblížil históriu a súčasnosť práce horskej služby s názornými ukážkami poskytovania prvej pomoci v teréne.

               Dlhé zimné večery boli vyplnené zábavno-súťažným programov, ktorý si pripravili jednotlivé triedy. Posledný večer patril vyhodnoteniu a odovzdávaniu cien víťazom v jednotlivých disciplínach.

               V závere sa každý mohol vyjadriť k tomu, čo sa mu najviac páčilo alebo nepáčilo. Väčšina ocenila dobrú partiu a krásne zážitky.

      Ing. Vladimír Běhálek